Koktajl po treningu – rozwiązanie dla zabieganych

Fot. S_Chum / Getty Images

Organizm po intensywnym wysiłku potrzebuje szybkiej regeneracji i dostarczenia straconych substancji odżywczych. Szybkim sposobem na ich uzupełnienie (a także nawodnienie organizmu) jest wypicie koktajlu po treningu.

Koktajl po treningu powinien zawierać przede wszystkim węglowodany, białko, substancje mineralne i witaminy oraz małą zawartość tłuszczu. Koktajl można go przyrządzić z rozmaitych produktów. Ważne jest, by miał zbilansowany skład.

Koktajl po treningu – dla kogo?

Posiłek po treningu odgrywa ogromną rolę w pozyskiwaniu energii przez organizm. Ma za zadanie zmniejszyć powysiłkowy stan zapalny. To dzięki niemu organizm szybciej dochodzi do poprzedniej formy, jest w stanie efektywnie bronić się przed infekcjami i radzić sobie z uszkodzeniami.

Zdarza się, że posiłek po treningu zostaje pominięty ze względu na późną porę wykonywania ćwiczeń i strach przed objadaniem się na noc. Rozwiązaniem może być spożycie koktajlu po treningu. Jego zaletą jest równoczesne dostarczenie wody wraz z elektrolitami, a także możliwość wzbogacenia składu przygotowanymi odżywkami. Minusem koktajlu jest duża objętość w porównaniu do posiłku stałego.

Koktajl to dobre rozwiązanie dla osób żyjących w biegu, niemających czasu na przygotowywanie skomplikowanych posiłków. Koktajl po treningu wieczornym nie wywoła uczucia ciężkości, zapobiegnie przepełnieniu żołądka przed snem.

Co jeść po treningu? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Co jeść kiedy trenujemy? Źródło: Fit bez męki i udręki

Koktajl po treningu – skład

Posiłek po treningu powinien być przygotowywany z produktów lekkostrawnych, które nie obciążą układu pokarmowego, a jednocześnie szybko uzupełnią niedobory kalorii. Powinien zawierać przede wszystkim węglowodany, witaminy, składniki mineralne oraz niewielką ilość białka. Tłuszcz w koktajlu po treningu należy ograniczyć do minimum ze względu na opóźnianie wchłaniania składników odżywczych.

Ilość poszczególnych składników odżywczych w koktajlu po treningu jest indywidualna, zależy od wielu czynników, takich jak intensywność i typ wykonywanych treningów, wiek, płeć, tryb życia. W koktajlu po treningu siłowym szczególne znaczenie ma odpowiednia dostępność aminokwasów, wieczorem nacisk kładzie się na lekkostrawność.

Produkty, które należy dostarczyć organizmowi, to przede wszystkim węglowodany łatwo przyswajalne, o niskim lub średnim indeksie glikemicznym, którymi zostaną uzupełnione niedobory w wątrobie.

Przykłady produktów węglowodanowych, z których można przyrządzić koktajl:

  • dojrzałe owoce, np. banan, mango,
  • dojrzałe warzywa,
  • płatki owsiane,
  • miód.

Dostarczane białko powinno być pełnowartościowe, w ilości co najmniej 10 g. Produkty je zawierające są odpowiednią bazą do wykonania koktajlu po treningu.

Zobacz film i sprawdź dlaczego warto jeść banany:  

Zobacz film: Dlaczego warto jeść banany? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Do przyrządzenia koktajlu po treningu wykorzystuje się produkty białkowe, takie jak:

  • jogurt,
  • mleko,
  • maślanka,
  • mleko sojowe i inne zamienniki mleka krowiego, wzbogacone o składniki mineralne,
  • twaróg.

W przypadku trudności w otrzymaniu odpowiedniej ilości białka w koktajlu po treningu można wspomóc się odżywkami białkowymi, dostępnymi w sklepach dla sportowców.

Nie należy zapominać o pozostałych ważnych składnikach, które tracone są podczas wysiłku – odpowiednia ilość mikroelementów i witamin różnego rodzaju powinna być zawarta w każdym koktajlu po treningu. Produkty mleczne lub ich wzbogacane zamienniki oprócz białka dostarczają niezbędnej organizmowi witaminy D oraz wapnia. Do koktajlu warto dodać bogate w minerały orzechy oraz migdały, jagody goji. Szpinak zawiera duże ilości naturalnego żelaza. Witamina C, która pełni rolę antyoksydantu wspomagającego regenerację stawów, znajduje się w soku z cytryny, pietruszce, świeżych truskawkach. Banany natomiast są idealnym źródłem potasu.

Przed spożyciem koktajlu po treningu należy uzupełnić niedobory płynów poprzez przyjęcie odpowiedniej ilości wody. Sam koktajl można z kolei rozcieńczyć.

Koktajl po treningu na redukcji powinien zawierać obniżoną ilość kalorii. Tymczasem łatwiej przyswoić większą porcję kalorii w posiłku płynnym niż stałym. Szczególnie należy zwrócić uwagę na zawartość tłuszczów w przyrządzonym napoju.

Jaki koktajl po treningu? Przykładowy przepis

Przyrządzenie koktajlu po treningu jest proste. Składniki zależą w dużej mierze od preferencji osoby trenującej. Ich ilość warto dokładnie wyliczyć z dietetykiem na podstawie intensywności treningu.

Przykładowy przepis na koktajl po treningu:

  • 1 jabłko
  • 1 banan
  • 100 g twarogu
  • mleko lub woda do rozcieńczenia
  • łyżeczka miodu.

Do koktajlu można dodać przyprawy, takie jak cynamon czy kurkuma. Wszystko razem należy zblendować. Kaloryczność można modyfikować poprzez stosowanie odtłuszczonych produktów, dodawanie składników, takich jak orzechy, migdały czy masło orzechowe.

Bibliografia:

  1. Celejowa I.: Żywienie w sporcie. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Data aktualizacji: 28.01.2019,
Opublikowano: 28.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej