Kobieta wyleczona z COVID-19: „Pięć dni brałam silny antybiotyk”

Anna. Kobieta wyleczona z koronawirusa

- Najgorszemu wrogowi nie życzę takiego przeżycia, takiego samopoczucia – mówi pani Anna, jedna z pierwszych osób, które zakaziły się koronawirusem. Dziś kobieta jest już zdrowa.

Zarażenie koronawirusem

61-letnia pani Anna zaraziła się koronawirusem w Niemczech, gdzie opiekuje się starszymi osobami. Do szpitala trafiła w połowie marca. Była hospitalizowana ponad dwa tygodnie w Puławach.

Pokonałam koronawirusa. Dzięki lekarzom, całemu personelowi medycznemu szpitala w Puławach. Walczyli o moje życie i udało się. Udało się, choć miałam różne stany. Raz lepsze, raz gorsze.

Pani Anna opowiedziała reporterom UWAGI! TVN o swojej walce z chorobą.

Nie wiedziałam, czy się z tego wyleczę. Chociaż lekarze powiedzieli, że będą walczyć o moje życie. Przez pięć dni brałam bardzo silny antybiotyk. Dożylnie, cztery razy dziennie. Za każdym razem musieli przekłuwać żyły, bo zrobiły się stany zapalne. Miałam bardzo ciężkie momenty. Było mi wszystko jedno, czy w tę stronę, czy w tamtą – przyznaje.

Żródło: UWAGA! TVN


Objawy koronawirusa

Objawy koronawirusa, które miała kobieta to wysoką temperaturę i wymioty.

Do tego okropne samopoczucie. Codziennie, nawet dwa razy dziennie rozmawiałam z lekarzem. Kontakt odbywał się telefonicznie. Ewentualnie przychodzili pobierać wymaz, wtedy byli ubrani w kombinezony. W czterech ścianach człowiek jest zdany sam na siebie. Tylko okno, łóżko, aparatura i nic więcej. Najgorsze było to, że człowiek wtedy potrzebował kogoś, a nikogo nie było.

W końcu testy na koronawirusa potwierdziły, że pani Anna jest zdrowa. Kobieta mogła opuścić szpital.

Czytaj także:  Na jakim etapie jest szczepionka na koronawirusa?

Boże, to była radość. Dostałam drugie życie. Choć czuję się nie najlepiej, bo schudłam chyba 10 kilogramów, może więcej. Oczy mam zapadnięte. To była ciężka choroba.

Zobacz cały reportaż UWAGI!

Koronawirus w Polsce

Pierwszy przypadek odnotowano 4 marca 2020. Dotychczas Ministerstwo Zdrowia potwierdzono zakażenie koronawirusem u 8379 osób w Polsce. 332 pacjentów chorych na COVID-19 zmarło, a 866 osoby zostały wyleczone.

Jak Polacy najczęściej zarażają się koronawirusem?

Główny Inspektorat Sanitarny przeanalizował drogi zakażeń koronawirusem w Polsce. Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 30 procent chorych na COVID-19 zaraziło się w szpitalu lub przychodni. Dlatego w czasie pandemii warto korzystać z konsultacji telefonicznych z lekarzami.

Drugą najczęstszą drogą zakażenia to zarażenie się od członków rodziny czy sąsiadów.

Kolejną grupę stanowią osoby na kwarantannie, które miały kontakt z osobą zakażoną.  

Czytaj także: Jak nowoczesna technologia walczy z pandemią?

Szczególnie trudna sytuacja panuje w Domach Pomocy Społecznej, gdzie doszło aż do 6,6 proc. wszystkich zachorowań na SARS-CoV-2.

Koronawirus. Jakie są objawy?

Koronawirus SARS - Cov-2 wywołuje zapalenie płuc podobne do SARS, czyli ostrej niewydolności oddechowej. U osób zakażonych patogen wywołuje gorączkę, duszności, osłabienie, kaszel oraz bóle mięśni i głowy. Osoby, które zaobserwowały u siebie podobne objawy powinny natychmiast zgłosić się do szpitala zakaźnego lub skontaktować telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Koronawirus. Grupa ryzyka

W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim seniorzy oraz osoby, które zmagają się chorobami przewlekłymi. Uważać muszą przede wszystkim chorzy na serce, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę, cukrzycę czy choroby autoimmunologiczne.

Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem

DBAJ O ZDROWIE! Redakcja ZDROWIE TVN poleca:

10 superfoods, które zwiększą twoją odporność

Jak pozyskać witaminę D w czasie pandemii?

Data aktualizacji: 27.04.2020,
Opublikowano: 18.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej