Kilka domowych sposobów na zdrowy układ moczowy

Burak Karademir/getty images

Odczuwasz nieustanną potrzebę skorzystania z toalety? Piecze, boli… Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które uprzykrza życie i niestety lubi powracać. Poznaj domowe sposoby, które pomogą ci zapomnieć o zawracającym zapaleniu pęcherza.

Ból pęcherza spowodowany jest zwykle stanem zapalnym dróg moczowych. Za ogromną większość zakażeń odpowiada Escherichia coli, która naturalnie bytuje w okolicy odbytu.

Zapalenie pęcherza – jakie daje objawy?

Do najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia pęcherza należą:

  • pieczenie i ból przy oddawaniu moczu
  • częste wizyty w toalecie, które kończą się oddaniem zaledwie kilku kropel moczu
  • napięcie i ból w podbrzuszu
  • trudność w oddawaniu moczu
  • delikatnie podwyższona temperatura ciała
  • w cięższych przypadkach może dojść za zmiany zabarwienia moczu

Profilaktyka to podstawa

Nieleczone zapalenie pęcherza moczowego może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka problemu. Najskuteczniejszym sposobem walki z tego rodzaju infekcjami jest antybiotykoterapia. Jednak samo leczenie to za mało, bardzo ważna jest profilaktyka, dzięki której problemu można uniknąć lub przynajmniej znacząco zmniejszyć liczbę nawracających infekcji. Jak?

Pij dużą ilość płynów

Picie wody to najlepszy sposób na oczyszczenie dróg moczowych. Należy pić co najmniej 2,5 litra płynów dziennie.

Często odwiedzaj toaletę

Im więcej wizyty w toalecie, tym lepsze wypłukanie układu moczowego ze szkodliwych bakterii. Dlatego jeżeli odczuwasz parcie na pęcherz nie wstrzymuj oddania moczu do ostatniej chwili. Dlaczego? Wstrzymując mocz w pęcherzu gromadzą się szkodliwe bakterie, które intensywnie się namnażają.

Ogranicz przyjmowanie leków przeciwbólowych

Układ odpornościowy zapobiega namnażaniu się bakterii, zapewniając wydzielanie do moczu przeciwciał, które walczą z mikrobami. Przyjmowanie leków przeciwbólowych osłabia naturalne mechanizmy obronne organizmu. Lekko kwaśne pH moczu jest objawem dobrego zdrowia, a leki przeciwzapalne i przeciwbólowe zaburzają równowagę kwasowo-zasadową.

Witamina C

Kwas askorbinowy to silny przeciwutleniacz, do tego, podobnie jak żurawina chroni przed „odkładaniem się” bakterii na ścianach pęcherza moczowego. Dobrym źródłem witaminy C są m.in. natka pietruszki oraz ziemniaki.

Żurawina

Zawarte w owocu związki wykazują działanie przeciwbakteryjne. Dzięki nim bakterie odpowiedzialne za rozwój zapalenia dróg moczowych nie odkładają się na ścianach pęcherza moczowego i nie zaczynają się namnażać. Żurawina jest numerem jeden jeżeli chodzi o kuracje wspierające układu moczowego. Nie tylko chroni przed infekcjami, ale też zapobiega ich nawrotom.

Pokrzywa

Na kondycję układu moczowego dobrze wpływa również pokrzywa, która działa moczopędnie. Regularne picie naparu z pokrzywy usprawnia pracę nerek. Co więcej pokrzywa wykazuje również właściwości przeciwzapalne i ściągające, dlatego zaleca się jej picie zwłaszcza przy infekcjach dróg moczowych.

Szparagi

Z właściwości moczopędnych słyną również szparagi. Wysoka ilość potasu oraz niska zawartość sodu w składzie szparagów w połączeniu z asparaginą wspomagają pracę nerek i odpowiada za prawidłowy poziom nawodnienia organizmu.

Miód rzepakowy

Dzięki zdolnościom detoksyfikującym sprawdza się w chorobach bakteryjnych i infekcjach układu moczowego.

Zobacz film: Jak naturalnie leczyć zapalenie pęcherza moczowego?

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 03.06.2020,
Opublikowano: 03.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej