Kiepsko sypiasz? Sprawdź, co zrobić, żeby dobrze spać

Fot: Lilly Roadstones / gettyimages.com

Sen ma ogromny wpływ na działanie całego organizmu. To właśnie kiedy śpimy ciało odpoczywa, regeneruje się i nabiera sił na następny dzień. Co zrobić i o czym pamiętać, aby sen był naprawdę wartościowy? 

Podczas snu tworzą się nowe połączenia w układzie nerwowym, a także wzrastają i namnażają się komórki. Mózg porządkuje zdobyte w ciągu dnia informacje. Bardziej wartościowe zachowuje - pozostałe "usuwa" z naszej świadomości. Sen ma korzystny wpływ na układ odpornościowy, tym samym osoby, które się wysypiają rzadziej chorują.

Długość snu ma znaczenie

To ile snu potrzebujemy, zależy przede wszystkim od wieku. Niemowlaki potrzebują 14–15 godzin, przedszkolak około 12, dziecko w wieku szkolnym – 10, a starszy nastolatek – już tylko 8. W przypadku osób dorosłych zapotrzebowanie na sen to już sprawa indywidualna. Mimo to lekarze zalecają, aby nie był on krótszy niż 7–8 godzin. Zdarzają się jednak osoby, które w pełni sił czują już po 6 godzinach. Są też tacy, którzy do pełnej regeneracji potrzebują 9 godzin snu.

Jakość snu

Trzeba sobie zdawać sprawę, że na jakość naszego snu wpływa wiele czynników. Znaczenie ma temperatura w pomieszczeniu, dobór materaca, a także to, czy dzień był bardzo stresujący czy też nie. Na jakość snu wpływa także to, czy przed snem sprawdzamy coś w telefonie, czy na komputerze. Dlaczego? Niebieskie światło, które generują te urządzenia mogą zaburzyć nasz cykl okołodobowy. Organizm zaczyna mieć problem z odróżnieniem dnia i nocy, a to ma bezpośrednie przełożenie na problemy ze snem.

Zobacz także: Eksperyment: Jak brak snu wpływa na organizm?

Przed pójściem spać warto zwrócić uwagę na to, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu. Najbardziej optymalna to taka, która waha się między 18-21 stopni Celsjusza.

Zbawienny wpływ na sen ma także aktywność fizyczna. Trzeba jednak pamiętać, aby np. nie biegać, tuż przed pójściem spać. Mimo że aktywność fizyczna odprężą i pomaga się zrelaksować, to dodaje też energii. Mocno pobudzeni po wieczornym treningu możemy mieć spory problem z zaśnięciem.

Przed położeniem się do łóżka warto zadbać o wyciszenie. Pomocna może być kąpiel, książka czy słuchanie muzyki, np. klasycznej.

Nie jedz przed snem 

Sen to czas kiedy wszystkie procesy w naszym organizmie przebiegają dużo wolniej. Dlatego osoby, które dbają o linię (ale nie tylko one) powinny wystrzegać się jedzenia tuż przed snem. Takie praktyki sprawią, że zamiast tracić na wadze zaczynamy przybierać. Dlatego ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej dwie godziny przed snem. Mniej więcej tyle czasu potrzebuje układ trawienia, aby uporać się z posiłkiem. 

Nie możesz spać? Sięgnij po zioła!

Niestety czasem zdarza się, że mimo starań i prób wyciszenia sen nie przychodzi. Co wtedy zrobić? Najlepiej sięgnąć po zioła. Doskonale sprawdzi się lipa, która działa wyciszająco i uspokajająco. Warto zaznaczyć, że można ją podawać także dzieciom. Jeśli lipa nam nie odpowiada, możemy też sięgnąć po melisę czy rumianek. Wbrew obiegowej opinii picie alkoholu tuż przed snem wcale nie pomaga, a tylko szkodzi. Trzeba pamiętać, że alkohol to trucizna, która szkodzi nie tylko wątrobie, ale całemu organizmowi.

Jak przygotowywać napary z ziół? Jaką temperaturę powinna mieć woda? Czy napary można zostawić na całą noc? Co można do nich dodać? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Co pić, żeby się wyspać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 17.02.2020,
Opublikowano: 17.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej