Kalarepa – kalorie, wartości odżywcze i właściwości zdrowotne. Jak jeść kalarepę?

Fot.: izzzy71 / stock.adobe.com

Kalarepa to warzywo o imponujących wartościach odżywczych. Zawiera niemalże komplet witamin i cenne minerały. Dzięki temu kalarepa posiada wiele właściwości prozdrowotnych – działa przeciwnowotworowo, bakteriobójczo, wspomaga zdrowie oczu, chroni przed anemią.

Kalarepa oraz jej właściwości prozdrowotne znane i doceniane były już w starożytnym Rzymie. Warzywo nazywane było wówczas kapustą pompejańską – ze względu na przynależność do rodziny kapustnych, obok brukselki, kalafiora, brokułu czy jarmużu. Podobnie jak inne warzywa z rodziny kapustnych, kalarepa zawiera znaczne ilości izotiocyjanów oraz indoli, czyli substancji o działaniu przeciwnowotworowym. W uprawie występują dwa rodzaje kalarepy – zielona oraz fioletowa. Różnica w kolorze dotyczy jedynie łodyg oraz skóry, pokrywającej bulwę. W przypadku obydwu odmian miąższ posiada taki sam, jasny, kremowożółty odcień oraz słodkawy smak, zbliżony do kapuścianego głąba lub surowych łodyg brokułu. Oprócz bulwy jadalne są również liście kalarepy.

Kalarepa – kalorie (kcal)

W 100 gramach kalarepy znajduje się około 27 kcal. Kalarepa w około 4% składa się z błonnika, który nie jest trawiony przez człowieka. Dzięki temu warzywo jest sycące, pomimo niewielkiej ilości kalorii. Po kalarepę z powodzeniem można sięgać podczas diet odchudzających.

Kalarepa – witaminy i minerały

Kalarepa stanowi bogate źródło witaminy C (62 mg w 100 g). Jedna główka w całości pokrywa dzienne zapotrzebowanie człowieka na tę witaminę. Ponadto, w warzywie odnaleźć można duże ilości witamin z grupy B (szczególnie B1 oraz B6), witaminy K oraz kwasu foliowego. Kalarepa zawiera również składniki mineralne (przede wszystkim miedź, potas, magnez, wapń i żelazo), luteinę oraz glukozynolany.

Kalarepa – właściwości przeciwnowotworowe

Podobnie jak pozostałe warzywa z rodziny kapustnych, kalarepa posiada właściwości przeciwnowotworowe. Spożywanie sałaty, kapusty, brokułu, kalafiora, jarmużu czy właśnie kalarepy może znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Wprowadzenie warzyw kapustnych do diety kobiet, które zmagają się z nowotworem, wspomaga leczenie i obniża ryzyko przedwczesnej śmierci. Ponadto, spożywanie kalarepy i innych warzyw kapustnych przez kobiety, u których w przeszłości wystąpił rak piersi, obniża ryzyko nawrotu choroby.

Za antynowotworowe właściwości kalarepy odpowiadają zawarte w warzywie glukozynolany. Są to związki złożone między innymi z glukozy oraz siarki, które w organizmie człowieka rozpadają się na dwa rodzaje substancji – izotiocyjany oraz indole. Glukozynolany blokują procesy kancerogenezy i wspomagają wydalanie z organizmu czynników rakotwórczych oraz mutogennych.

Kalarepa – właściwości bakteriobójcze

Oprócz działania przeciwnowotworowego, izotiocyjany oraz indole obecne w kalarepie, wykazują również właściwości bakteriobójcze. Regularne spożywanie kalarepy może przyczynić się między innymi do zwalczenia bakterii helicobacter pylori, wywołującej chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

Kalarepa – źródło luteiny

Kalarepa stanowi źródło luteiny – żółtego barwnika, który w organizmie człowieka gromadzony jest w plamce żółtej oka, gdzie odpowiada za procesy widzenia i chroni oczy przez negatywnym wpływem promieniowania UV. Dostarczanie luteiny wraz z pożywieniem wspomaga zdrowie oczu, należy jednak pamiętać, że związek ten traci swoje właściwości pod wpływem obróbki termicznej.

Kalarepa – przeciwko anemii

Liście kalarepy są wyjątkowo bogate w żelazo. Włączenie ich do codziennej diety wskazane jest więc osobom zmagającym się z anemią lub osobom narażonym na niedobór żelaza, między innymi wegetarianom.

Kalarepa a cukrzyca

Kalarepa zawiera jedynie 5-10% węglowodanów, dzięki czemu nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Dzięki temu osoby, które chorują na cukrzycę, mogą spożywać to warzywo niemalże bez ograniczeń.

Kalarepa – jak jeść?

Najwięcej wartości odżywczych znajduje się w kalarepie spożywanej na surowo, chociaż bez przeszkód można ją również gotować, zapiekać, faszerować czy smażyć. Jadalny jest zarówno miąższ warzywa, jak i liście.

Bulwę lub liście kalarepy należy zawsze dokładnie oczyścić – w wyniku kontaktu z glebą mogą gromadzić się na nich chorobotwórcze bakterie (na przykład E.coli) oraz jaja pasożytów, między innymi glistnicy. Kalarepę należy umyć pod bieżącą wodą, a następnie namoczyć w roztworze soli kuchennej (około 1 łyżki soli na 1 litr wody) przez 10 minut. Dopiero po dokładnym oczyszczeniu można przystąpić do obierania bulwy z niejadalnej skórki.

Liście kalarepy można wykorzystać do przyrządzenia sałatek, surówek lub zielonych koktajli. Bulwę można zjadać w całości, jak jabłko, lub też wykorzystywać do przygotowania potraw: sałatek, zup, gulaszy, potrawek czy zapiekanek.

Zobacz film: Czy dieta kapuściana jest zdrowa? Źródło: Wiem, co jem na diecie


Data aktualizacji: 29.12.2017,
Opublikowano: 22.07.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej