Chcesz schudnąć? Zredukuj kalorie i obniż temperaturę ciała. To sprzyja nie tylko sylwetce, ale też zdrowiu

nensuria/getty images

Obniżenie temperatury ciała ogrywa kluczową rolę przy zastosowaniu diety niskokalorycznej. Dowodzą tego najnowsze amerykańskie badania. Wyniki obserwacji zostały opublikowane w czasopiśmie Science Signaling.

Amerykański zespół naukowców Scripps Research pod kierownictwem profesorów: dr Bruno Conti i dr Gary'ego Siuzdaka przeanalizował, jak temperatura ciała może wpływać na zdrowie i długowieczność. Zdaniem badaczy prozdrowotne działanie diet niskokalorycznych wiąże się z efektem metabolicznym, który powoduje obniżenie temperatury ciała. Naukowcy myślą teraz nad opracowaniem leku, który będzie naśladował skutki obniżonej temperatury ciała.

Ograniczenie kalorii sprzyja zdrowiu

Znaczne ograniczenie kalorii nie jest łatwym zadaniem dla większości z nas, ponieważ wymaga silnej woli i determinacji. Warto jednak podjąć wyzwanie, ponieważ wiąże się to z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Dowiedziono, że dieta niskokaloryczna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, choroby serca, cukrzycę i schorzenia neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera.

Wiadomo też, że u wielu gatunków zwierząt (w tym myszy), a także u ludzi ograniczenie spożycia kalorii nie tylko poprawia stan zdrowia, ale wydłuża życie.

Neurobiolog Bruno Conti spędził lata na badaniu, w jaki sposób i dlaczego ograniczenie kalorii prowadzi do lepszego zdrowia.

Neurobiolog z Kalifornii zauważył między innymi, że kiedy ssaki jedzą mniej pokarmu, ich temperatura ciała spada. Zdaniem naukowca jest to wypracowany mechanizm ewolucyjny, który pomaga organizmom oszczędzać energię do czasu, gdy pożywienie stanie się znowu dostępne. Jest to logiczne, biorąc pod uwagę fakt, że nawet połowa spożywanego pokarmu jest zamieniana na energię, tak by utrzymać naszą podstawową temperaturę ciała.

Obniżenie temperatury przy diecie niskokalorycznej.

Trudno jest oddzielić skutki obniżenia temperatury od ograniczenia kalorii – powiedział Bruno Conti, cytowany w komunikacie prasowym instytutu.

Neurobiolog z Kalifornii wraz z zespołem badawczym z Scripps Research Institute przeprowadzili eksperyment, który pozwolił im na niezależną ocenę wpływu tych dwóch czynników.

Badacze porównali odpowiedzi metaboliczne na ograniczenie kalorii w dwóch grupach myszy. Pierwsza była trzymana w pomieszczeniu przy temperaturze 22 stopni Celsjusza, a druga - w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Przy tej temperaturze organizm myszy znajduje się w stanie termoneutralności – równowagi cieplnej z otoczeniem, w którym mechanizmy termoregulacyjne organizmu są nieaktywne.

W każdej grupie zwierzęta podzielono na dwie kolejne podgrupy – w jednej stopniowo zmniejszano codziennie ilość karmy do połowy pierwotnej racji, a w drugiej mysz jadły tyle, co zwykle.

Niższa temperatura ciała a zdrowie

Naukowcy w trakcie eksperymentu, wykorzystując opracowaną przez siebie technologię, ocenili zmianę składu metabolitów w osoczu krwi i mózgu zwierząt w zależności od zawartości składników odżywczych w pożywieniu oraz temperatury ciała.

Dane, które zebraliśmy, pokazują, że gdy następuje ograniczenie kalorii, temperatura ma taki sam, a być może większy wpływ na metabolizm, jak ilość składników odżywczych – powiedział Bruno Conti.

Po przeanalizowaniu uzyskanych danych naukowcy zidentyfikowali konkretne metabolity odpowiedzialne za zmiany temperatury ciała. Odkryli, że w podwzgórzu – części mózgu odpowiedzialnej za głód i zachowania żywieniowe – u myszy trzymanych w temperaturze pokojowej, w dużych ilościach wytwarzane są cząsteczki tlenku azotu, neuropeptyd leucyna i enkefalina.

Kiedy metabolity te podano myszom, korzyści zdrowotne wynikające z diety niskokalorycznej wzrosły. Zdaniem naukowców pozwoli to w przyszłości stworzyć lek, który pomoże nie tylko osiągnąć wymarzoną sylwetkę, ale również odmłodzić organizm bez głodówek i drakońskich diet.

Zobacz, jakie są najczęstsze błędy w odchudzaniu

źródło:x-news

źródło: www.genengnews.com/stke.sciencemag.org/ PAP

Data aktualizacji: 16.09.2020,
Opublikowano: 16.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej