Tylko wczesna diagnoza pozwala skutecznie leczyć raka trzustki – przypominają eksperci

KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

Rak trzustki ma najniższy wskaźnik przeżycia wśród często występujących nowotworów złośliwych, jedynie wczesna diagnoza pozwala skutecznie go leczyć – alarmują specjaliści z okazji przypadającego 19. listopada Światowego Dnia Raka Trzustki.

Kampania edukacyjna Światowej Koalicji Raka Trzustki, realizowana jest w Polsce przez Fundację EuropaColon Polska, (będącą członkiem World Pancreatic Cancer Coalition). Przewodnie hasło tegorocznej kampanii to "Najwyższy czas". Chodzi o to, by zwrócić uwagę, jak ważna jest wczesna diagnoza raka trzustki.

Zobacz także:

Światowy Dzień Raka Trzustki. Jak ważna jest wczesna diagnoza?

Jest bardzo pilna potrzeba wczesnego rozpoznania raka trzustki. Nie ma wprawdzie testu wykrywającego go na wczesnym etapie. Jeśli jednak coraz więcej ludzi pozna czynniki ryzyka i objawy raka trzustki, pacjenci będą mieli więcej czasu, aby poddać się skutecznemu leczeniu i otrzymać wsparcie, dzięki któremu będą mogli podjąć walkę z chorobą

- przekonuje w informacji przekazanej PAP Julie Fleshman, prezes Światowej Koalicji Raka Trzustki (World Pancreatic Cancer Coalition WPCC).

Jedynie wczesne wykrycie tego nowotworu zwiększa szansę na skuteczną interwencję chirurgiczną i dalsze leczenie

- podkreśla Iga Rawicka, wiceprezes Fundacji EuropaColon Polska.

Rak trzustki - trudna diagnostyka i leczenie

O tym, jak trudno jest wykrywać i leczyć raka trzustki mówi prof. Lucjan Wyrwicz, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Podkreśla, że nawet w czasie pandemii nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza.

Pandemia COVID-19 nie zachęca pacjentów do spotkania z lekarzem. Jednak w przypadku raka trzustki tempo działania jest kluczowe - przekonuje.

Kluczowe znaczenie ma wykonanie operacji usunięcia guza trzustki. Aby jednak operować raka trzustki, muszą być wykonanie badania kwalifikacyjne, a dopuszczalny czas opóźnienia od uzyskanych wyników nie może przekraczać trzech tygodni.

Do onkologa zgłaszają się osoby, które pierwsze objawy odczuwały przed kilkoma miesiącami. Niestety rak trzustki nie poczeka. Warto zatem pamiętać, że do onkologa można się zgłosić bez skierowania. W przypadku podejrzenia raka trzustki lekarz rodzinny może wystawić tzw. zieloną kartę, która dodatkowo może przyspieszyć diagnostykę nowotworu. Nie bójmy się pójść do lekarza, jeśli odczuwamy niepokojące objawy

- zaznacza prof. Wyrwicz.

Rak trzustki. Jakie daje objawy?

Najczęstsze objawy tego nowotworu to bóle w środkowej części pleców, nagły spadek masy ciała, utrata apetytu, niestrawność i nudności, żółtaczka (pożółkła skóra i białka) oraz nieustępujące bóle brzucha. Również cukrzyca może być jednym z czynników ryzyka zachorowania na raka trzustki. Niepokojąca jest nagła zmiana poziomu cukru we krwi oraz ciemny mocz i lekkie lub tłuszczowe stolce. Chorobie sprzyjają palenie tytoniu, nadwaga i otyłość oraz przewlekłe zapalenie trzustki.

Rak trzustki - jak długo żyje się z nowotworem trzustki?

Rak trzustki na świecie codziennie wykrywany jest u ponad 1 257 osób. Przewiduje się, że do 2025 r. może zachorować nawet 557 688 osób. W samej Unii Europejskiej w 2020 r. zachoruje blisko 94 897, ale przeżyje jedynie 8 proc pacjentów. To wyjątkowo śmiertelny nowotwór. Pięcioletnie przeżycia w różnych krajach uzyskuje się u od 8-14 proc. chorych. W Polsce dziennie diagnozę raka trzustki słyszy 10 osób, a pięć lat przeżywa zaledwie 10 proc. pacjentów.

Apelujemy o rozwagę i nieodwlekanie wizyt. Wiele z nich może odbyć się online. Kiedy potrzebna będzie diagnostyka, przy zachowaniu reżimu sanitarnego powinniśmy się poddawać badaniom. W raku trzustki chodzi o natychmiastowe działanie

- przekonuje Iga Rawicka.

Wciąż nie ma badania przesiewowego pozwalającego wcześnie wykryć raka trzustki. Dlatego tak ważna jest świadomość sygnałów ostrzegawczych i szybka reakcja. Szacuje się, że już niedługo rak trzustki będzie drugą przyczyną zgonów wśród nowotworów.

źródło: PAP

Zobacz film: Rak trzustki. Jak rozpoznać objawy choroby?

źródło: x-news

Data aktualizacji: 19.11.2020,
Opublikowano: 19.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej