Jedno piwo dziennie jest lepsze dla serca niż abstynencja? 

Fot: Adermark Media / gettyimages.com

Zbyt częste sięganie po alkohol to prosta droga do chorób serca i nowotworów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować, np. z lamki wina do obiadu czy piwa od czasu do czasu? Niekoniecznie. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) pokazują, że niewielka ilość alkoholu może mieć korzystny wpływ na pracę serca. 

Alkohol i jego wpływ na układ krążenia od lat budzi spore kontrowersje. Z jednej strony badania dowodzą, że zwiększa on ryzyko rozwoju choroby wieńcowej. Z drugiej strony naukowcy informują, że dzięki niemu chorzy na cukrzycę mogą uniknąć... choroby wieńcowej. Zatem, jaka jest prawda?

Czy alkohol wzmacnia serce?

To, jak alkohol wpływa na zdrowie, zależy przede wszystkim od jego ilości oraz częstotliwość, z jaką po niego sięgamy. Duże badanie przeprowadzone na grupie 80 tysięcy dorosłych przez naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii i opublikowane przez American Heart Association pokazuje, że wypijanie jednej butelki piwa dziennie może chronić przed udarem oraz chorobami serca.

Badacze wykazali, że picie piwa przekładało się na poziom tzw. dobrego cholesterolu. Związek ten, w skrócie HDL, ma korzystny wpływ na działanie całego układu krążenia. Jego odpowiednie stężenie skutecznie chroni przed rozwojem zmian miażdżycowych czy udarem. Prawidłowe stężenie HDL powinno wynosić co najmniej 60 mg/dl. 

Piwo sprawiało, że HDL utrzymywał się na równym poziomie lub tylko nieznacznie się obniżał. Znaczny spadek dobrego cholesterolu zaobserwowano u osób, które pozwalały sobie na dużo więcej niż jedno piwo oraz u tych, które nie piły w ogóle.

Warto zaznaczyć, że piwo zawiera także polifenole. Związki te zwalczają wolne rodniki, które wywołują tzw. stres oksydacyjny. Stan ten przekłada się na większe ryzyko rozwoju zmian nowotworowych czy miażdżycy.

Alkohol pomaga leczyć cukrzycę?

Co ciekawe, alkohol może wspomóc także leczenie cukrzycy. Zawarty - tym razem w czerwonym winie - resweratrol, to substancja o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Badania przeprowadzone u pacjentów z cukrzycą typu 2 pokazały, że związek pomaga nie tylko utrzymać prawidłowy poziom cukru, ale także chroni przed rozwojem choroby wieńcowej.

Jaka dawka alkoholu jest bezpieczna?

Trzeba pamiętać, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Badania dotyczące alkoholu i jego wpływu na zdrowie często się wykluczają. Do takich doniesień należy podchodzić ostrożnie i mieć świadomość, że alkohol zwłaszcza w dużych ilościach jest bardzo niebezpieczny. Jeśli mamy ochotę napić się wina czy piwa pamiętajmy, aby zachować umiar.

Co to oznacza? Według wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego umiarkowane picie to nie więcej niż jeden do dwóch drinków dziennie dla mężczyzn i jeden drink dziennie dla kobiet. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje „standardowy drink” jako 10 g czystego alkoholu etylowego.

Co zrobić, aby nie mieć problemów z układem krążenia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak uniknąć problemów z sercem? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 09.10.2020,
Opublikowano: 09.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej