Alkohol i jego wpływ na układ krążenia od lat budzi spore kontrowersje. Z jednej strony badania dowodzą, że zwiększa on ryzyko rozwoju choroby wieńcowej. Z drugiej strony naukowcy informują, że dzięki niemu chorzy na cukrzycę mogą uniknąć... choroby wieńcowej. Zatem, jaka jest prawda?
Czy alkohol wzmacnia serce?
To, jak alkohol wpływa na zdrowie, zależy przede wszystkim od jego ilości oraz częstotliwość, z jaką po niego sięgamy. Duże badanie przeprowadzone na grupie 80 tysięcy dorosłych przez naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii i opublikowane przez American Heart Association pokazuje, że wypijanie jednej butelki piwa dziennie może chronić przed udarem oraz chorobami serca.
Badacze wykazali, że picie piwa przekładało się na poziom tzw. dobrego cholesterolu. Związek ten, w skrócie HDL, ma korzystny wpływ na działanie całego układu krążenia. Jego odpowiednie stężenie skutecznie chroni przed rozwojem zmian miażdżycowych czy udarem. Prawidłowe stężenie HDL powinno wynosić co najmniej 60 mg/dl.
Piwo sprawiało, że HDL utrzymywał się na równym poziomie lub tylko nieznacznie się obniżał. Znaczny spadek dobrego cholesterolu zaobserwowano u osób, które pozwalały sobie na dużo więcej niż jedno piwo oraz u tych, które nie piły w ogóle.
Warto zaznaczyć, że piwo zawiera także polifenole. Związki te zwalczają wolne rodniki, które wywołują tzw. stres oksydacyjny. Stan ten przekłada się na większe ryzyko rozwoju zmian nowotworowych czy miażdżycy.
Alkohol pomaga leczyć cukrzycę?
Co ciekawe, alkohol może wspomóc także leczenie cukrzycy. Zawarty - tym razem w czerwonym winie - resweratrol, to substancja o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Badania przeprowadzone u pacjentów z cukrzycą typu 2 pokazały, że związek pomaga nie tylko utrzymać prawidłowy poziom cukru, ale także chroni przed rozwojem choroby wieńcowej.
Jaka dawka alkoholu jest bezpieczna?
Trzeba pamiętać, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Badania dotyczące alkoholu i jego wpływu na zdrowie często się wykluczają. Do takich doniesień należy podchodzić ostrożnie i mieć świadomość, że alkohol zwłaszcza w dużych ilościach jest bardzo niebezpieczny. Jeśli mamy ochotę napić się wina czy piwa pamiętajmy, aby zachować umiar.
Co to oznacza? Według wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego umiarkowane picie to nie więcej niż jeden do dwóch drinków dziennie dla mężczyzn i jeden drink dziennie dla kobiet. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje „standardowy drink” jako 10 g czystego alkoholu etylowego.
Co zrobić, aby nie mieć problemów z układem krążenia? Dowiesz się tego z filmu: