Jama przegrody przezroczystej u dorosłych i noworodków – możliwe powikłania

Zinkevych/getty images

Jama przegrody przezroczystej jest zjawiskiem obserwowanym już w życiu płodowym podczas rozwoju mózgowia. W niektórych przypadkach nie zanika w okresie okołoporodowym, pozostając widoczną w badaniach obrazowych w życiu dorosłym.

Uwidocznienie jamy przegrody przezroczystej u dorosłych możliwe jest dzięki tomografii komputerowej i rezonansowi magnetycznemu. Wydaje się, że jej występowanie predysponuje do niektórych zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych.

Zobacz też:

Czym jest jama przegrody przezroczystej?

Jama przegrody przezroczystej (łac. cavum septi pellucidi, CSP) to struktura opisana po raz pierwszy w XVII wieku przez Franciscusa de le Boë Sylviusa. Jest to wąska przestrzeń między blaszkami przegrody przezroczystej wypełniona płynem mózgowo-rdzeniowym. Przez niektórych badaczy uważana jest za patologię neurorozwojową, przez innych jako wariant normy. Jej obecność stwierdza się w badaniach obrazowych: tomografii komputerowej (TK) oraz rezonansie magnetycznym (MRI) głowy. Może występować wraz z innymi zaburzeniami w obrębie mózgu. W większości przypadków nie jest powodem do niepokoju, szczególnie gdy obserwowana jest u niemowląt.

Przegroda przezroczysta jest strukturą zaliczaną do kresomózgowia i układu limbicznego centralnego układu nerwowego. Oddziela od siebie rogi czołowe komór bocznych mózgu. Ma strukturę trójkątnej błony rozpiętej między częściami sklepienia i ciała modzelowatego. Z uwagi na swoje położenie jest zaliczana do ścian przyśrodkowych półkul mózgu. Jej rozwój przebiega w trakcie życia płodowego.

Przetrwała jama przegrody przezroczystej u dorosłych występuje nawet u 15% osób. Fizjologicznie można ją stwierdzić u noworodków oraz płodów, co jest sygnałem świadczącym o prawidłowym rozwoju wewnątrzmacicznym. Prawidłowo powiększa się do 27. tygodnia ciąży, następnie utrzymuje się przez kilka tygodni w tej samej wielkości, by zacząć zmniejszać się i u 85% noworodków zniknąć w okresie okołoporodowym – do 3.–6. miesiąca życia. Częściej po urodzeniu obserwuje się ją u wcześniaków niż u dzieci urodzonych o czasie. W życiu płodowym jej wykrycie możliwe jest dzięki wykonaniu badania ultrasonograficznego (USG) ciężarnej.

Jama przegrody przezroczystej o wymiarach mniejszych niż 6 mm w osi przednio-tylnej uważana jest za wariant anatomiczny, natomiast gdy przekracza te wartości, może współistnieć z zaburzeniami w okolicznych strukturach: ciele modzelowatym, sklepieniu, hipokampie. Istnieją doniesienia, iż powstanie przetrwałej formy jest skutkiem mutacji w genie kodującym PDGF (ligand receptora kinazy tyrozynowej).

Objawy jamy przegrody przezroczystej

Obecność wariantu rozwojowego jamy przegrody przezroczystej nie wywołuje objawów. Zazwyczaj wykrywana jest przypadkowo podczas badań z innych przyczyn i nie wymaga postępowania leczniczego.

Istnieją badania na temat zaburzeń, do których predysponowane są osoby, u których nigdy nie doszło do kompletnego połączenia blaszek przegrody przezroczystej i powstania jamy przetrwałej. Wydaje się, że u dorosłych, którzy posiadają ten wariant rozwojowy, częściej rozwijają się zaburzenia i choroby psychiczne takie jak schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD), depresja czy zespół stresu pourazowego (PTSD). Poszerzenie jamy przezroczystej widoczne jest niekiedy u osób agresywnych, nadużywających alkoholu, a także w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych. Wiąże się je również z zaburzeniami zachowania oraz emocji.

Ponadto zanotowano związek występowania jamy przegrody przezroczystej z pojawieniem się objawów neurologicznych. Najczęściej u takich osób występuje padaczka. Jama przegrody przezroczystej często też jest widoczna u osób z zaburzeniami neurorozwojowymi.

Torbiel przegrody przezroczystej jako powikłanie jamy przegrody przezroczystej

U niektórych dorosłych pacjentów z odmianą rozwojową jamy przegrody przezroczystej dochodzi do pojawienia się objawów związanych z przeistoczeniem się jej w torbiel. Patomechanizm powstawania tej patologii nie jest do końca poznany, może być związany z wewnętrzną produkcją płynu mózgowo-rdzeniowego.

Wypierająca torbiel przegrody przezroczystej (WTPP) jest określana jako przestrzeń zawierająca płyn o szerokości co najmniej 1 cm, która prowadzi do uwypuklenia jej ścian do światła komór bocznych. Objawy zaliczane do zespołu WTPP to między innymi:

Możliwe jest operacyjne leczenie wypierającej torbieli przegrody przezroczystej metodą endoskopową lub klasyczną, która w większości przypadków przynosi znaczną ulgę w odczuwanych dolegliwościach.

Zobacz film: Budowa mózgu

źródło:36,6

Bibliografia:

1. A. Górecki, Ocena częstości występowania i morfologii jamy przegrody przezroczystej u pacjentów diagnozowanych w pracowni rezonansu magnetycznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Szpitala w Łańcucie. Praca na stopień doktora nauk medycznych – streszczenie. Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej Człowieka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Lublin 2016.

2. K. Kojder, Kliniczna i radiologiczna charakterystyka torbieli przegrody przeźroczystej u chorych poddanych leczeniu chirurgicznemu z użyciem endoskopu, Pom J Life Sci 2015, 61, 1, 12–33.

Data aktualizacji: 01.12.2020,
Opublikowano: 01.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej