Jakie właściwości ma cynamon? Jak go stosować?

Fot.: Rawf8 / stock.adobe.com

Cynamon należy do najzdrowszych przypraw, które są dostępne w niemal każdej kuchni. Jest sproszkowaną korą cynamonowca cejlońskiego. Stosowanie tej przyprawy bywa pomocne w okresach przeziębienia, a także w czasie dolegliwości żołądkowych. Wykazuje ona także działanie antynowotworowe.

Cynamon ma wiele właściwości zdrowotnych. Był stosowany już w czasach starożytnych, kiedy to używano go m.in. w kuchni oraz w procesie mumifikowania zwłok. Każdego roku produkowane jest ponad 100 tysięcy ton tej cenionej przyprawy.

Cynamon – jak powstaje?

Cynamon w formie sproszkowanej przyprawy otrzymuje się po uprzednim zmieleniu wysuszonej kory cynamonowca, najczęściej cejlońskiego (z łac. Cinnamomum cassia). Cynamonowce obejmują ok. 250 gatunków, które głównie występują na terenie wschodniej oraz południowo-wschodniej Azji, choć obecnie plantacje z powodzeniem są prowadzone w całej strefie klimatu subtropikalnego. Drzewa cynamonowca mają gruczołki, w których znajdują się charakterystyczne olejki eteryczne. Liderem w światowej produkcji cynamonu są Chiny, Indonezja oraz Sri Lanka. Z tych trzech krajów pochodzi nawet 90% światowej produkcji cynamonu.

Zobacz film: Cynamon - co o nim wiesz? Źródło: Dzień dobry TVN

Rodzaje cynamonu

Cynamon najczęściej występuje w dwóch formach: kawałków kory zwiniętych w ruloniki oraz utartego proszku. Laseczki cynamonu mają rdzawy, brunatny kolor, który zawdzięczają olejkowi cynamonowemu o słodkawo-korzennym zapachu, piekącym smaku i silnym aromacie. Cynamon utarty na proszek w formie gotowej, sypkiej przyprawy to najczęstsza postać spożywcza tej orientalnej przyprawy w polskiej kuchni. Ma podobne właściwości (smak, zapach) jak cynamonowe ruloniki, które w większości przypadków i tak są przeznaczone do starcia na proszek.

Najbardziej cenionym gatunkiem cynamonowca jest cynamonowiec cejloński, który bywa często mylony z cynamonowcem kasją, nazywanym także cynamonowcem wonnym. Laska cynamonowca kasji skręca się w pojedyncze oraz gładkie laski, natomiast cynamonowiec cejloński zwija się zawsze po obu stronach kory, tworząc tzw. dwururkę. Cynamon kasja ma ciemny kolor i nieprzyjemny, piekący oraz cierpki smak. Z kolei cynamon cejloński jest delikatny, z lekko cytrusową nutą i słodkawo-korzennym smakiem.

Właściwości zdrowotne cynamonu

Cynamon należy do roślin leczniczych. W medycynie naturalnej był stosowany już 2700 lat p.n.e., a w starożytnych chińskich księgach można natknąć się na wzmianki o jego rozgrzewających właściwościach. W pradawnych czasach stosowano go jako środek pobudzający krążenie, zwiększający przyswajalność innych substancji z pożywienia, utrzymujący higienę jamy ustnej, a także lek na różnego rodzaju dolegliwości trawienne. Tradycyjna chińska medycyna zalecała stosowanie cynamonu w bólach mięśniowych, bólach menstruacyjnych i przeziębieniach.

Współczesna medycyna dowiodła, że cynamon ma silne działanie dezynfekujące, przeciwwirusowe, antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Wpływa na przyspieszenie przemiany materii, polepsza dopływ krwi do mózgu, wzmaga apetyt oraz jest afrodyzjakiem, polecanym zwłaszcza płci męskiej. Stosowanie cynamonu pomaga w procesach krzepnięcia krwi, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, wykazuje działanie antyoksydacyjne. Badania dowiodły, że obniża ryzyko chorób serca, może być pomocny w walce z Alzheimerem oraz chorobą Parkinsona.

Cynamon na przeziębienia i infekcje

Zażywanie cynamonu w trakcie przeziębień, powszechnym infekcji oraz stanów zapalnych może znacznie poprawić stan chorej osoby, a także przyspieszyć czas leczenia. Olejki eteryczne zawarte w cynamonowcu cejlońskim wykazują silne działanie przeciwdrobnoustrojowe, szczególnie wobec bakterii, grzybów oraz wirusów. Jak wyjaśniają dietetycy, ekstrakt z cynamonu, dostępny w niektórych aptekach i sklepach zielarskich, ma działanie bakteriobójcze wobec bakterii salmonelli oraz bakterii Escherichia coli. Kuracja cynamonem pomaga zahamować wzrost pleśni i drożdżaków (szczególnie dość powszechnego grzyba z gatunku Candida).

Przeciwwskazania do stosowania cynamonu

Cynamon zawiera potencjalnie niebezpieczną dla zdrowia kumarynę, związek z grupy benzopirenów. Stosowany w nadmiarze może mieć toksyczne działanie dla nerek oraz wątroby. Zawartość kumaryny w cynamonie zależy od rodzaju cynamonowca. Uważa się, że najwięcej kumaryny jest w cynamonie kasja, hodowanym głównie w Chinach (nawet 5%). Najmniejsza zawartość kumaryny występuje w cynamonie cejlońskim (0,04%). Ze względu na ogólną niewielką ilość kumaryny, sporadyczne stosowanie cynamonu nie powinno przynieść żadnych niepożądanych działań i innych skutków ubocznych.

Toksykolodzy są zdania, że bezpieczna dawka kumaryny wynosi do 0,1 miligrama na kilogram masy ciała. Ponadto kumaryna działa uspokajająco, relaksuje mięśnie gładkie oraz prążkowane, wykazuje działanie przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Uważa się, że stosowana w bezpiecznych dawkach może pomóc w walce z bezsennością, kolkami, zaparciami, a nawet trudnościami w oddawaniu moczu. Terapeutyczne dawki tego związku mogą, podobnie jak cynamon, wykazywać właściwości antynowotworowe.

Zobacz film: Jak wybrać najlepszy cynamon? Źródło: Dzień dobry TVN, X-Bank Gallery

Data aktualizacji: 14.02.2018,
Opublikowano: 15.01.2018 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 23.10.2018r.

Przy sporadycznym spożywaniu cynamonu, nie przynosi on szkód dla zdrowia. Jeśli jednak spożywa się go cały czas, należy mieć na uwadze zawartość w nim kumaryny. Skoro w 1 gramie cynamonu jest 2% kumaryny, tzn. że 1 g zawiera 0,02 g tej substancji. Cynamon Kasja ma jej mniej, bo 0,04%, czyli w 1 g cynamonu cejlońskiego jest zaledwie ,0004 g kumaryny. Dopuszczalna dawka kumaryny to 0,1 mg na kg masy ciała. Jednak mimo, iż trudno przekroczyć tę granicę, przy okazjonalnym spożywaniu cynamonu, to jednak trzeba zachować umiar.

Piotr 09.10.2018r.

Artykuł nie był pomocny, ponieważ nie zawiera informacji, ile konkretnie dziennie można spożyć cynamonu cejlońskiego bez szkody dla zdrowia.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej