Klimat śródziemnomorski nie występuje w głębi lądów, jest charakterystyczny dla wybrzeży, stąd te lokalizacje są tak atrakcyjne dla przyjezdnych. Jest gwarancją dobrej pogody niezależnie od pory roku, która sprzyja również roślinom. Zwyczajowo mówi się, że rozciąga się od pierwszego drzewa oliwnego po pierwszą palmę na brzegu pustyni.
Klimat śródziemnomorski – dlaczego jest tak niezwykły?
Klimat śródziemnomorski miał niezwykłe znaczenie dla rozwoju ludzkości. To w jego warunkach człowiek miał możliwość ewoluować. Powstawały w nim największe cywilizacje, które eksplorowały pozostałe części globu. Ze śródziemnomorskich krajów wyruszał Krzysztof Kolumb odkrywać nowy świat. To znad Morza Śródziemnego pochodzą włoszczyzna, którą sprowadziła do Polski królowa Bona, a także inne warzywa i owoce, m.in. oliwki, figi, pomarańcze, cytryny i mandarynki. Wiele z nich wymaga określonych warunków do wzrostu, których nie można znaleźć w innym klimacie. Część udało się przenieść również na grunt Polski, ale owoce z reguły są bardziej soczyste, jeśli próbujemy ich prosto z drzew, będąc na wakacjach, niż te, które można znaleźć w rodzimych sklepach. Wszystko dlatego, że warunki klimatu śródziemnomorskiego są bardzo korzystne nie tylko dla człowieka, ale również dla roślin. Suche lata dają gwarancję dużej dawki promieni słonecznych, a delikatne zimy są łagodne dla prowadzonych w tym rejonie upraw.
Czym jest strefa śródziemnomorska?
Strefa śródziemnomorska to najmniejsza spośród wszystkich stref geograficznych, przez co jest jeszcze bardziej unikalna. Latem nad Morze Śródziemne napływa ciepłe i suche powietrze znad Sahary. Jest to powód, dlaczego średnie temperatury w tym rejonie wynoszą około 20 stopni. Nie ma klimatycznej zimy, z jaką mamy do czynienia w Polsce. Wilgotne, napływające z Zachodu powietrze przynosi opady deszczu na wybrzeżu, a śniegu w górach. Temperatury są bardzo łagodne i raczej nigdy nie spadają poniżej 0 stopni.
Wyjątkowe cechy klimatu śródziemnomorskiego działają jak magnes na turystów z całego świata. Najliczniej i najchętniej odwiedzanymi krajami są m.in.: Grecja, Włochy, Francja, Hiszpania, ale również Turcja i Tunezja. Na wybrzeżach powstają coraz większe kompleksy nie tylko hotelowe, ale również uzdrowiska. Suchy, letni klimat jest bardzo korzystny dla Europejczyków z głębi lądu. Brak wilgoci i ujemnych temperatur korzystnie wpływa na zdrowie. Dodatkowo obecność morza ma zbawienny wpływ na drogi oddechowe, zwłaszcza że powietrze na nabrzeżu jest dużo czystsze niż w wielkich aglomeracjach w głębi lądu. Nie do przecenienia jest także duża dawka słońca w ciągu dnia i co się z tym wiąże – witaminy D.
Rośliny śródziemnomorskie i zwierzęta
Rośliny śródziemnomorskie świetnie dostosowały się do suchego lata i nie usychają, nawet jeśli przez dłuższy czas pozbawione są wody. Dodatkowo tego typu roślinność jest przez cały rok zielona, co jeszcze bardziej wpływa na popularność krajów tej strefy klimatycznej wśród turystów, którzy drzewka laurowe czy wawrzyn mogą spotkać niemal w każdym ogrodzie. Niegdyś tereny porastały również iglaste lasy, ale zostały wykarczowane i zastąpione polami uprawnymi. Mimo tego nadal rosną na tych terenach dęby karłowate, oleandry, jałowce, wszelkiego rodzaju wrzośce czy mirta. To strefa, z której pochodzą również pistacje.
Charakterystycznym elementem krajobrazu są smukłe cyprysy, rosnące zarówno dziko, jak i w ogrodach. Są znacznie większe od ich odpowiedników występujących w Polsce. Suchy klimat pełen słońca sprzyja też uprawom winorośli, z których pochodzą jedne z najlepszych win na świecie. Charakterystyczne są rozciągające się kilometrami plantacje oliwek i smacznych fig.
Jeśli chodzi o zwierzęta, to w strefie śródziemnomorskiej żyje wiele gatunków, które występują również w innych częściach świata.
Zalety diety śródziemnomorskiej
Dieta śródziemnomorska jest pełna świeżych warzyw, owoców i aromatycznych przypraw. Wielu specjalistów z zakresu odżywiania jej wpływ na zdrowie ceni bardziej niż efekt ćwiczeń fizycznych. Sprawdza się szczególnie w przypadku osób z cukrzycą czy chorobą sercowo-naczyniową. Prowadzone badania wykazały, że ludzie żyjący w warunkach klimatu śródziemnomorskiego rzadziej zapadają na przewlekłe choroby i relatywnie długo żyją.
Badacze diety śródziemnomorskiej podkreślają, że kluczowe jest wykorzystanie oliwy z oliwek jako głównego tłuszczu. Podstawą jadłospisu są warzywa, owoce, ryby i drób, podczas gdy czerwone mięso spożywane jest w umiarkowanych ilościach. W ten sposób ograniczone zostaje ryzyko wystąpienia procesów zapalnych w ścianach tętnic.
Czy dieta dostosowana do klimatu, to klucz do zdrowia i zgrabnej sylwetki?