Czy w szkole trzeba nosić maseczki? Wielu uczniów, rodziców i nauczycieli długo czekało na odpowiedź na to pytanie. Tuż przed pierwszym dzwonkiem okazało się, że takiego nakazu nie ma, ale dyrektor danej placówki może indywidualnie wprowadzić tego rodzaju zasady. W wielu szkołach istnieje jednak obowiązek zasłaniania nosa i ust na korytarzach i wspólnych przestrzeniach. I tutaj rodzi się kolejne pytanie – jakie maseczki będą najlepszym wyborem dla naszych pociech?
Przeczytaj też: Nauka w czasie pandemii: 8 zasad, które zwiększą bezpieczeństwo dziecka w szkole
Maseczki dla dzieci – jakie wybrać do szkoły?
Maseczki to są takie filtry, które zatrzymują z jednej strony kropelki, wydostające się z naszych dróg oddechowych, czyli chronią przed ewentualnym zarażeniem otoczenie, ale też ochraniają osobę, która nosi maseczkę. Dlatego też, im lepszą maseczkę damy dziecku, tym lepiej – tłumaczy dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, kierownik kliniki pediatrii WUM.
Zastanawiasz się, jaka to jest lepsza maseczka? Najlepszym rozwiązaniem są jednorazowe maski. Pamiętajmy tylko, że powinny być one użyte tylko raz. W związku z tym, gdy ją ściągniemy, należy ją wyrzucić. Ekspert zaznacza, że jeśli nie jest ona wilgotna, do 4 godzin spełnia swoja rolę. A co z maseczkami „domowej roboty”?
Jeśli chodzi o maseczki domowej roboty, mamy badania, że jeśli użyjemy trzech warstw materiału, to tak wykonana maseczka odpowiada chirurgicznej – dodaje lekarz.
Specjalista zaznacza też, że sens noszeni maseczek polega na tym, że jeśli zmniejszymy dawkę wirusa, który może się dostać do naszych dróg oddechowych, poniżej dawki zakażającej, to istnieje duża szansa, że pozostaniemy zdrowi. Ponadto zostały już przeprowadzone badania, które udowadniają, że przebieg choroby zależy od dawki zakażającej. Oznacza to, że im mniej wirusa przedostanie się do naszego organizmu, tym łagodniej przejdziemy chorobę.
A czy przyłbica jest dobrą alternatywą dla maseczki? Ekspert nie ma wątpliwości, tego typu produkty świetnie chronią osobę, która je nosi (chronią nie tylko usta i nos, ale i oczy). Natomiast stanowią słabszą ochronę dla otoczenia, ponieważ wydychane powietrze może przedostawać się dołem.
Jak przechowywać maseczkę?
Jeśli ściągamy maseczkę jednorazową – najlepiej wyrzucić ją od razu do zamykanego kosza na śmieci. W przypadku materiałowej maski, należy schować ją do zamkniętego pojemnika lub też woreczka foliowego. Ważne jest również to, by pamiętać o niedotykaniu tej maseczki w miejscu, w którym może być ona skażona. Maseczkę zakładajmy i ściągajmy trzymając ją wyłącznie za sznurki czy gumki. Jeśli zdarzy ci się dotknąć ją z zewnątrz, umyj lub zdezynfekuj ręce.
Jakie objawy może dawać koronawirus u dzieci? Czy Covid-19 przechodzi się dziś łagodniej, niż kilka miesięcy temu? Jak wysoka temperatura może świadczyć o chorobie i kiedy rodzic może zostać poproszony o odbiór dziecka z zajęć? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w poniższym materiale.
Jak zdezynfekować maseczkę wielorazowego użytku?
Po przyniesieniu maseczki do domu, powinno się ją jak najszybciej wyprać (do tego momentu wciąż przechowuj ją w zamkniętym pudełku czy woreczku). Zużytą maskę należy wrzucić do prania na minimum 60 stopni i włączyć około 45- minutowy program. Kiedy maseczka już wyschnie, aby mieć pewność, że wszystkie chorobotwórcze drobnoustroje zostały usunięte, należy ją przeprasować. Żelazko powinno być ustawione na możliwie najwyższą temperaturę. Na koniec można także spryskać ją płynem do dezynfekcji.