Jaka maseczka będzie najlepsza dla dziecka do szkoły?

Getty Images/ Imgorthand

Maseczka jednorazowa, wielorazowego użytku czy może przyłbica? Sprawdź, które rozwiązanie będzie najlepsze dla dziecka w szkole. 

Czy w szkole trzeba nosić maseczki? Wielu uczniów, rodziców i nauczycieli długo czekało na odpowiedź na to pytanie. Tuż przed pierwszym dzwonkiem okazało się, że takiego nakazu nie ma, ale dyrektor danej placówki może indywidualnie wprowadzić tego rodzaju zasady. W wielu szkołach istnieje jednak obowiązek zasłaniania nosa i ust na korytarzach i wspólnych przestrzeniach. I tutaj rodzi się kolejne pytanie – jakie maseczki będą najlepszym wyborem dla naszych pociech?

Przeczytaj też: Nauka w czasie pandemii: 8 zasad, które zwiększą bezpieczeństwo dziecka w szkole

Maseczki dla dzieci – jakie wybrać do szkoły?

Maseczki to są takie filtry, które zatrzymują z jednej strony kropelki, wydostające się z naszych dróg oddechowych, czyli chronią przed ewentualnym zarażeniem otoczenie, ale też ochraniają osobę, która nosi maseczkę. Dlatego też, im lepszą maseczkę damy dziecku, tym lepiej – tłumaczy dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, kierownik kliniki pediatrii WUM.

Zastanawiasz się, jaka to jest lepsza maseczka? Najlepszym rozwiązaniem są jednorazowe maski. Pamiętajmy tylko, że powinny być one użyte tylko raz. W związku z tym, gdy ją ściągniemy, należy ją wyrzucić. Ekspert zaznacza, że jeśli nie jest ona wilgotna, do 4 godzin spełnia swoja rolę. A co z maseczkami „domowej roboty”?

Jeśli chodzi o maseczki domowej roboty, mamy badania, że jeśli użyjemy trzech warstw materiału, to tak wykonana maseczka odpowiada chirurgicznej – dodaje lekarz.

Specjalista zaznacza też, że sens noszeni maseczek polega na tym, że jeśli zmniejszymy dawkę wirusa, który może się dostać do naszych dróg oddechowych, poniżej dawki zakażającej, to istnieje duża szansa, że pozostaniemy zdrowi. Ponadto zostały już przeprowadzone badania, które udowadniają, że przebieg choroby zależy od dawki zakażającej. Oznacza to, że im mniej wirusa przedostanie się do naszego organizmu, tym łagodniej przejdziemy chorobę.

A czy przyłbica jest dobrą alternatywą dla maseczki? Ekspert nie ma wątpliwości, tego typu produkty świetnie chronią osobę, która je nosi (chronią nie tylko usta i nos, ale i oczy). Natomiast stanowią słabszą ochronę dla otoczenia, ponieważ wydychane powietrze może przedostawać się dołem.

Jak przechowywać maseczkę?

Jeśli ściągamy maseczkę jednorazową – najlepiej wyrzucić ją od razu do zamykanego kosza na śmieci. W przypadku materiałowej maski, należy schować ją do zamkniętego pojemnika lub też woreczka foliowego. Ważne jest również to, by pamiętać o niedotykaniu tej maseczki w miejscu, w którym może być ona skażona. Maseczkę zakładajmy i ściągajmy trzymając ją wyłącznie za sznurki czy gumki. Jeśli zdarzy ci się dotknąć ją z zewnątrz, umyj lub zdezynfekuj ręce

Przeczytaj też: Czy koronawirus jest dużym zagrożeniem dla dzieci? Naukowcy sprawdzili to przed powrotem uczniów do szkół

Jakie objawy może dawać koronawirus u dzieci? Czy Covid-19 przechodzi się dziś łagodniej, niż kilka miesięcy temu? Jak wysoka temperatura może świadczyć o chorobie i kiedy rodzic może zostać poproszony o odbiór dziecka z zajęć? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w poniższym materiale. 

Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak zdezynfekować maseczkę wielorazowego użytku?

Po przyniesieniu maseczki do domu, powinno się ją jak najszybciej wyprać (do tego momentu wciąż przechowuj ją w zamkniętym pudełku czy woreczku). Zużytą maskę należy wrzucić do prania na minimum 60 stopni i włączyć około 45- minutowy program. Kiedy maseczka już wyschnie, aby mieć pewność, że wszystkie chorobotwórcze drobnoustroje zostały usunięte, należy ją przeprasować. Żelazko powinno być ustawione na możliwie najwyższą temperaturę. Na koniec można także spryskać ją płynem do dezynfekcji. 

Data aktualizacji: 04.09.2020,
Opublikowano: 04.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej