Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu?

Fot: Laurence Monneret / gettyimages.com

O tym, że woda jest niezbędna do życia wiedzą wszyscy. Niestety pijemy jej zdecydowanie za mało. Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu?

Ludzkie ciało w 70 proc. składa się z wody. Mimo to stale jej potrzebuje i musimy mu ją dostarczać. Zdaniem lekarzy każdy z nas powinien przyjąć w ciągu dnia co najmniej 2,5 litra płynów. Niestety, ogromna większość z nas pije za mało. Co zrobić, aby prawidłowo nawodnić organizm?

Dlaczego warto pić wodę?

Bez wody organizm nie mógłby funkcjonować. To właśnie ona ułatwia przepływ krwi, uczestniczy w transporcie witamin, substancji odżywczych czy hormonów. Ale na tym nie koniec. Woda zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry. To dzięki niej jest ona gładka i przyjemna w dotyku, a także szybciej się regeneruje.

Woda pomaga wyregulować ciśnienie krwi oraz gospodarkę wodno-elektrolitową (to właśnie w niej znajdują się najważniejsze elektrolity - potas, wapń, magnez i sód).

Dzięki wodzie układ pokarmowy lepiej radzi sobie z trawieniem pokarmów, a nerki szybciej usuwają szkodliwe produkty przemiany materii. Woda ma także wpływ na układ nerwowy. Właściwe nawodnienie organizmu poprawia koncentrację, a także zdolność uczenia się i zapamiętywania nowych informacji. W ocenie badaczy niewłaściwe nawodnienie organizmu sprawia, że impulsy elektryczne nie przepływają prawidłowo.

Zobacz film i dowiedz się kiedy picie wody może być niebezpieczne dla zdrowia:

Zobacz film: Czy picie wody może być szkodliwe? Źródło: Zdrowie

Trzeba pamiętać, że woda odpowiada za prawidłowe odżywienie mózgu. To właśnie w niej rozpuszcza się m.in. glukoza, która stanowi najlepszy "pokarm" dla mózgu i to dzięki niej może do niego trafić.

Warto podkreślić, że żaden inny napój nie jest w stanie zastąpić wody. Tylko ona stanowi doskonałe połączenie minerałów i substancji odżywczych, który organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania i to właśnie woda powinna być pierwszym napojem, po który sięgamy. 

Gdzie jest woda?

Woda znajduje się praktycznie w każdym pokarmie, który spożywamy. Zdaniem specjalistów 20 proc. naszego dziennego zapotrzebowania na wodę powinno pochodzić z pożywienia. Zatem, co jeść? Przede wszystkim warzywa i owoce - są one doskonałym źródłem nie tylko wody, ale cennych witamin i substancji odżywczych, bez których organizm nie może się obejść. Najwięcej wody mają ogórki, truskawki, cytryna, melon, cukinia, sałata, pomidory czy marchewka.

Aby zapewnić sobie właściwe nawodnienie warto częściej jeść zupy oraz sięgać po przetwory mleczne, jak jogurty czy kefiry. Sporo wody znajduje się także w jajkach oraz rybach, zwłaszcza słodkowodnych.

Jak pić, żeby się napić?

Dzienne zapotrzebowanie na wodę zależy przede wszystkim od wieku. Już niemowlęta powinny wypijać ok. litra wody dziennie, najwięcej, bo prawie trzy litry płynów powinny przyjmować kobiety karmiące piersią. Osobom dorosłym - niezależnie od płci - zaleca się przyjmowanie od 2-2,5 litrów wody dziennie. 20 proc. tego dziennego zapotrzebowania powinna stanowić woda pochodząca z pożywienia. Resztę powinniśmy uzupełnić, ale to jak będziemy pić ma ogromne znaczenie.

Wypicie w krótkim czasie litra wody sprawi, że organizm nic z niej wyciągnie i szybko się jej pozbędzie. Aby organizm skorzystał jak najwięcej wodę trzeba pić cały czas, najlepiej małymi łykami. To najlepszy i najprostszy sposób na uniknięcie odwodnienia.

Odwodnienie - jak może dawać objawy?

 Przy lekkim odwodnieniu, poza pragnieniem, mogą się pojawić zawroty oraz bóle głowy, zmęczenie i osłabienie. Jeśli odwodnienie jest znaczne pojawiają się drżenie mięśni, przyspieszone bicie serca oraz mniejsze wydalanie moczu. Przy bardzo dużym odwodnieniu może pojawić się gorączka, drgawki, przyspieszony oddech. Niektóre osoby z powodu odwodnienia mogą stracić przytomność.

Leczenie odwodnienia zależy od jego skali. Jeśli jest niewielkie zaleca się picie wody, rozcieńczonego soku czy herbaty ziołowej. Trzeba jednak pamiętać, aby pić powoli i spokojnie, zbyt gwałtowne przyjęcie dużej ilości płynów może być niebezpieczne.

Przy dużym odwodnieniu konieczna jest hospitalizacja i dożylne podanie płynów.

Jakie mogą być pierwsze objawy odwodnienia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie są objawy odwodnienia? Źródło: X-Bank Gallery

Data aktualizacji: 12.08.2020,
Opublikowano: 16.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej