Koronawirus. Jak wygląda rekonwalescencja po COVID-19?

Fot: blackCAT / gettyimages.com

Przebieg COVID-19 może być bardzo różny. Jedni przechodzą go bardzo łagodnie, drudzy źle znoszą infekcję i wymagają hospitalizacji. Chorzy także w różnym czasie wracają do zdrowia. Jak wygląda rekonwalescencja pacjenta z COVID-19?

Badania pokazują, że ogromna grupa pacjentów z COVID-19 nie potrzebuje specjalistycznej pomocy i może leczyć się w domowym zaciszu. Ale nie jest to reguła. Każdy pacjent może znosić chorobę inaczej i inny może być jej przebieg.

Osoby, u których infekcja COVID-19 była łagodna, szybciej wracają do zdrowia i codziennych obowiązków. Pacjenci z ciężkim przebiegiem COVID-19, mogą potrzebować znacznie więcej czasu.

Zobacz także:

Koronawirus. Od czego zależy przebieg infekcji?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedne badania wykazują, że kluczowe znaczenie mają geny, inne, że grupa krwi, a jeszcze inne wskazują na przebyte niegdyś przeziębienia. Na początku pandemii sporo mówiło się o szczepionce na gruźlicę. Część badaczy sądziła, że w krajach, w których obywatele otrzymywali taką szczepionkę, pandemia ma łagodniejszy przebieg. Niestety badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim obaliły tę teorię. Naukowcy - na przykładzie Szwecji, która w połowie lat 70. XX wieku zaprzestała szczepień na gruźlicę - dowiedli, że odsetek osób zaszczepionych i nie, które wymagały hospitalizacji lub zmarły z powodu COVID-19, był niemal identyczny.

Koronawirus. Jak długo trwa COVID-19?

Czas, który organizm będzie potrzebował na pokonanie COVID-19, zależy przede wszystkim od skali i siły dolegliwości. W ocenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przeciętny pacjent z lekkim przebiegiem COVID-19 wraca do zdrowia w przeciągu maksymalnie dwóch tygodni (zdarza się, że chorzy odzyskują siły już po tygodniu). Mimo że gorączka mija po siedmiu dniach, to kaszel może utrzymywać nawet kilka tygodni. Część pacjentów - po pokonaniu choroby - odczuwa jeszcze zmęczenie i wykonywanie codziennych czynności jest dla nich trudniejsze.

W przypadku pacjentów z dusznościami (szacuje się, że COVID-19 nasila się między 7. a 10. dniem od pojawienia się infekcji), którzy wymagają hospitalizacji i podania tlenu, powrót do zdrowia może trwać od dwóch do 8 tygodni.

Chorzy, którzy trafili na oddział intensywnej terapii i zostali podłączeni do respiratora - z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 1 na 20 chorych wymaga takiej pomocy - na powrót do formy sprzed zakażenia mogą potrzebować nawet półtora roku. 

Koronawirus. Kogo można uznać za ozdrowieńca?

Ozdrowieniec to osoba, u której ustąpiły objawy choroby, tym samym może ona rozpocząć rekonwalescencję. Kiedy można powiedzieć, że chory pokonał już chorobę? Zgodnie z definicją amerykańskiego Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) za zdrową uznaje się osobę, która spełnia następujące kryteria:

  • od wystąpienia pierwszych objawów choroby minęło co najmniej 7 dni;
  • w przeciągu ostatnich 72 godzin nie miała gorączka;
  • nie ma innych objawów, takich jak kaszel lub duszność.

Dodatkowa za osobę zdrową uznaje się tę, która w dwóch kolejnych testach wykonanych w 24 godzinnym odstępie uzyskała wyniki negatywne.

Koronawirus. Jak zachowywać się w czasie rekonwalescencji?

Tak naprawdę nie ma żadnych specjalnych wytycznych odnośnie rekonwalescencji pacjentów z COVID-19. Jedyne, o czym muszą pamiętać, to o przestrzeganiu zdrowej i zbilansowanej diety. Powinna ona być lekkostrawna i obfitować w warzywa, owoce oraz produkty z pełnego ziarna. Należy także przyjmować dużo płynów.

Osoby, które dopiero co pokonały COVID-19, nie powinny się forsować (niektórzy pacjenci jeszcze przez dłużysz czas odczuwają nieprzyjemne dolegliwości). Dlatego bardzo ważny jest odpoczynek i umiarkowany wysiłek fizyczny (lekarze zachęcają do spacerów - początkowo powinny być krótkie - ok. 5 minut, z czasem można je stopniowo przedłużać).

Ponieważ koronawirus uszkadza głównie układ oddechowy, część pacjentów może wymagać specjalistycznej rehabilitacji pulmonologicznej. Na tę chwilę prowadzi ją jeden szpital w Polsce, w Głuchołazach.

Koronawirus. Czy ozdrowieniec może odczuwać jeszcze jakieś objawy?

Pokonanie infekcji nie zawsze jest równoznaczne z końcem problemów ze zdrowiem. U części pacjentów obserwuje się tzw. długi COVID-19. To sytuacja, w której chory jeszcze przez pewien czas (nawet kilka miesięcy) odczuwa dolegliwości typowe dla COVID-19, mimo że nie jest już nosicielem groźnego wirusa. Dlaczego tak się dzieje? To pytanie także pozostaje bez odpowiedzi, ale w ocenie badaczy z King's College London można przewidzieć, u kogo rozwinie się długi COVID-19. Przeprowadzona przez nich analiza pokazała, że ciężkim i długim przebiegiem COVID-19 przemawiają:

  • zmęczenie;
  • ból głowy;
  • problemy z oddychaniem;
  • ochrypły głos;
  • bóle mięśni.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym materiale: Koronawirus: 5 objawów, które zwiastują ciężki i długi przebieg COVID-19

Trzeba sobie zdawać sprawę, że koronawirus i choroba, którą wywołuje, mogą wywołać szereg powikłań. Coraz częściej mówi się, że infekcja może mieć negatywny wpływ na nie tylko na płuca, ale także serce, nerki czy cały układ nerwowe. U niektórych osób powikłania pojawiają się od razu, a u innych mogą dać o sobie znać dopiero po pewnym czasie.

Dlaczego koronawirus jest aż tak niebezpieczny? Dowiesz się tego z filmu:

Data aktualizacji: 18.04.2023,
Opublikowano: 01.03.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej