Jak rozpoznać krwinkomocz? Jakie są jego przyczyny?

Fot: BENCHAMAT1234 / gettyimages.com

Najczęściej krwinkomocz bezobjawowy jest objawem nefropatii IgA. Do innych częstych przyczyn krwinkomoczu zalicza się np. stany zapalne dróg moczowych i nerek. Czerwone krwinki w moczu oceniane są testami paskowymi i metodą mikroskopową.

Krwinkomocz to jedno z częściej występujących odchyleń w badaniu ogólnym moczu, które zawsze wymaga potwierdzenia, poszerzenia diagnostyki i wszczęcia odpowiedniego leczenia. Jest to objaw związany przede wszystkim ze schorzeniami toczącymi się w obrębie nerek czy dróg moczowych. Mikroskopowy krwinkomocz bardzo często związany jest z patologią samych kłębuszków nerkowych. Makroskopowy krwiomocz jest raczej efektem schorzeń pozakłębuszkowych. Przyczyn występowania krwinkomoczu czy też krwiomoczu jest wiele, różnią się między sobą przebiegiem, objawami towarzyszącymi czy rokowaniem.

Co to jest krwinkomocz i jak go rozpoznać?

Jeśli mocz przybiera kolor czerwony, czyli zmienia właściwości fizyczne, określa się to mianem krwiomoczu. Jeśli natomiast krwinki czerwone występują w mniejszej ilości niezmieniającej właściwości fizycznych moczu, czyli wykrywalne są jedynie w badaniu mikroskopowym, mówi się o krwiomoczu mikroskopowym, czyli właśnie krwinkomoczu.

Wykrycie krwinkomoczu jest możliwe za pomocą testów paskowych, które są bardzo czułymi metodami diagnostycznymi, ponieważ dają wynik dodatni już nawet przy pojedynczym erytrocycie w polu widzenia. Zaleca się potwierdzenie krwinkomoczu określonego testem paskowym poprzez wykonanie standardowej metody mikroskopowej.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Wynika to z tego, że test paskowy może dawać wyniki fałszywie dodatnie przy np. licznych bakteriach w moczu czy hemoglobinurii bądź fałszywie ujemne, kiedy badany przyjmuje duże ilości witaminy C. Próbka moczu dla wykrycia krwinkomoczu może być pobrana zawsze, choć nie zaleca się tego u kobiet w trakcie miesiączki.

Czysta czerwona barwa moczu nie zawsze wskazuje na krwiomocz, dlatego lekarz powinien zwrócić uwagę na wywiad z chorym i dopytać, czy np. nie jadł on buraków, które zmieniają barwę moczu. Ponadto przy obecności dużej ilości erytrocytów mocz zmienia barwę na brunatną, a nie czerwoną. Wyjątkiem jest świeże krwawienie z końcowego odcinka dróg moczowych.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Ocena krwinkomoczu

Krwinkomocz jest objawem nieswoistym, mogącym świadczyć o chorobach zarówno nefrologicznych, jak i urologicznych. Wykrycie krwinkomoczu to problem obejmujący wiele specjalizacji medycznych. Ze względu na to, iż sam krwinkomocz nie jest dla lekarza żadną wskazówką co do rozpoznania schorzenia, zwraca się również uwagę w wyniku badania mikroskopowego moczu na wygląd erytrocytów. Jeśli są to erytrocyty świeże, najczęściej pochodzą z dolnego odcinka dróg moczowych. Jeśli opisane na wyniku są erytrocyty wyługowane, świadczy to o patologii wyższych pięter układu moczowego. Lekarz jednak musi pamiętać, iż kwaśny mocz ma ogromny wpływ na strukturę erytrocytów, dlatego też świeże erytrocyty mogą dość szybko ulec wyługowaniu. Bardzo ważne jest również określenie współistniejących objawów klinicznych, by właściwie ukierunkować dalszą diagnostykę. Niejednokrotnie u pacjentów stwierdza się bezobjawowy krwinkomocz, który wymaga jedynie okresowej obserwacji. Warunkiem jest jednak wykonanie badania ultrasonograficznego (USG), by wykluczyć np. zmiany typu rak w obrębie układu moczowego.

Przyczyny krwinkomoczu

Przyczyny krwinkomoczu dzieli się na kłębuszkowe i pozakłębuszkowe, a także niezwiązane bezpośrednio z nerkami. Wśród kłębuszkowych przyczyn krwinkomoczu wymienia się nefropatię IgA (najczęstsza przyczyna bezobjawowego krwinkomoczu), rodzinny krwinkomocz wynikający z choroby cienkiej błony podstawnej, zespół Alporta, przewlekłe zapalenie kłębuszków nerkowych. Pozakłębuszkowe przyczyny krwinkomoczu obejmują:

  • wielotorbielowatość nerek,
  • kamicę nerkową,
  • gruźlicę nerek,
  • nadmierne wydalanie wapnia z moczem,
  • nerkę gąbczastą,
  • zapalenie prostaty,
  • zapalenie cewki moczowej,
  • raka gruczołu krokowego.

Krwinkomocz może być objawem również w przypadku np. przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, w skazach krwotocznych.

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock.

Data aktualizacji: 15.06.2018,
Opublikowano: 29.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej