Jak pozbyć się kaszlu domowymi sposobami? Poznaj przepis na niezawodny specyfik!

Fot: kadr z programu 36,6

Kaszel to uporczywa dolegliwość, której nie jest łatwo się pozbyć. Na szczęście są proste i domowe sposoby na jego złagodzenie i szybszy powrót do zdrowia. Jednym z nich jest tzw. turbokisiel. Jak go przygotować?

Turbokisiel to autorski przepis znanego blogera Pana Tabletki, czyli Marcina Korczyka. Przygotowany przez niego specyfiki skutecznie rozprawi się z każdym rodzajem kaszlu. Poniżej znajdziecie przepis oraz sposób jego wykonania:

SKŁADNIKI (2 proporcje)

  • 200ml wody;
  • 200ml soku z czarnego bzu;
  • 3 cm imbiru świeżego (plastry);
  • 4 łyżki mielonych nasion lnu albo całych.

Sprzęt:

  • 2 sitka;
  • rondel do zrobienia naparu;
  • kubek do popijania lub słoik z zamknięciem + gruba rurka barmańska.

Wykonanie

Do wody wrzucamy plastry imbiru i gotujemy. Dodajemy podbiał i gotujemy jeszcze przez 5 minut. Następnie napar przelewamy przez sitko, dodajemy sok z czarnego bzu i doprowadzamy do wrzenia. Na koniec dodajemy ziarna lnu i odstawiamy na chwilę.

Można też zagotować wodę z imbirem i podbiałem. Następnie dodajemy siemię lniane i całość przelewamy przez sitko. Czekamy ok. 10 minut, aż napar zrobi się gęsty i zacznie przypominać kisiel (całość możne też delikatnie podgrzać, wtedy kisiel zgęstnieje szybciej).

Jak działa turbokisiel?

Turbokisiel działa jak balsam na chore gardło i może być stosowany przy każdym rodzaju kaszlu. Jak działa? Przede wszystkim łagodzi podrażnione gardło i nawilża je. Dodatkowo łagodzi ból oraz działa dezynfekująco. Zwykły kisiel z mąki ziemniaczanej też ma takie właściwości, jednak turbokisiel jest lepszy dzięki zawartości:

  • soku z czarnego bzu – zwalcza infekcje wirusowe, działa lekko napotnie, przeczyszczająco, łagodzi ból i stan zapalny, zmniejsza stany depresyjne oraz pobudza układ immunologiczny. Oprócz antocyjanów, garbników, polifenoli zawiera w swoim składzie białka inaktywujące rybosomy (RIP - ribosome inactivating protein), które odpowiadają za działanie przeciwwirusowe;
  • liści podbiału - osłaniają i chronią górne drogi oddechowe;
  • nasion lnu - osłaniają i nawilżają gardło.

Jak przygotować turbokisiel? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak przygotować turbokisiel - miksturę na kaszel suchy? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 19.03.2019,
Opublikowano: 05.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej