Jak należy leczyć chorobę wieńcową? Postępowanie farmakologiczne i inwazyjne

BrianAJackson/getty images

Leczenie choroby wieńcowej jest bardzo ważnym postępowaniem, chroniącym przed poważnymi w skutkach dla życia i zdrowia powikłaniami w postaci zawału serca czy udaru mózgu. Terapia zależy od postaci choroby i zwykle prowadzi się ją do końca życia.

Rozpoznanie choroby wieńcowej możliwe jest dzięki występowaniu charakterystycznych objawów. Potwierdzają to badania, przede wszystkim elektrokardiografia (EKG). Niekiedy w leczeniu choroby wieńcowej konieczne jest postępowanie inwazyjne.

Zobacz także:

Kiedy należy leczyć chorobę wieńcową?

Schorzenie obejmujące stany związane ze zmianami w naczyniach wieńcowych, doprowadzające do niedokrwienia mięśnia sercowego, nazywane jest chorobą wieńcową. Leczenie podejmuje się natychmiast po rozpoznaniu, zależy ono od postaci (ostrej lub przewlekłej) oraz obciążeń pacjenta.

Rozpoznanie choroby wieńcowej opiera się na typowym obrazie klinicznym oraz badaniach dodatkowych. Schorzenie charakteryzuje się występowaniem bólu dławicowego, obecnego za mostkiem, który zwykle promieniuje do lewego ramienia, pojawia się po wysiłku, stresie emocjonalnym lub kontakcie z zimnym powietrzem, ustępuje po kilku minutach w spoczynku oraz reaguje na przyjęcie nitrogliceryny. W przypadku ostrych incydentów dolegliwości są silniejsze, pojawiają się zwykle w godzinach porannych i trwają dłużej niż 20 minut, mogą doprowadzić do zaburzeń stanu ogólnego pacjenta, w tym do utraty przytomności oraz zgonu. W diagnostyce wykonuje się EKG, w którym niekiedy można zaobserwować uniesienie lub obniżenie odcinka ST. Czasami konieczne jest przeprowadzenie procedur, takich jak próba wysiłkowa lub koronarografia. W ostrych stanach zastosowanie odnajduje badanie poziomu troponin z surowicy krwi. Wyniki są podstawą do ustalenia odpowiedniego leczenia.

Naturalne leczenie choroby wieńcowej nie ma zastosowania oraz potwierdzenia naukowego. Zaniechanie terapii specjalistycznej zwiększa ryzyko poważnych dla zdrowia i życia powikłań pod postacią zawału serca oraz udaru mózgu, a co za tym idzie – zgonu.

Leczenie przewlekłej choroby wieńcowej

Przewlekła choroba wieńcowa, inaczej stabilna choroba wieńcowa, to grupa schorzeń obejmująca: dławicę piersiową stabilną, dławicę mikronaczyniową, dławicę z mostkami mięśniowymi nad tętnicami wieńcowymi oraz dławicę naczynioskurczową (Prinzmetala). W każdej z nich postępowanie terapeutyczne jest inne, uzależnione od mechanizmu powstawania objawów.

W większości przypadków stabilnej choroby wieńcowej leczenie rozpoczyna się od modyfikacji czynników ryzyka rozwoju miażdżycy – redukcji masy ciała u otyłych, wdrożenia odpowiedniej diety i regularnego wysiłku fizycznego, terapii nadciśnienia tętniczego. Ponadto każdy chory do końca życia powinien przyjmować lek przeciwpłytkowy – aspirynę – oraz statynę, obniżającą poziom cholesterolu we krwi. Przy współistnieniu schorzeń, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, korzystne jest przyjmowanie preparatów z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI) lub sartanów (ARB). Powyższe substancje wpływają na poprawę rokowania i zmniejszają ryzyko nagłych incydentów naczyniowo-sercowych.

Leki zmniejszające dolegliwości, które należy wdrożyć do terapii, to przede wszystkim beta-blokery lub blokery kanału wapniowego. Doraźnie w łagodzeniu bólu stosuje się nitroglicerynę, należącą do grupy azotanów. U osób, u których prowadzi się optymalne leczenie zachowawcze, bez poprawy w zakresie odczuwania objawów konieczne jest wykonanie planowych zabiegów inwazyjnych – przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI) lub pomostowania aortalno-wieńcowego (CABG).

Odmienności od tego postępowania obserwuje się przede wszystkim w dławicy naczynioskurczowej, w której przeciwwskazane jest stosowanie beta-blokerów. Leczenie choroby wieńcowej związanej z mostkami naczyniowymi rzadko wymaga modyfikacji stylu życia oraz interwencji naczyniowej; w terapii nie powinno się stosować azotanów.

Leczenie ostrej choroby wieńcowej

Podejrzenie wystąpienia ostrego zespołu wieńcowego – zawału serca – wymaga szybkiego stawienia się do lekarza, postępowanie zależy od jego postaci. Leczenie ostrej choroby wieńcowej obejmuje stabilizację stanu pacjenta, podanie preparatów przeciwbólowych, tlenu. Konieczne jest również włączenie leków takich jak w stabilnej chorobie wieńcowej.

W zawale serca z uniesieniem odcinka ST (STEMI) objawy są zwykle bardzo nasilone. W przypadku gdy możliwe jest przetransportowanie chorego do ośrodka wykonującego przezskórną interwencję wieńcową (PCI) w krótkim czasie, przygotowanie do zabiegu obejmuje włączenie leków przeciwpłytkowych oraz przeciwkrzepliwych. Zabieg polega na udrożnieniu zamkniętego naczynia wieńcowego poprzez wstawienie stentu. Gdy nie jest możliwe szybkie wykonanie tej procedury, podaje się w pierwszym etapie leki rozpuszczające zakrzepy w organizmie – fibrynolityczne.

Zawał serca bez uniesienia odcinka ST (NSTEMI) wymaga w pierwszym etapie szczególnego nadzoru oraz monitorowania stanu pacjenta. W przypadku ciężkich objawów konieczne jest postępowanie podobne jak w STEMI. U pacjentów stabilnych leczenie inwazyjne można niekiedy odroczyć. Nie stosuje się terapii fibrynolitycznej.

Zobacz film: Choroba wieńcowa - co to jest?

źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Szczeklik A. Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna. Kraków 2018.

Data aktualizacji: 01.12.2020,
Opublikowano: 30.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej