Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

SDI Productions/getty images

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Naturalne metody leczenia osteoporozy polegają na modyfikacji diety, z naciskiem na wzbogacenie pokarmów w odpowiednią ilość wapnia. Postępowanie farmakologiczne wdraża się z uwzględnieniem przeciwwskazań oraz stanu ogólnego chorego.

Zobacz film:

Na czym polega leczenie osteoporozy?

Osteoporoza to choroba dotycząca szkieletu, w której dochodzi do osłabienia kości oraz zmniejszenia ich gęstości mineralnej, a w konsekwencji do patologicznych złamań. Rozwija się zwykle u kobiet po menopauzie lub w wyniku przewlekłego stosowania leków, takich jak glikokortykosteroidy. Jej rozpoznanie ustala się na podstawie obrazu klinicznego, wyniku badania densytometrycznego mierzącego gęstość kości oraz badań radiologicznych.

Leczenie osteoporozy opiera się na postępowaniu niefarmakologicznym, od którego się rozpoczyna, oraz podaży leków hamujących niszczenie kości. Duże znaczenie ma dieta, zawierająca odpowiednie ilości wapnia, zapobieganie patologicznym złamaniom oraz rehabilitacja, gdy już do nich dojdzie. Osoba chora powinna pozostawać pod czujnym okiem lekarza, który dba o dobranie terapii tak, by zmniejszyć niepożądane skutki choroby.

Niefarmakologiczne leczenie osteoporozy

Pierwszym etapem w leczeniu osteoporozy jest ograniczenie czynników ryzyka ją wywołujących. Niezwłocznie po postawieniu diagnozy należy wdrożyć suplementację witaminy D w takich ilościach, by uzyskać jej optymalne stężenie we krwi. Czasami wystarczy jedynie modyfikacja diety oraz częstsze przebywanie na słońcu (co najmniej 20 minut dziennie w okresie letnim).

Konieczne jest zadbanie o wysoki poziom wapnia oraz fosforu w organizmie, dlatego też ważnym aspektem w leczeniu naturalnym osteoporozy jest modyfikacja diety. Najlepszym źródłem tych substancji jest nabiał, w przypadku nietolerancji laktozy można sięgnąć po produkty o jej zmniejszonym stężeniu. Należy pamiętać o ograniczeniu pokarmów zmniejszających wchłanianie wapnia, takich jak szpinak, warzywa zawierające kwas szczawiowy, zboża z kwasem fitynowym (np. otręby pszenne). Jeśli dieta nie zapewnia pokrycia dziennego zapotrzebowania na wapń, konieczne jest włączenie suplementacji.

Do domowych sposobów leczenia osteoporozy zalicza się zapobieganie urazom i upadkom. Należy zadbać o korekcję wzroku, stosowanie pomocy ortopedycznych: balkoników, wkładek do butów, kuli w razie dysfunkcji układu ruchu. Ważne jest kontrolowanie schorzeń, którymi obciążony jest pacjent, w szczególności zaburzeń rytmu serca, niedowładów, nadciśnienia tętniczego oraz padaczki.

Farmakologiczne leczenie osteoporozy

W większości przypadków osteoporozy z wysokim ryzykiem złamań konieczne jest podjęcie leczenia z zastosowaniem środków farmakologicznych. Wskazania do takiego postępowania mają mężczyźni oraz kobiety po 50. roku życia, u których szacuje się wysokie ryzyko złamania, lub gdy doszło do urazu związanego z chorobą w przeszłości, a także w niektórych przypadkach osoby przed 50. rokiem życia. Konieczne jest wówczas stosowanie ciągłej suplementacji preparatami wapnia (około 1200 mg) oraz witaminą D (800–2000 IU/d).

Lekami z wyboru stosowanymi w osteoporozie są bisfosfoniany, szczególnie u kobiet po menopauzie, u mężczyzn i w wyniku choroby związanej z przyjmowaniem glikokortykosteroidów. Preparaty chronią przed rozpadaniem się tkanki kostnej i stosowane są zwykle raz na tydzień lub raz na miesiąc. W większości przypadków tabletki przyjmowane są doustnie, na czczo, a po połknięciu należy popić je dużą ilością wody i pozostać przez 30 minut w pozycji stojącej. Działania niepożądane wynikające z przyjmowania leków to przede wszystkim podrażnienia i owrzodzenia przełyku, dlatego nie powinny ich stosować osoby z refluksem i chorobą wrzodową.

Istnieją inne metody leczenia osteoporozy. Zastrzyki stosowane podskórnie, będące przeciwciałami, które blokują działanie osteoklastów rozkładających tkankę kostną, zawierają substancję leczniczą – denosumab. Terapia tym preparatem powinna odbywać się w sposób ciągły, gdyż odstawienie go powoduje nawrót choroby.

W leczeniu zaawansowanej osteoporozy zastosowanie znalazł analog parathormonu (PTH) – teryparatyd. Wskazany jest w razie, gdy terapia bisfosfonianami oraz denosumabem jest nieskuteczna.

Inne metody zmniejszające ryzyko złamań patologicznych to terapia raloksyfenem oraz estrogenowo-progesteronowa, szczególnie w przypadku osteoporozy kręgosłupa u kobiet. Należy jednak pamiętać o powikłaniach tych preparatów: zwiększonym ryzyku raka piersi, macicy oraz incydentów zatorowo-zakrzepowych.

Czy osteoporozę można wyleczyć?

Osteoporoza to choroba przewlekła, z którą pacjent będzie musiał walczyć do końca życia. Nie ma metod eliminujących schorzenie, jednak odpowiednie postępowanie zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań i daje szansę na normalne życie. Kontrolę należy przeprowadzać co najmniej raz na 2 lata.

Zobacz film: Kto częściej choruje na osteoporozę?

źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna. Kraków 2018

2. Leszczyński P., Diagnostyka i leczenie osteoporozy — zalecenia Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego 2015.

Data aktualizacji: 03.01.2023,
Opublikowano: 03.01.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej