Zacznijmy od tego, że kabanosy to długie, cienkie baranie jelita wypełnione mięsem, które bardzo długo się suszy. Powinny być one wypełnione mięsem, a nie np. podrobami, tłuszczem czy soją. Wszystkie kabanosy, które nie są wieprzowe, na wstępnie możemy uznać za gorsze. Dlaczego? Prawdopodobnie będą miały więcej substancji smakowych, które mają zapewnić smak prawdziwego kabanosa, czyli de facto suszonego wieprzowego mięsa. Prawdziwy kabanos powinien trzaskać przy przełamywaniu i strzelać pod zębami.
Kabanosy powinny także odpowiednio wyglądać - być długie, cienkie, równomiernie pomarszczone, zagięte na wpół. Wszystkie, które są zakończone parówkowato lub zawinięte w supeł możemy uznać za kabanosy podrabiane. Dobre kabanosy można rozpoznać po kolorze. Zobaczcie na filmie, na co zwrócić uwagę:
Kabanosy nie są dietetyczną przekąską. Mają sporo kalorii, a więc osoby na diecie powinny na nie uważać. Ile dokładnie mają kalorii? Jak wygląda proces ich produkcji? Zobaczycie to na filmie poniżej! Tymczasem zdradzimy Wam, że w wielu kabanosach znajdziemy azotyn sodu E250, który został uznany za substancję potencjalnie rakotwórczą. Nie powinien być podawany dzieciom poniżej roku życia. Maluchy nie powinny jeść kabanosów także z innych względów - suszone mięso trzeba dokładnie gryźć, tymczasem nie wszystkie dzieci opanowały świetnie tę umiejętność.
Polecamy: Co to są konserwanty? „Lista E” środków konserwujących żywność
Na dobrych kabanosach powinno być napisane, z jakiej ilości mięsa je wytworzona. Im więcej w nich mięsa tym lepiej. Podobnie z białkiem - powinno być go minimum 15 gramów. W kabanosach powinniśmy znaleźć pieprz lub naturalne przyprawy, w żadnym razie konserwanty (np. fosforany) czy sztuczne aromaty.
Kabanosy paczkowane będą miały więcej konserwantów niż te na wagę. Suszone kiełbaski powinno się przechowywać w pudełku plastikowym lub pergaminie czy folii aluminiowej. W foli sklepowej - takiej zwykłej - bardzo szybko pojawiają się rakotwórcze pleśnie.
Czy warto kupować kabanosy z innego mięsa niż wieprzowe? Co z kabanosami drobiowymi? Tymi ze strusi, dzików czy nawet łososia? Na co zwracać uwagę i jak czytać etykiety produktów? Tego dowiecie się z filmu: