Jak dotlenić organizm? Domowe sposoby 

Fot: Getty Images Hero Images

Właściwe dotlenienie narządów jest bardzo ważne dla dobrego samopoczucia i zachowania zdrowia. Sposoby na to, aby dotlenić organizm, są nie tylko bardzo proste, lecz także tanie. Kilka łatwych do wdrożenia, domowych metod wystarczy, by znacząco podnieść jakość swojego życia.

Specjaliści uważają, że właściwe dotlenienie organizmu jest ważne dla zmniejszenia ryzyka zachorowania na przeróżne choroby. Uważają oni, że podłożem większości schorzeń jest niewłaściwe dotlenienie komórek. Jedną z osób podzielających tę opinię jest m.in. Otto Wartburg.

Objawy niedotlenienia

Zanim przejdziemy od tego, jak dotlenić organizm, warto omówić objawy, które doskwierają osobom z niewłaściwym natlenianiem komórek. Pierwszym symptomem niedotlenienia organizmu jest najczęściej ciągłe zmęczenie i ospałość. Pojawia się permanentne wyczerpanie, zaburzenie koncentracji, zły nastrój oraz kłopoty ze snem. Niewłaściwy poziom tlenu w organizmie prowadzi także do obniżenia przemiany materii, a co za tym idzie – do gromadzenia większej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Niedotlenienie znacząco zwiększa ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości. Pojawiają się również problemy z ciśnieniem krwi. Bardzo często stanowi też przyczynę anemii, cechującej się osłabieniem, szybkim męczeniem się, bladością skóry, a także słabymi włosami i paznokciami. Osoby cierpiące na anemię częściej zapadają na infekcje, cierpią na zaburzenia rytmu serca oraz krwawienie z nosa. Brak odpowiedniej ilości tlenu w organizmie wpływa negatywnie na cerę, która staje się matowa i szara.

Jak się dotlenić?

Właściwe dotlenianie mózgu pozwala na zachowanie świetnego samopoczucia oraz zdrowia. W tym celu powinno się regularnie spacerować. Przechadzki nie tylko wpływają pozytywnie na poziom tlenu w organizmie, lecz także poprawiają kondycję. Warto raz na jakiś czas wybrać się na wycieczkę do lasu lub za miasto. Ważne jest wyrobienie w sobie codziennego nawyku wychodzenia z domu. Dobrą metodą są ćwiczenia aerobowe, które podnoszą tętno. Sprawdzi się również np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze oraz aerobik. Na dotlenienie organów znaczący wpływ ma też regularne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy. Wskazane jest to w ciągu dnia i przed pójściem spać – w ciepłe noce powinno się spać przy uchylonym lub otwartym oknie. Kolejnym ważnym aspektem w dotlenianiu organizmu jest nauka prawidłowego oddychania. Wielu z nas oddycha za płytko, lepiej jednak się wyprostować i wciągać powietrze powoli, głęboko. Warto nauczyć się oddychania przeponą, gdyż pozwala to na lepsze dotlenienie organizmu. Specjaliści zalecają unikanie używek oraz nadmiaru stresu w celu prawidłowego przyswajania tlenu.

Dieta na właściwe dotlenienie organizmu

Domowe sposoby na dotlenienie organizmu to nie tylko aktywność fizyczna i właściwe techniki oddychania. Warto zwrócić uwagę także na dietę, która wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie poszczególnych elementów orgazmu i przyjmowanie tlenu przez komórki. Kluczowym składnikiem odżywczym, który należy włączyć do diety, są kwasy omega-3 i omega-6, poprawiające półprzepuszczalność błon komórkowych. Powinno się spożywać ryby (łososia, makrelę, sardynki, śledzie) oraz owoce morza. Wartościowe są również: siemię lniane, produkty sojowe, awokado, orzechy (główne migdały i pestki dyni), jajka i mięso. Do diety warto włączyć oleje, np. sojowy, rzepakowy, słonecznikowy, kokosowy, z pestek winogron oraz sezamowy. Niezbędnym składnikiem odżywczym jest żelazo, zawarte m.in. w czerwonym mięsie, żółtkach jaj, natce pietruszki, szpinaku i jarmużu. Aby zwiększyć jego wchłanianie, należy dostarczać do organizmu odpowiednią ilość witaminy C, B12, kwasu foliowego, oraz miedzi. Specjaliści sądzą, że produktem pozytywnie wpływającym na przyswajanie tlenu jest pokrzywa.

Tlenoterapia – dotlenianie organizmu tlenem

Niektórzy podają tlenoterapię jako świetny sposób na dotlenienie organizmu. Zabieg polega na wdychaniu czystego tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia. Dociera on do wszystkich komórek i nasyca je. Warto jednak zaznaczyć, że to postępowanie lecznicze, które najczęściej wykorzystuje się do leczenia m.in. stanów zapalnych czy niewydolności oddechowej. Nie stanowi ona dobrej metody natlenienia organizmu osób zdrowych. Specjaliści uważają, że domowe sposoby na dotlenienie w zupełności wystarczą. Dowiedziono, że nadmiar tlenu może nawet uszkodzić narządy i tkanki, a także wywołać niedotlenienie mózgu. Z komór oraz barów tlenowych należy korzystać pod okiem specjalisty, zgodnie z jego zaleceniem.

Zobacz jak smog wpływa na nasze włosy: 

Zobacz film: Wpływ smogu na włosy Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2019,
Opublikowano: 13.12.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej