Jak dotlenić mózg? Ćwiczenia, leki, dieta na dotlenienie mózgu

Fot. Hero Images / Getty Images

Mózg czerpie energię z glukozy, aby jednak tak się stało, najpierw musi pojawić się tlen. Bez niego glukoza nie może być odpowiednio przetworzona. Tlen zapewnia komórkom mózgowym dopływ potrzebnych związków chemicznych, by działały prawidłowo. Jak dotlenić mózg, aby funkcjonował jak najlepiej?

Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilość tlenu jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Efektywne myślenie wymaga nasycenia krwi w tętnicy mózgowej tlenem aż w 90%. Wszelkie spadki tej ilości powodują zaburzenia pracy mózgu, bardzo odczuwalne w codziennym funkcjonowaniu. Kiedy saturacja spadnie do 75%, pojawiają się zaburzenia emocjonalne, brak decyzyjności i błędne osądzanie sytuacji. Dotlenianie mózgu może odbywać się na kilka sposobów.

Jak dotlenić mózg? Ćwiczenia, spacery

Najprostszym sposobem na dotlenianie mózgu oraz poprawę jego funkcjonowania jest spacer. Codzienne, 30-minutowe przechadzki nie tylko działają zbawiennie na umysł, ale również na stawy, mięśnie, układ krwionośny i psychikę. Doskonale działają ćwiczenia na dotlenienie mózgu. Warto wprowadzić w życie odrobinę sportu. Zumba, lekcje tańca, siłownia czy pilates doskonale podziałają na dotlenienie układu nerwowego. Najbardziej skuteczne są ćwiczenia aerobowe, przy których tętno jest podwyższone przez dłuższy czas. Podczas wysiłku tętno i ciśnienie krwi wzrastają. Podnosi się ilość tlenu we krwi, dlatego wszystkie tkanki organizmu dostają jego zwiększoną ilość. Najbardziej wartościowe są: pływanie, bieganie, areobik, taniec, nordic walking lub po prostu szybki spacer. Godzinę przed telewizorem warto zamienić na spacer z psem, bieganie z koleżanką lub bliską osobą.

Jak poprawić pracę mózgu? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak poprawić pracę mózgu? Źródło: 36,6

Leki na dotlenienie mózgu - czy istnieją?

Na rynku nie ma dostępnych leków na dotlenienie mózgu, ale istnieją suplementy na poprawę pamięci i koncentracji. Można spotkać głównie środki oparte o wyciągi roślinne i inne substancje, które stymulują mózg do lepszej pracy. Leki poprawę pamięci i koncentracji zawierają zwykle następujące składniki:

  1. Miłorząb japoński (gingko-biloba) – charakteryzuje się dużą zawartością flawonoidów, które są silnymi przeciwutleniaczami. Dzięki temu zmniejszają się uszkodzenia komórek, powstałe w procesie starzenia. Istnieją badania mówiące o tym, że stosowanie miłorzębu japońskiego hamuje gromadzenie się białka w mózgu osób chorych na alzheimera.
  2. Lecytyna – jest ważnym składnikiem błon komórkowych w układzie nerwowym. Poprawia koncentrację, pamięć, ma działanie rozluźniające.
  3. Guarana, kofeina – łagodzą uczucie zmęczenia psychicznego, poprawiają pamięć i koncentrację. Suplementy z kofeiną są szczególnie lubiane przez studentów w czasie sesji. Guarana zawiera duże ilości kofeiny i utrzymuje stan pobudzenia dłużej niż zwykła kawa.
  4. Tłuszcze – tran, olej lniany – oba wspomagają pracę mózgu. Szczególnie dobrze na pamięć i dotlenienie mózgu wpływa olej lniany. Zawiera duże ilości kwasów omega-3 i omega-6. O tyle, o ile tran kupuje się w kapsułkach, tak olej lniany można po prostu dodawać do sałatek, gotowanych lub pieczonych ziemniaków itp.
  5. Żeń-szeń – dobry suplement dla osób uczących się i pracujących umysłowo. Ma lekkie działanie wyciszające, dlatego dobrze zażywać go przed ważnym egzaminem.

Czy ćwiczysz swój mózg?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Leki działające pośrednio na dotlenienie mózgu są przepisywane i zalecane przez lekarzy we wszelkich sytuacjach, kiedy komórki mózgu z jakiegoś powodu mają ograniczoną podaż tlenu. Działaniem wtórnym wielu leków jest dotlenienie mózgu. Chodzi tutaj o stosowanie takich leków, które zlikwidują pierwotną przyczynę niedotlenienia. Są to bardzo często leki stosowane wyłącznie w leczeniu szpitalnym lub pod ścisłą kontrolą ambulatoryjną. Niedotlenienie mózgu występuje również w czasie obrzęku, urazów, udaru niedokrwiennego oraz chorób bakteryjnych i wirusowych. W tych sytuacjach stosuje się leki mające pierwotnie na celu zlikwidowanie choroby. Ustępowanie niedotlenienia mózgu zachodzi jako efekt wtórny stosowania tych leków.

Formą leczenia i profilaktyki niedotlenienia mózgu jest terapia hiperbaryczna. Korzystają z niej zarówno osoby chore, jak i zdrowe.

Jak dotlenić mózg? Dieta

Przy dotlenianiu mózgu bardzo ważna jest dieta. Ma ona na celu odpowiednie przygotowanie komórek do przyjęcia tlenu. Należy spożywać produkty bogate w kwasy omega-3 i omega-6. Dzięki nim przepuszczalność błon komórkowych jest większa. Należy jeść ryby, orzechy, algi i stosować oleje roślinne – szczególnie lniany, arachidowy i rzepakowy. Dieta dotleniająca mózg powinna być również bogata w żelazo, które wiąże i transportuje tlen po całym organizmie. Produkty, które zawierają duże stężenie żelaza, to: buraki, pieczywo pełnoziarniste, orzechy, groch, kakao, pestki dyni, sezam, brokuły, brukselka, soczewica biała i czerwona i tofu. 

Polecamy: Dieta MIND na pracę mózgu – wskazania, zasady, efekty

Data aktualizacji: 04.02.2019,
Opublikowano: 23.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej