Podaż energetyczna, makroskładniki, a więc białka, tłuszcze, węglowodany. Ważne jest również to, by wiedzieć, jakie substancje konserwujące zostały dodane do produktu, a także czy zawierają alergeny pokarmowe. Dowiedz się, jak rozszyfrować etykietę produktu.
Jak rozszyfrować skład?
Czy wiesz, że kolejność wymienionych w składzie surowców wynika z ich zawartości? Na pierwszym miejscu odczytamy bowiem składnik, który przeważa w produkcie. Jeżeli sięgnąłeś np. po smakowy jogurt, sprawdź, czy na pierwszym miejscu są owoce, a na której pozycji znajduje się cukier. Jeżeli znajduje się on na jednej z trzech pierwszych pozycji, wiedz, że w składzie wybranego produkty jest go bardzo dużo.
Wartość energetyczna
Z tabeli, którą znajdziemy na etykiecie produkty możemy odczytać, jaką wartość energetyczną ma dany produkt, a więc ile dostarczy nam energii (kJ i kcal). Zazwyczaj producenci wartość odżywczą produktu podają w przeliczeniu na 100 g lub 100 ml. Oprócz podaży energetycznej z etykiety produktu dowiemy się także o zawartości tłuszczu, białka czy węglowodanów. Oznaczenie RWS oznacza z kolei referencyjne procentowe zapotrzebowanie na jakąś substancję, którą pokrywa dany produkt.
Polepszacze smaku
Najlepiej, by wybierany przez nas produkt w ogóle nie miał w swoim składzie substancji dodatkowych takich jak: barwniki, konserwanty czy środki zagęszczające. Producenci mają obowiązek wymienić wszystkie dodatki do żywności jakie zostały użyte w czasie jego produkcji oraz poinformować o ewentualnych działaniach niepożądanych.
Alergeny
Producent ma obowiązek wymienić wszystkie składniki, które mogą wywołać niepożądane reakcje alergiczne. Powinny być one wyszczególnione np. przez pogrubienie, podkreślenie lub inny kolor czcionki.
Data ważności i spożycia
Na każdej etykiecie powinna być informacja nie tylko o dacie przydatności, ale również o warunkach przechowywania produktu i sposobie jego spożycia. Zalecenia te są gwarantem świeżości danego produktu.