Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Fot: SIphotography / gettyimages.com

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Infekcje intymne to bolączka wielu kobiet. Niektóre panie mają szczególną skłonność do ich łapania i to właśnie one powinny szczególnie o siebie dbać przez cały rok, nie tylko w czasie wakacji.

Skąd się biorą infekcje intymne?

Do rozwoju infekcji intymnej dochodzi momencie, gdy naturalna flora bakteryjna zostaje zaburzona. Co może zakłócić tę równowagę? Zazwyczaj za nieprzyjemne dolegliwości odpowiadają bakterie lub grzyby. Infekcję może wywołać seks, niewłaściwa bielizna czy nieodpowiednia higiena części intymnych. Ale nie tylko. Chorobotwórcze patogeny można złapać także na basenie czy w saunie.

Jak rozpoznać infekcję?

Bez względu na to, czy infekcję wywołały grzyby czy bakterie objawy będą bardzo podobne. Do najczęściej występujących należą pieczenie, upławy, nieprzyjemny zapach czy świąd. Może się także pojawić ból podczas stosunku.

Trzeba jednak podkreślić, że występowanie objawów infekcji wcale nie jest regułą. Szacuje się, że nawet połowa kobiet może nie mieć żadnych dolegliwości i nie zdawać sobie sprawy z zagrożenia.

Pierwsza pomoc

Pojawienie się nieprzyjemnych objawów powinno skłonić do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Niestety podczas wakacji i trwającej cały czas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 dostanie się do lekarza nie jest takie proste. Zatem, co zrobić, kiedy czujemy, że mamy infekcję intymną? W takich sytuacjach warto sięgnąć po środki dostępne bez recepty. 

Będą one skuteczne i faktycznie przynoszą ulgę, ale pod warunkiem, że zostaną zastosowane odpowiednio wcześnie – mówi w rozmowie z serwisem Zdrowie TVN dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog i położnik w Szpitalu Medicover.

Jeśli takie doraźne środki nie dają żadnej poprawy bez konsultacji z lekarzem się nie obejdzie. Kiedy lekarz przeprowadzi już badanie (aby rozpoznać, co wywołało infekcję powinien pobrać wymaz z pochwy) i przepisze odpowiednie leki, to nawet jeśli po kilku dniach pojawi się poprawa, kurację trzeba dokończyć. W przeciwnym razie infekcja powróci lub zmieni się w utajoną. Taka uśpiona infekcja może być bardzo niebezpieczna. Zdarza się, że atakuje szyjkę macicy, gruczoł przedsionkowy, cewkę moczową i pęcherz. Jeśli infekcja obejmie jajowody mogą pojawić się zrosty, które utrudniają zajście w ciążę.

Infekcji nie powinny lekceważyć kobiety w ciąży. W ich przypadku może ona doprowadzić poronienia, przedwczesnego porodu lub zakażenia noworodka. 

Dlatego, tak ważna jest szybka reakcja. Im szybciej kobieta rozpocznie leczenie tym większe są szanse na całkowite pokonanie infekcji i uniknięcie groźnych powikłań.

Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach leczeniem powinien zostać objęty także partner kobiety.

Zobacz film i dowiedz się, co sprzyja infekcjom intymnym:

Zobacz film: Co sprzyja infekcjom intymnym? Źródło: 36,6

Jak uniknąć infekcji?

Infekcje intymne mają to do siebie, że lubią nawracać. Na szczęście trzymając się kilku prostych zasad można się przed nimi chronić. Jak?

  • Po pierwsze noś bieliznę, która przepuszcza powietrze. Sztuczne materiały zaburzają jego cyrkulację, tym samym stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii czy grzybów;
  • Po drugie do higieny intymnej używaj płynów o odpowiednim ph, czyli 5,5;
  • Po trzecie do wycierania części intymnych używaj osobnego ręcznika;
  • Po czwarte unikaj noszenia bardzo obcisłych spodni wykonanych z nienaturalnych materiałów. Taki strój również zaburza przepływ powietrza i sprzyja rozwojowi infekcji;
  • Po piąte zanim usiądziesz na brzegu basenu lub ławce w saunie połóż ręcznik, pamiętaj, że powinien on służyć tylko do siedzenie, a nie do wycierania;
  • Po szóste po każdym stosunku skorzystaj z toalety i dokładnie umyj części intymne. Dzięki temu unikniesz nie tylko infekcji intymnej, ale także problemów z pęcherzem.
  • Po siódme jeśli nie masz stałego partnera stosuj prezerwatywę. To najlepszy sposób, aby uniknąć nie tylko infekcji, a także chorób przenoszonych drogą płciową; 
  • Po ósme podczas korzystania z publicznej toalety miej pod ręką jednorazowe podkłady higieniczne;
  • Po dziewiąte unikaj produktów bogatych w cukier. Dlaczego? Bakterie żywią się cukrem, jego nadmiar w codziennej diecie sprzyja ich namnażaniu. 
Data aktualizacji: 05.06.2022,
Opublikowano: 05.06.2022 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Mariolka 23.07.2020r.

Nie korzystam z publicznych toalet, zmieniam często ręczniki, podmywam się przy pomocy biobidetu, zakładam przewiewną bieliznę. Chodzę na wizyty do ginekologa by sprawdzić czy wszystko jest w porządku i jakoś nigdy infekcja mnie nie dopadała.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej