Indeks glikemiczny - czym jest? Produkty i dieta o niskim indeksie glikemicznym

Fot. PeopleImages / Getty Images

Indeks glikemiczny informuje o tym, jak szybko wzrośnie poziom glukozy we krwi po spożyciu określonego produktu. Produkty o niskim indeksie glikemicznym, takie jak: świeże owoce, warzywa, chleb razowy, powinny dominować w diecie. Na wartość indeksu glikemicznego wpływa m.in. czas gotowania produktów i stopień ich rozdrobnienia. 

Dieta o niskim indeksie glikemicznym może zmniejszać ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. otyłości i cukrzycy. Produktami o niskim indeksie glikemicznym są przede wszystkim zielone warzywa, gruboziarniste kasze i większość świeżych owoców.

Indeks glikemiczny - co to jest?

Indeks glikemiczny, określany w skrócie IG, jest wskaźnikiem ukazującym procentowo szybkość wzrostu stężenia glukozy we krwi po zjedzeniu określonego produktu żywnościowego w porównaniu ze wzrostem następującym po przyjęciu czystej glukozy. Informuje więc jak szybko po spożyciu danego produktu wzrośnie poziom cukru we krwi. IG mierzy się w ciągu 120 minut po zjedzeniu 50 g węglowodanów przyswajalnych zawartych w konkretnym produkcie. Żywność klasyfikuje się pod względem wartości indeksu glikemicznego, wyróżniając trzy podstawowe grupy produktów, czyli o:

  • IG niskim (poniżej 55),
  • IG średnim (mieszczącym się w przedziale 55-70),
  • IG wysokim (powyżej 70).

W zdrowej diecie zaleca się przede wszystkim te artykuły żywnościowe, które cechują się niskim indeksem glikemicznym lub średnim.

Zobacz film: Co to jest indeks glikemiczny? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Indeks glikemiczny - co wpływa na jego wartość?

Indeks glikemiczny jest bezpośrednio związany z ilością i rodzajem węglowodanów występujących w danym produkcie. Węglowodany łatwo przyswajalne, czyli cukry proste są szybko rozkładane w organizmie, a tym samym ulegają szybkiemu wchłonięciu powodując gwałtowny wzrost glikemii poposiłkowej. Drugi rodzaj węglowodanów, czyli węglowodany złożone wchłaniane są wolniej i w sposób łagodniejszy oraz stopniowy podwyższają poziom glukozy (cukru) we krwi. Wartość IG może zmieniać się pod wpływem kilku czynników. Zależy m.in. od stopnia dojrzałości owoców - np. dojrzały banan ma wyższy indeks glikemiczny niż mniej dojrzały. Na wartość tego wskaźnika wpływają także: zastosowana obróbka termiczna, stopień rozdrobnienia produktu oraz obecność w żywności różnych składników utrudniających trawienie skrobi, m.in. białek, tłuszczów, kwasów organicznych, pektyn czy kwasu fitynowego. Warto pamiętać o zależności, że im dłużej gotuje się produkty skrobiowe, takie jak: makaron, ryż, kasze, ziemniaki i niektóre warzywa, np. marchewkę, tym węglowodany w nich obecne są szybciej przyswajalne, czyli wzrasta indeks glikemiczny tych produktów żywnościowych.

Niski indeks glikemiczny - co obniża wartość IG w produktach?

Wartość indeksu glikemicznego produktów jest zależna od obecności w nich błonnika pokarmowego. Związek ten jest niezbędny dla zachowania prawidłowej funkcji jelit - usprawnia procesy trawienne i pobudza ruchy perystaltyczne jelit. W błonniku rozpuszczalnym występującym m.in. w owocach, warzywach, nasionach roślin strączkowych, owsie i jęczmieniu zawarte są beta-glukany. Ich zadaniem tworzenie żeli, czyli śluzowatej warstwy ochronnej, która opóźnia wchłanianie węglowodanów. Dzięki temu proces trawienia wydłuża się, a poziom cukru we krwi wzrasta powoli.

Produkty o niskim indeksie glikemicznym

Produktami o niskim indeksie glikemicznym będą głównie świeże owoce i warzywa oraz niektóre rodzaje produktów pełnoziarnistych. Owoce o niskim indeksie glikemicznym to m.in.:

Zobacz film: Życie z cukrzycą typu pierwszego - historia 14 letniej Natalki. Źródło: 36,6

  • awokado (IG = 10),
  • czarna porzeczka (IG = 15),
  • czereśnie (IG = 20),
  • truskawki, maliny, wiśnie, czerwona porzeczka (IG = 25),
  • grejpfrut, gruszki, morele, mandarynki (IG = 30),
  • pomarańcze, jabłka, brzoskwinie, granat (IG = 35).

Do warzyw o niskim indeksie glikemicznym zalicza się:

  • brukselka, cebula, cukinia, cykoria, kalafior, rzodkiewka, ogórek, papryka, pomidor, szczaw, szpinak, kapusta - biała, czerwona, pekińska, włoska (IG = 15),
  • bakłażan (IG = 20),
  • burak, czosnek, ciecierzyca, soczewica, marchew (IG = 30),
  • seler korzeniowy, fasola biała, groszek zielony, kukurydza (IG = 35),
  • bób (IG = 40).

Innymi produktami o niskim indeksie glikemicznym są:

  • chleb żytni razowy (IG = 50),
  • kasza gryczana ugotowana (IG = 54),
  • pieczywo chrupkie (IG = 35),
  • płatki owsiane (IG = 40),
  • ryż brązowy (IG = 55),
  • mleko sojowe, migdałowe, twaróg odtłuszczony (IG = 30),
  • orzechy: laskowe, pistacjowe, włoskie, migdały (IG = 15).

Dieta o niskim indeksie glikemicznym - co jeść?

Dieta o niskim indeksie glikemicznym sprzyja utrzymaniu właściwej masy ciała. Zapobiega również powstawaniu różnych chorób cywilizacyjnych, a zwłaszcza otyłości i cukrzycy spowodowanej insulinoopornością. Praktykowanie zaleceń diety o niskim indeksie glikemicznym ma wpływ na poprawę jakości życia oraz jego wydłużenie i trwanie w lepszym zdrowiu. Podstawową zasadą diety o niskim indeksie glikemicznym jest jedzenie 4-5 posiłków każdego dnia w regularnych odstępach czasu - co 3-4 godziny. Takie postępowanie chroni przed wahaniami poziomu cukru we krwi. W jadłospisie powinno pojawić się dużo rozmaitych warzyw i owoców jedzonych głównie w postaci surowej i nieobranej ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarmowego. Produkty zaliczane do żywności o niskim indeksie glikemicznym, czyli poniżej 55 powinny stanowić bazę jadłospisu. Produkty o wysokim IG, takie jak: dżemy, ziemniaki (pieczone, zasmażane, gotowane), napoje alkoholowe, chipsy, popcorn, słodycze należy rzadziej spożywać. Zaleca się również ograniczenie cukru w diecie, który jest źródłem węglowodanów łatwo przyswajalnych. Wskazane jest, by w diecie pojawiły się ryby morskie, co najmniej 2 razy w tygodniu. Zalecanymi technikami przyrządzania potraw są: gotowanie w wodzie i na parze, duszenie bez obsmażania, pieczenie bez dodatku tłuszczu. Przy przygotowywaniu potraw skrobiowych (np. makaronu) należy pamiętać, by skracać ich czas gotowania - rozgotowane produkty mają znacznie wyższy IG niż te gotowane al dente. 

Zobacz film: Insulina - ratunek przed śmiercią. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.06.2018,
Opublikowano: 06.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej