Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?

Fot: philipimage / gettyimages.com

Goryczak żółciowy to grzyb, który bardzo często jest mylony z borowikiem szlachetnym. Mimo że nie jest trujący to nie jest zaliczany do grzybów jadalnych. Jak wygląda goryczak żółciowy? W jakich lasach można go spotkać?

Goryczak żółciowy to grzyb, który rośnie głównie w lasach iglastych. Można go spotkać w Europie, Ameryce Północnej, a także w Azji. Grzyb dobrze się czuje na kwaśnym podłożu. Zazwyczaj rośnie na spróchniałych pniach lub pniakach.

Goryczak żółciowy – jak wygląda?

Goryczak żółciowy jest bardzo podobny do borowika szlachetnego. Kapelusz grzyba jest jasnobrązowy lub cielistobrązowy. Początkowo jest omszały, później staje się gładki. Jego średnica wynosi ok. 12 centymetrów. U młodych grzybów kapelusz jest półkolisty, z czasem staje się wypukły. U starszych grzybów kapelusz jest rozpostarty.

Rurki grzyba mają długość od 15 do 20 mm i są wypukłe. Najczęściej są szaroróżowe lub brązowoczerwone. Z łatwością dają się oddzielić od miąższu grzyba.

Wysokość trzonu goryczaka żółciowego wynosi ok. 14 centymetrów. Jego grubość waha się od 2 do 4 centymetrów. U młodych grzybów trzon kształtem przypomina beczułkę, u starszych okazów maczugę. Na całej długości trzonu grzyba znajduje się siateczka, która jest grubsza i ma większe oczka niż ta u borowika szlachetnego. Miąższ grzyba jest biały. U młodych grzybów miąższ jest twardy. U dorosłych okazów przypomina gąbkę.

Goryczak żółciowy – jak go podawać?

Mimo że goryczak żółciowy nie jest grzybem trującym, to i tak nie nadaje się do jedzenia. Goryczak żółciowy jest po prostu gorzki. Gorycz nie znika nawet po obróbce termicznej. Tym samym grzyb nie jest wykorzystywany w kuchni.

Dlaczego warto jeść grzyby? Dowiesz się tego filmu:

Zobacz film: Grzyby dary lasu Źródło: 36,6

Grzyby – dlaczego warto je jeść?

Mimo że goryczak żółciowy nie daje się do jedzenie i nie ma praktycznie żadnych substancji odżywczych, nie oznacza to, że wszystkie grzyby są bezwartościowe. Wręcz przeciwnie! Grzyby mogą być doskonałym uzupełnieniem diety, nie tylko ze względu na aromat i niepowtarzalny smak, który nadają potrawom.

Grzyby zawierają beta-glukan, który pomaga wyregulować poziom cukru we krwi, tym samym chroni przed rozwojem cukrzycy typu 2. Najwięcej tego związku mają m.in. boczniaki. Po grzyby warto sięgnąć także ze względu na polifenole, które zwalczają wolne rodniki i zapobiegają tworzeniu się zmian nowotworowych w organizmie.

Do codziennej diety warto wprowadzić przede wszystkim grzyby o żółtym lub pomarańczowym zabarwieniu. Zawarte w nich karotenoidy korzystanie wpływają na wzrok i chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej, czyli AMD.

W grzybach znajdziemy także trochę witamin z grypy B, które korzystnie wpływają na skórę oraz wspomagają pracę układu nerwowego. 

Mimo że grzyby są cennym urozmaiceniem diety nie można przesadzać z ich ilością. Obecna w grzybach chityna sprawia, że część osób, po ich zjedzeniu, czuje się ciężko. Na grzyby – właśnie ze względu na chitynę – uważać powinny przede wszystkim te osoby, które zmagają się z jakąś chorobą układu pokarmowego. Grzybów nie można podawać także dzieciom, które mają mniej niż 10 lat oraz osobom starszym.

Grzyby – jak zbierać?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że grzyby – choć smaczne – mogą być też bardzo niebezpieczne. Mało doświadczeni grzybiarze mogą mieć problem z rozróżnieniem grzybów jadalnych od trujących, a taka pomyłka może zakończyć się tragicznie. Dlatego, aby uniknąć takich problemów, należy zbierać tylko te grzyby, co do których ma się absolutną pewność. Jeśli jakiś okaz budzi wątpliwości lepiej go zostawić. Dla uzyskania całkowitej pewności warto skorzystać z pomocy specjalistów, najlepiej w najbliższej stacji sanepidu.

Data aktualizacji: 03.10.2019,
Opublikowano: 23.09.2019 r.

Polecamy

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kasiuleczeq 13.09.2021r.

Bardzo rzetelna informacja... a później dziwić się, że ludzie mylą muchomora zielonawego z kanią jak takie bzdurne artykuły wypisujecie.
Na zdjęciu jest koźlarz - 100%jadalny i smaczny grzyb.

Artrud 14.10.2020r.

Oczywiście że to kozak nie wprowadzaj ludzi w błąd najpierw sam się poducz

elam 11.09.2020r.

jeśli to jest goryczak, to nie wolno mi wejsc do lasu.

Domi 02.07.2020r.

To jest koźlarz na zdjęciu, jadalny grzybek, żaden goryczak. A w artykule o podgrzybku szatańskim (czyżby nowe odkrycie w mykologii?? ) zdjęcie borowika ceglastporego...

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej