Gorączka zachodniego Nilu – jak można się zarazić? Gdzie występuje?

Fot. nechaev-kon / gettyimages.com

Gorączka zachodniego Nilu może występować zarówno pod postacią bezobjawową, jak i jako stan ciężki, zagrażający życiu. W Polsce nie zarejestrowano przypadków jej zakażenia. Choroba obejmuje przede wszystkim tereny w dorzeczu Nilu.

Komary stanowią wektor różnych schorzeń niebezpiecznych dla człowieka. Najczęściej są to zakażenia endemiczne i np. w Polsce nie odnotowuje się przypadków zachorowań na patogeny przenoszone przez komary. Nie można oczywiście nigdy wykluczyć przypadków zawleczonych z krajów endemicznych. Jednym z niebezpiecznych schorzeń przenoszonych przez komary, m.in. w krajach Afryki Środkowej i Północnej, jest gorączka zachodniego Nilu.

Gorączka Zachodniego Nilu – co to jest i gdzie występuje?

Gorączka Zachodniego Nilu wywoływana jest przez wirusa z rodziny Flaviviridae, należącego do rodzaju Flavivirus. Rezerwuarem choroby są ptaki, a wirus transmitowany jest przez komary z rodzaju Culex oraz Aedes. Za teren endemiczny zakażeń wirusem gorączki zachodniego Nilu uznaje się Egipt oraz dorzecze Nilu. Jednak przypadki zachorowań odnotowywano również na Bliskim Wschodzie, w Rumunii, Rosji, zachodniej Azji, a nawet w USA. Okres wylęgania choroby wynosi średnio 5 dni, choć uznaje się przedział od 3 do 14 dni. Na terenach, gdzie wirus występuje endemicznie, zakażenie rzadko wywołuje objawy kliniczne. Najczęściej są to zakażenia bezobjawowe lub skąpoobjawowe o łagodnym przebiegu. Około 1% zakażonych umiera.

Objawy Gorączki Zachodniego Nilu

Głównym objawem choroby jest gorączka trwająca 3–6 dni. Ma łagodny przebieg, towarzyszą jej bóle głowy, uogólnione osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych. Może pojawić się rozsiana po całym ciele wysypka skórna, rzadziej występują wymioty. Cięższy przebieg lub pojawienie się powikłań najczęściej dotyczy osób z osłabioną odpornością.

Planujesz egzotyczną podróż? Nie wiesz od czego zacząć przygotowania? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Jak się przygotować do egzotycznych wakacji? Źródło: 36,6.

Wtedy też wirus gorączki zachodniego Nilu może wywołać zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych i mózgu. Objawy występujące w postaci ciężkiej to:

  • bóle głowy o bardzo dużym nasileniu,
  • objawy oponowe, jak np. sztywność karku,
  • patologiczne osłabienie,
  • spadek napięcia siły mięśniowej,
  • niedowłady w kończynach,
  • zaburzenia orientacji,
  • zaburzenia świadomości nawet w postaci śpiączki,

Zdarzyć się może, że jedynym objawem choroby zachodniego Nilu jest np. porażenie wiotkie jednej z kończyn.

Jak rozpoznaje się gorączkę zachodniego Nilu?

Gorączka zachodniego Nilu, która wywołuje objawy kliniczne, zostaje rozpoznana na podstawie badań laboratoryjnych, które wykazują obecność specyficznych przeciwciał we krwi. Aby jednak lekarz zlecił badanie, musi mieć informację o możliwości zakażenia tym wirusem. Koniecznie więc należy udzielić informacji o wszelkich podróżach czy czynnikach ryzyka zakażenia chorobą przenoszoną przez komary. Przeciwciała utrzymują się do 8 dni od początku wystąpienia objawów choroby.

Leczenie i profilaktyka choroby zachodniego Nilu

Jak w przypadku wszystkich chorób przenoszonych przez komary, bardzo istotną kwestią jest profilaktyka, czyli stosowanie repelentów i środków ochrony przed komarami. W pomieszczeniach, w których się przebywa czy śpi, należy montować ochronne siatki.

Szczególnie zmierzchu do świtu żeruje bardzo duża ilość komarów, w związku z czym wtedy warto zabezpieczyć się dodatkowo długimi spodniami i rękawkami. Gdy dojdzie do zakażenia, leczenie jest objawowe, czyli polega przede wszystkim na zbijaniu gorączki.

Kiedy trzeba zbić gorączkę? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Gorączka - kiedy ją zbijać? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 29.08.2018,
Opublikowano: 29.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

BasiaG62 29.08.2018r.

Jakie to szczęście w naszym kraju nie ma komarów, które roznoszą tę straszną chorobę. Moja dobra przyjaciółka często podróżuje w tam rejony, ale na szczęście nigdy nie przywiozła żadnej niechcianej pamiątki.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej