Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki

Fot: demaerre / gettyimages.com

Gorączka a karmienie piersią to skomplikowana relacja ze względu na ograniczone w tym czasie możliwości stosowania leków. Najbezpieczniejsze są naturalne metody zbijania podwyższonej temperatury ciała, takie jak napar z lipy, zimne okłady na czoło i chłodzące kąpiele.

Gorączka a karmienie piersią, mimo że stanowi trudną zależność, jeśli chodzi o możliwości zbicia wysokiej temperatury ciała, to nie powinna być powodem do rezygnacji z naturalnego karmienia. Podwyższoną temperaturę można obniżyć bez szkody dla dziecka. W tym celu można sięgnąć po leki o działaniu przeciwgorączkowym, takie jak paracetamol lub ibuprofen, a jeśli gorączka nie ustępuje po 3 dniach należy zgłosić się na wizytę do lekarza. Zaleca się stosowanie minimalnej skutecznej dawki leku. Karmiąca kobieta może wspomagać się też domowymi sposobami.

Gorączka a karmienie – czy powinno się przystawiać dziecko do piersi?

Gorączka a karmienie piersią to dość skomplikowana sytuacja z racji ograniczonych możliwości terapeutycznych w tym czasie, ale podwyższona temperatura ciała nie stanowi wskazania do zaprzestania naturalnego karmienia dziecka. Mitem zatem jest często przytaczana w internecie informacja, jakoby gorączka przekraczająca 38 °C była podstawą do rezygnacji z karmienia. Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka w pierwszych miesiącach życia. Gorączkująca kobieta dostarcza dziecku wraz z mlekiem specjalne przeciwciała chroniące je przed zakażeniem chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Zobacz film: Czy powinniśmy zbijać gorączkę? Źródło: 36,6.

Gorączka a karmienie piersią – zasady przyjmowania leków

Zanim matka karmiąca piersią zacznie się zastanawiać, jakie leki można zażywać w przypadku gorączki, powinna pamiętać, żeby skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który wyjaśni potencjalne zagrożenia i korzyści związane z przyjmowaniem danego medykamentu. Na ulotkach dołączanych do leków przeciwgorączkowych znajduje się informacja o możliwości zażywania danego środka w czasie karmienia piersią. W przypadku jego szkodliwego działania widnieje przykładowe ostrzeżenie „Nie stosować w okresie laktacji”. Ważną kwestią jest czas zażywania leków podczas karmienia piersią. Należy go zsynchronizować z karmieniem dziecka. Najlepszym rozwiązaniem jest powstrzymywanie się od karmienia w ciągu 30 minut do 1,5 godziny po zażyciu leku. W tym czasie większość środków uzyskuje najwyższe stężenie we krwi i mleku, przy czym nie każdy lek przechodzi do mleka. Specjaliści radzą, aby stosować leki zaraz po nakarmieniu dziecka, co pozwoli na zachowanie przerwy przed kolejnym przystawieniem go do piersi. Spis możliwych do stosowania w czasie laktacji leków przeciwgorączkowych dostępny jest na stronie internetowej Centrum Nauki o Laktacji – „Laktacyjny Leksykon Leków”.

Gorączka a karmienie piersią – jakie leki można zażywać?

Leki przeciwgorączkowe powinno się przyjmować wyłącznie w przypadku, gdy naprawdę istnieje taka konieczność. W przypadku zaistnienia zależności gorączka a karmienie piersią bezpiecznie stosować można paracetamol bądź ibuprofen. Ten pierwszy jest wydzielany do mleka kobiet karmiących piersią w ilościach niemających znaczenia klinicznego. Działanie przeciwgorączkowe paracetamolu związane jest z jego wpływem na ośrodek termoregulacji oraz rozszerzaniem skórnych naczyń krwionośnych, co skutkuje zwiększeniem wydzielania potu i w konsekwencji łatwiejszym oddawaniem ciepła. Standardowe leki dostępne w aptece bez recepty, znane jako OTC, w jednej tabletce zawierają 500 mg paracetamolu. Powinno się go stosować w dawce do 4 g na dobę (dawkę 1 g można powtarzać co 6 godziny). Jeśli chodzi o ibuprofen, nie są znane przypadki wystąpienia działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią przy jego krótkotrwałym stosowaniu w małych dawkach. Powinno się go zażywać w jednorazowej dawce 200–400 mg, którą można powtórzyć po 6–8 godzinach. Należy pamiętać, aby nie przekraczać 1200 mg na dobę. Z kolei nie powinno się przyjmować piramidonu i aspiryny, czyli pochodnych kwasu salicylowego. Dodatkowo niewskazane jest zażywanie indometacyny i pyralginy, która przenika do pokarmu i może powodować uszkodzenie szpiku kostnego u dziecka.

Zobacz film: Który termometr do mierzenia temperatury ciała powinniśmy wybrać? Źródło: 36,6.

Wysoka gorączka a karmienie piersią – domowe sposoby zbicia temperatury

W sytuacji wystąpienia wysokiej gorączki podczas karmienia piersią pomocne okazać się mogą domowe sposoby zbicia temperatury. Karmiąca kobieta powinna mieć zapewniony w tym czasie sen i odpoczynek. Warto skierować się do bliskich osób o pomoc w opiece nad dzieckiem. Odpoczynek pozwala szybciej wrócić do dobrej formy. Pozytywne działanie wykazuje herbata malinowa z dodatkiem miodu i cytryny, napar z lipy, kwiatu wiązówki, czarnego bzu, dzikiej róży oraz ciepłe mleko z miodem. Zadbać należy o odpowiednie nawodnienie organizmu, gdyż podwyższona temperatura ciała jest stanem predysponującym do nadmiernej utraty wody. Warto zatem spożywać co najmniej 3-4 l płynów dziennie, a najlepiej niegazowanej wody mineralnej w temperaturze pokojowej. Na stan podgorączkowy lub niewysoką gorączkę pomogą zimne okłady na czoło i łydki. Skuteczne działanie wykazuje także chłodząca kąpiel lub prysznic, przy czym należy pamiętać, aby temperatura wody była niższa od temperatury ciała o maksymalnie o 2–3ºC. Jeśli podjęte na własną rękę działania nie okażą się skuteczne, konieczna będzie konsultacja u specjalisty. Karmiąca piersią powinna zgłosić się do lekarza, gdy gorączka przekracza 38,5–39ºC lub nie mija po 2–3 dniach.

Gorączka a karmienie piersią – porady Hafija

Co robić, gdy wystąpi relacja gorączka a karmienie piersią, a także wiele innych porad można znaleźć na blogu o nazwie Hafija. Informacje tam zawarte stanowią kompendium wiedzy na temat karmienia piersią i rodzicielstwie, napisane w łatwy do przyswojenia sposób.

Zobacz film: Jak łagodnie zakończyć karmienie piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Bibliografia:

1. Szałek E., Grześkowiak E., Bezpieczeństwo stosowania leków przeciwbakteryjnych w okresie laktacji, „Farmacja Współczesna”, 2008, 1, s. 218-221.

2. Kamińska E., Stosowanie leków a karmienie piersią, „Pediatria po Dyplomie”, 2011, 15(6), s. 77-85.

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 07.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej