Glista ludzka – objawy występujące w przebiegu zakażenia

Getty Images/ dragana991

Jednym z częstszych pasożytów atakujących człowieka jest glista ludzka. Objawy związane z zakażeniem obejmują głównie przewód pokarmowy i oddechowy. Mogą manifestować się zaburzeniami neurologicznymi i skórnymi związanymi z toksemią.

Objawy glisty ludzkiej u dorosłych oraz dzieci są podobne, jednak u młodszych pacjentów w wyniku długo trwającej infestacji dojść może do zaburzeń rozwoju psychoruchowego. Glistnicę rozpoznaje się na podstawie badania kału. Leczy się także zarażenia bezobjawowe.

Przeczytaj też: Leczenie glisty ludzkiej – wskazania i przebieg

Z czym związane są objawy zakażenia glistą ludzką?

Zakażenie glistą ludzką to coraz rzadziej spotykany problem w Europie, jednak na kontynentach rozwijających się ciągle można zaobserwować tendencję do zachorowań. Do infestacji (zakażenia) dojść może poprzez spożycie zanieczyszczonych inwazyjnymi jajami warzyw, owoców lub gleby.

Objawy glisty ludzkiej u dzieci obserwuje się częściej niż u dorosłych, gdyż mają one większą tendencję do zachowań obciążonych ryzykiem, takich jak spożywanie niemytych warzyw i owoców oraz geofagia (jedzenie ziemi). Objawy w większości przypadków są miernie nasilone lub mogą w ogóle nie występować, pojawiają się w masywnych zakażeniach i wtedy mogą prowadzić do poważnych w skutkach powikłań. Pierwsze dolegliwości ze strony układu oddechowego występują od 4 do 16 dni od połknięcia jaj.

Połknięcie jaj inwazyjnych skutkuje pojawieniem się larw w jelicie cienkim, które penetrują do naczyń krwionośnych. Wędrując przez wątrobę i serce, przedostają się do płuc, gdzie wywołują objawy. Następnie przebijają ścianę pęcherzyków płucnych, drogą oskrzeli i gardła dostają się do jamy ustnej. Tam pasożyty zostają ponownie połknięte i lądują w przewodzie pokarmowym, gdzie ostatecznie pozostają i żyją 2–3 lata.

Glista ludzka – objawy płucne

Dolegliwości związane z zakażeniem glistą ludzką zależą od stadium rozwojowego oraz zajętego narządu. Początkowo są związane z zajęciem płuc. Występuje kaszel z odpluwaniem zabarwionej krwią wydzieliny lub wymiotami z towarzyszącymi objawami ogólnymi: gorączką oraz złym samopoczuciem. Przy masywnych inwazjach może dojść do eozynofilowego zapalenia płuc, charakteryzującego się podwyższeniem temperatury, potów nocnych, duszności i bólu mięśni. Dolegliwości płucne mają tendencję do nasilania się w nocy, ustępują po około 2 tygodniach trwania choroby, kiedy wędrówka larw glisty w układzie oddechowym się kończy.

Glista ludzka – objawy ze strony przewodu pokarmowego

Po przedostaniu się glisty ludzkiej z płuc do przewodu pokarmowego pojawiają się dolegliwości związane z jego zajęciem. Pacjent skarży się na bóle brzucha (czasem o charakterze kolkowym), nudności, wymioty. Zaobserwować można wzdęcie, a niekiedy nawet znaczne powiększenie obwodu brzucha. Zmianie ulega także rytm wypróżnień. Występują biegunki o charakterze tłuszczowym lub wręcz przeciwnie – zaparcia. Zwykle zaburzeniu ulega apetyt – chory nie ma ochoty przyjmować pokarmów.

Obecność powyżej 60 glist w przewodzie pokarmowym predysponuje do zaburzeń wchłaniania: niedożywienia oraz utraty masy ciała. W masywnych infestacjach kłębiące się pasożyty mogą zablokować jelito, prowadząc do jego niedrożności lub zapalenia wyrostka robaczkowego. Bardzo rzadko robaki przedostają się przez ścianę jelita do jamy otrzewnej, wywołując jej zapalenie. Perforacji sprzyjają owrzodzenia w obrębie błony śluzowej, występujące w przebiegu innych chorób, takich jak gruźlica czy dur brzuszny.

Glisty mogą przedostawać się do dróg żółciowych, powodując objawy zastoju żółci, takie jak żółtaczka. Dzieje się to jednak rzadko. W wyniku zablokowania przewodów dochodzi do zapaleń dróg żółciowych lub ostrego zapalenia trzustki.

Objawy skórne glisty ludzkiej

Objawy skórne glisty ludzkiej są wynikiem reakcji alergicznej występującej w organizmie. W przebiegu zakażenia może dojść do pojawienia się wysypki pod postacią pokrzywki na powierzchni skóry. Zmiany są zazwyczaj swędzące, mogą przyjmować wygląd bąbla porcelanowobiałego lub różowego, otoczonego rumieniem. Szybko powstają i szybko znikają. Mogą się przemieszczać. Nie pozostawiają śladów i mogą zajmować rozmaite obszary skóry. W wyniku reakcji alergicznej dochodzi niekiedy do obrzęku powiek oraz dłoni.

Objawy związane z toksemią

W związku z zatruciem substancjami, które wytwarza pasożyt, także podczas rozkładu, mogą pojawić się objawy neurologiczne. Glista ludzka w takim przypadku powoduje apatię lub nadmierne pobudzenie oraz zaburzenia odpoczynku sennego. Te objawy mogą występować także u osób z bliskiego otoczenia chorego, które mają kontakt z dorosłymi osobnikami pasożyta. Glista ludzka długo przebywająca w organizmie dziecka może doprowadzić do zahamowania jego rozwoju psychofizycznego.

Glista ludzka – objawy laboratoryjne

Podejrzenie glistnicy wymaga przeprowadzenia badań laboratoryjnych. W diagnostyce wykorzystuje się badanie mikroskopowe kału, które wykonuje się trzykrotnie w odstępach 3–5 dni. Należy wziąć pod uwagę, że wykrywa ono jedynie jaja pasożyta, a ich obecność w stolcu jest możliwa do zaobserwowania dopiero po 2–3 miesiącach po zakażeniu.

Przeczytaj też: Glista ludzka u dziecka – jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Bibliografia:

  • Szczeklik A., Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna. Kraków 2018.
  • Popielska J., Najczęstsze zarażenia pasożytnicze w Polsce. Pediatria po Dyplomie 2012;16(5):33–41.

    Zobacz też fakty i mity o pasożytach. 

Źródło: x-news

Data aktualizacji: 27.08.2020,
Opublikowano: 27.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej