Glikogenoza – choroby spichrzeniowe glikogenu. Typy, objawy

Fot: Firstsignal / gettyimages.com

Glikogenoza ma różne typy, w zależności od rodzaju enzymu, którego dotyczy defekt. Przekłada się to na różnice w objawach czy leczeniu poszczególnych glikogenoz. Najpowszechniejsza jest glikogenoza typu I.

Glikogenoza to inaczej choroba spichrzeniowa glikogenu, czyli schorzenie z grupy zaburzeń metabolicznych, polegające na nieprawidłowym działaniu bądź braku enzymów biorących udział w przemianach glukozy do glikogenu i odwrotnie (glikogenu do glukozy).

Różne typy chorób spichrzeniowych glikogenu są dziedziczne i diagnozowane już we wczesnym, dziecięcym wieku, ponieważ ich objawy są bardzo specyficzne. Opierają się przede wszystkim na zaburzeniach poziomu glukozy we krwi. W większości glikogenozy rokują dość dobrze ze względu na dobrą reakcję chorych na leczenie. Choroby te mają bardzo negatywny wpływ na stan wątroby i mięśni.

Glikogen – co to jest?

Glikogen jest swego rodzaju magazynem glukozy. Aby organizm prawidłowo funkcjonował, konieczny jest stały dowóz energii w odpowiedniej do sytuacji ilości. Dlatego też organizm magazynuje glukozę w postaci cząsteczek glikogenu w wątrobie. Aby jednak do tego doszło, konieczne są specyficzne enzymy, dzięki którym zachodzą procesy syntezy i rozpadu glikogenu.

Przyczyny i typy glikogenoz

Glikogenozy to choroby dziedziczone w sposób autosomalny recesywny albo w sprzężeniu z płcią (typ IX glikogenozy). Dziedziczenie autosomalne recesywne polega na tym, że aby doszło do choroby, dziecko musi otrzymać po jednej wadliwej kopii tego samego genu od obojga rodziców. Jeśli dziecko odziedziczy jeden gen od jednego rodzica, ze względu na recesywność choroby nie ujawni się ona, a dziecko tym samym stanie się nosicielem danej glikogenozy. Dziedziczenie autosomalne recesywne dotyczy wszystkich chorób spichrzeniowych glikogenu z wyjątkiem typu IX, który jest dziedziczony w sprzężeniu z chromosomem X. To zaś oznacza, że kobiety mogą być nosicielami choroby, natomiast mężczyźni na nią chorują. Wynika to z tego, że mężczyźni w przeciwieństwie do kobiet mają tylko jeden chromosom X.

Zobacz film: Choroby rzadkie. Co trzeba o nich wiedzieć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

W zależności od tego, którego enzymu brak lub który jest nieprawidłowy, wyróżnia się określony typ glikogenozy:

  • Typ 0 (choroba Lewisa) – obejmuje wątrobę, enzym – syntaza glikogenowa;
  • Typ I (choroba von Gierkego) – obejmuje wątrobę i nerki, enzym – fosfataza glukozo-6-fosforanu (typ Ia) lub translokaza glukozo-6- fosforanu (typ Ib). Są to najpowszechniejsze z glikogenoz, stwierdzane u 25% chorych;
  • Typ II (choroba Pompego) – obejmuje wątrobę, nerki, serce i układ nerwowy, enzym – alfa-glukozydaza;
  • Typ III (choroba Forbesa-Coriego) – obejmuje wątrobę i mięśnie, enzym – 1,6-αglukozydaza;
  • Typ IV (choroba Andersen) – obejmuje wątrobę, enzym – 1,4-1,6- transglukozydaza;
  • Typ V (choroba McArdle'a) – obejmuje mięśnie, enzym – mięśniowa fosforylaza glikogenowa. Głównie dotyczy dorosłych;
  • Typ VI (choroba Hersa) – obejmuje wątrobę, enzym – wątrobowa fosforylaza glikogenowa;
  • Typ VII (choroba Taruiego) – obejmuje mięśnie i krwinki czerwone, enzym – fosfofruktokinaza. Nie występuje u dzieci;
  • Typ VIII – obejmuje wątrobę, enzym – fosforylaza glikogenowa;
  • Typ IX – obejmuje wątrobę i układ nerwowy, enzym – kinaza fosforylazy b;
  • Typ XI (zespół Fanconiego-Bickela) – obejmuje wątrobę, enzym – transportery glukozy.

Objawy glikogenoz

Specyficzne objawy dla każdej z glikogenoz zależą od rodzaju enzymu, którego brakuje i jego funkcji. Różnica bowiem dotyczy tego, czy defekt dotyczy enzymu biorącego udział w syntezie glikogenu z glukozy czy też w jego rozpadzie do cząsteczek glukozy. W tym drugim przypadku charakterystyczne są znaczne spadki poziomu glukozy we krwi (hipoglikemia) oraz akumulacja glikogenu (czyli spichrzanie) w wątrobie i mięśniach. Do ogólnych objawów glikogenoz należą:

  • bóle mięśni;
  • osłabienie mięśni;
  • zaburzenia krzepnięcia;
  • zaburzenia odporności;
  • nietolerancja wysiłku;
  • nadmierna męczliwość;
  • upośledzenie pracy nerek;
  • opóźnienie wzrostu.

Rozpoznanie glikogenozy i leczenie

Badania pozwalające na diagnostykę glikogenoz to przede wszystkim badania krwi, w których oznacza się poziom glukozy, parametry wątrobowe, nerkowe, morfologię krwi, lipidogram, wskaźniki układu krzepnięcia, kinazę kreatynową. Wykonuje się również biopsję wątroby i mięśni, a dodatkowo przeprowadza diagnostykę obrazową i inne badania dopasowane do objawów pacjenta.

Leczenie glikogenoz jest zależne od typu zaburzenia spichrzania glikogenu. Niektóre typy przebiegają łagodniej, inne są cięższe w leczeniu. Ogólnie terapia glikogenoz jest dostosowywana indywidualnie do potrzeb pacjenta i jego stanu. Może obejmować poniższe metody:

  • suplementacja glukozy i maltodekstryny,
  • spożywanie skrobi kukurydzianej,
  • ograniczenie fruktozy, sacharozy i laktozy w diecie,
  • przeszczep wątroby,
  • profilaktyka zakażeń,
  • przyjmowanie allopurynolu celem obniżenia kwasu moczowego we krwi,
  • ograniczenie wysiłku fizycznego,
  • iniekcje glukagonu (tylko w niektórych przypadkach),
  • terapie genowe,
  • terapie enzymatyczne.

Nie da się zupełnie wyleczyć glikogenozy, jednak metody leczenia pozwalają uzyskać dobry efekt terapeutyczny. Rokowanie zależy od typu choroby.

Zobacz film: Choroby rzadkie. Co trzeba o nich wiedzieć? Źródło: Dzień Dobry TVN.







Data aktualizacji: 11.04.2018,
Opublikowano: 11.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej