Glifosat w szczepionkach lub w piwie – czy jest niebezpieczny?

Fot. Davizro / Getty Images

Glifosat jest stosowany przede wszystkim w uprawie roślin jako środek chwastobójczy. Budzi wiele kontrowersji zarówno na gruncie medycznym, z powodu jego rzekomej zawartości w szczepionkach, jak i konsumenckim, ze względu na jego śladowe ilości w piwie.

Glifosat jest jednym z najpowszechniej stosowanych środków chwastobójczych. Należy do grupy herbicydów nieselektywnych, które posiadają zdolność niszczenia wszystkich gatunków chwastów. Światowa Organizacja Zdrowia uznała tę substancję za potencjalnie rakotwórczą, choć trudno o wiarygodne dane dotyczące szkodliwości glifosatu u ludzi.

Glifosat – działanie

Glifosat jako herbicyd o działaniu chwastobójczym jest pobierany przez zielone liście i pędy. Ulega również szybkiej absorpcji w glebie. Pierwsze objawy, jakie wywiera na roślinę, to jej więdnięcie i żółknięcie. Po tygodniu dochodzi do jej wymierania. Optymalna temperatura dla działania glifosatu wynosi pomiędzy 15°C a 28°C. Eliminuje on wiele gatunków chwastów. Szczególnie wrażliwym na niego gatunkiem jest skrzyp polny. Glifosat może jednak zwiększyć podatność roślin na choroby grzybicze i zmniejszać przyswajalność składników pokarmowych. Uznaje się, że zwalczanie chwastów w uprawach z użyciem tego herbicydu musi odbywać się w sposób uniemożliwiający kontakt ze zdrowymi, zielonymi, niezdrewniałymi roślinami. Dzięki inżynierii genetycznej istnieją odmiany roślin uprawnych, które są odporne na działanie glifosatu.

Warto wiedzieć: GMO - zagrożenia i wpływ na zdrowie człowieka. Na czym polega GMO?

Glifosat a szczepionki

Istnieją doniesienia, że w niektórych szczepionkach, tj. w szczepionkach przeciwko grypie, odrze, śwince, różyczce, pneumokokom, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a także skojarzonej szczepionce przeciwko błonicy, krztuścowi czy tężcowi, obecne są śladowe ilości glifosatu. Te badania prowadzone przez MAAM (organizację Moms Across America) zostały jednak podważone. Udowodniono, że ich metodyka nie pozwala na uzyskanie rzetelnych wyników przy tak niskim, jak stwierdzono, stężeniu substancji. Mimo tego doniesienia MAAM zostały opublikowane na licznych portalach społecznościowych, siejąc zamęt wśród rodziców mających decydować się na wykonanie szczepień u dzieci. 

Polecamy: Obowiązkowe szczepienia dzieci - dlaczego są takie ważne i kiedy należy je odroczyć?

Badania te nie zostały poparte żadnymi danymi, nie opublikowano ich dokładnego przebiegu ani ich analizy. Według nich glifosat zawarty w szczepionkach miałby zwiększać ryzyko choroby Alzheimera i wielu chorób nowotworowych. Ostatecznie podjęto badania z wykorzystaniem dokładniejszej metody niż w przypadku MAAS. Były one prowadzone w kilku niezależnych ośrodkach, które zgodnie nie uznały glifosatu jako środka szkodliwego. Działa on bowiem wyłącznie u roślin, a nie u ludzi i zwierząt. Już prawie pół wieku temu został uznany jako środek bezpieczny. Nie ma także żadnych wiarygodnych danych na jego obecność w szczepionkach. Jeśli nawet byłby obecny, to metoda badań wykorzystywana przez MAAM nie byłaby jej w stanie wykryć.

Co decyduje o składzie szczepionki przeciwko grypie? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Co decyduje o składzie szczepionki przeciwko grypie? Źródło: Discovery

Glifosat w piwie

W Instytucie Środowiska w Monachium przebadano kilkanaście najpopularniejszych niemieckich marek piwa i okazało się, że stężenie glifosatu w piwie przekracza dopuszczalne normy. Jednak tu również zdania co do wiarygodności badań są podzielone. Większość stanowisk specjalistów upiera się przy twierdzeniu, że glifosat nie wywołuje żadnego negatywnego wpływu na organizm człowieka. Poza tym jego zawartość w piwie, przy uwzględnieniu przeciętnego spożycia tego alkoholu, jest tysiąckrotnie niższa niż poziom uznany za niebezpieczny.

Data aktualizacji: 05.11.2018,
Opublikowano: 05.11.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

aga 20.08.2020r.

nie no glifosat to nawet leczy, jest cudowny, jakie jeszcze bzdury monsanto nam wcisnie ?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej