Free bleeding – co to jest swobodne krwawienie? 

Fot: GettyImages-WeAre

Free bleeding, po polsku nazywany również swobodnym krwawieniem, to trend, który rozpowszechnił się wśród kobiet za pośrednictwem mediów społecznościowych. Polega on na nieużywaniu środków higienicznych, w tym podpasek, tamponów czy kubeczków menstruacyjnych, podczas miesiączki.

Za kobietę, która zapoczątkowała trend swobodnego krwawienia, uważa się aktywistkę Kiran Gandhi, która przebiegła cały londyński maraton podczas okresu. Zdjęcia z tego wydarzenia z 2015 roku obiegły cały świat. Jakie znaczenie ma free bleeding i czemu służy ten trend?

O co chodzi we free bleedingu?

Free bleeding wielu ludziom wydaje się szokujący i nieestetyczny. Jego celem jest jednak zwrócenie uwagi na kilka ważnych problemów, które dotykają świat. Dla wielu osób swobodne krwawienie to oznaka wolności i przełamania wstydu związanego z miesiączkowaniem.

Kobiety, zwłaszcza młode, często podczas okresu czują się w pewien sposób napiętnowane. Uważają go za coś wyjątkowo wstydliwego, o czym nie powinno się nawet rozmawiać. Z tego powodu mogą czasami nie zauważyć objawów kilku poważnych chorób, nie tylko układu rodnego, lecz także krwi. W dodatku niektóre z pań, szczególnie młode dziewczęta, krępują się nawet kupić środki higieniczne, co z pewnością niekorzystnie odbija się na ich samopoczuciu. Free bleeding ma chronić zdrowie kobiet, ucząc je rozmawiać o okresie, jednocześnie podnosząc ich komfort psychiczny.

Free bleeding zwraca również uwagę na problem stygmatyzacji miesiączkujących kobiet w krajach się rozwijających. Szacuje się, że na świecie zaledwie ok. 12% kobiet ma dostęp do materiałów higienicznych potrzebnych w trakcie okresu. Tego typu akcje mają więc zwiększyć świadomość ludzi i zwrócić uwagę na skalę problemu.

Dla wielu kobiet free bleeding jest również manifestem feministycznym. Ma on być oznaką pełnej wolności. Według zwolenniczek tej idei swobodne krwawienie jest znacznie zdrowszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Zdrowszym, ponieważ do podpasek i tamponów dodaje się środki chemiczne (także wybielające), które mogą nie być obojętne dla naszego organizmu. Ekologicznym, gdyż większość współczesnych artykułów higienicznych jest jednorazowa i wykonana ze sztucznych materiałów. Duża ilość odpadów tego typu z pewnością wpływa na zwiększenie się stopnia zanieczyszczenia środowiska.

Jak free bleeding może pomóc kobietom?

Ideą free bleedingu jest skłonienie kobiet do rozmawiania o menstruacji i pozbycia się zbędnego wstydu. Niejedna osoba krępuje się nawet konsultacji lekarskiej, która mogłaby zapobiec rozwojowi groźnych chorób. Z tego powodu dość niska jest również świadomość charakterystyki miesiączki, np. ile powinien trwać okres oraz czy bóle w jego trakcie są czymś normalnym, czy też wymagają zgłoszenia się do lekarza. 

Niewiele kobiet potrafi rozpoznać objawy pewnych chorób, które łatwo dostrzec właśnie podczas okresu. Należy zwracać uwagę m.in. na kolor i zapach krwi miesięcznej, długość i częstotliwość krwawień, a także ilość krwi czy bolesność samej miesiączki. Istotną wskazówką mogą być też inne dolegliwości ze strony układu rodnego, np. bolesność i delikatne krwawienie podczas pozostałych dni cyklu.

Zobacz ile krwi powinna tracić kobieta podczas miesiączki:

Zobacz film: Ile krwi powinna tracić kobieta podczas miesiączki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co więcej, free bleeding pomaga w otwartym mówieniu o innych problemach związanych z okresem, w tym m.in. o ubóstwie menstruacyjnym. Temat ten dotyczy kobiet, które często muszą wybierać pomiędzy zakupem żywności a środków higienicznych. Może to dotyczyć nie tylko mieszkanek krajów rozwijających się, lecz także osoby z mieszkania obok albo dziewczynki, która chodzi z naszym dzieckiem do szkoły. Bardzo często problem dotyka rodzin wielodzietnych i samotnych matek. Na ten temat mówi się niewiele ze względu na wstyd zmagających się z problemem osób, jednak dzięki akcjom takim jak swobodne krwawienie sytuacja może się zmienić.

Kontrowersje związane z free bleedingiem

Chociaż free bleeding ma na celu m.in. zwrócenie uwagi na problemy współczesnego świata, jest również pewną formą protestu i manifestu feministycznego, dość szokującego dla większości ludzi. Z tego też względu wolne krwawienie budzi wiele kontrowersji. Sporo osób zastanawia się, czy takie traktowanie miesiączki rzeczywiście jest zdrowe i higieniczne. 

We wsiąkającej w ubranie krwi rozwija się bowiem wiele bakterii. Mocno zabrudzony materiał potrzebuje większej ilości wody i detergentów do prania. Innym rozwiązaniem jest wyrzucenie ubrania, jednak trudno nazwać to ekologiczną opcją. Nie bez znaczenia dla osób krytykujących ten trend jest również jego estetyka, w tym możliwość pozostawienia śladów krwi np. na siedzeniach lub podłodze w miejscach publicznych.

Free bleeding to trend mający zarówno wielu przeciwników, jak i zwolenników. Nie jest jednak, jak wierzą niektórzy niechętni swobodnemu krwawieniu, sposobem na szokowanie, a raczej próbą zwrócenia uwagi świata na znaczące problemy, o których dotąd się milczało.

Data aktualizacji: 27.11.2019,
Opublikowano: 27.11.2019 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Barbarella 31.01.2020r.

Masz racje Marek

marek 02.12.2019r.

Estetyka i higiena swobodnego krwawienia to tak jakby smarkać na siedzenie w autobusie i pluć na podłogę w teatrze! Ile drzew trzeba ściąć na chusteczki higieniczne, czy papier toaletowy?A używanie dezodorantów zapachowych w toaletach? Nie bardziej ekologicznie byłoby pod drzewko, na świeżym powietrzu? Paranoja postępowców ma jakieś granice?

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej