Fluoroza u dzieci – jak ją rozpoznać? Jak przebiega leczenie?

Fot: agephotography / stock.adobe.com

Fluoroza wywołana jest przez nadmiar fluoru w organizmie. Prowadzi ona do niszczenia zębów, kości i ścięgien oraz innych groźnych skutków. Jej pierwszymi symptomami są najczęściej zmiany na zębach.

Fluor jest pierwiastkiem, którego małe ilości potrzebne są organizmowi. Znany jest ze swojego działania przeciwpróchniczego. Z tego powodu zaczęto go dodawać w wielu krajach do wody pitnej, jednak w wyniku tego wzrosły zachorowania na fluorozę. Na fluorozę najbardziej narażone są dzieci, które połykają pastę do zębów

Co to jest fluoroza i jakie są jej objawy u dzieci?

Fluor jest pierwiastkiem o specyficznych właściwościach biochemicznych i posiada zdolność przenikania przez błony śluzowe oraz blokowania innych ważnych dla organizmu mikroelementów. Ze względu na to fluoroza, czyli nadmiar tego pierwiastka, może niszczyć zęby, stawy, kości i prowadzić do ogólnego złego stanu zdrowotnego.

Objawy fluorozy zębów są stosunkowo łatwe do rozpoznania, nawet dla laika. Obejmują:

  • charakterystyczne plamy na szkliwie,
  • uszkodzenia szkliwa,
  • naprzemienne jasne i ciemne pasma na koronach zębów,
  • nadżerki,
  • złamania,
  • znaczne pochłanianie barwników,
  • ciemnienie i kruszenie się zębów.

W przypadku zauważenia takich zmian należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub stomatologiem, którzy mogą określić, czy nie doszło do fluorozy zębów.

Zobacz także: Pasta do zębów – wybielająca, na nadwrażliwość czy przeciw próchnicy? Jaką wybrać?

Przyjmowanie nadmiaru fluoru przez dłuższy czas prowadzi do rozwoju fluorozy w całym organizmie, która może prowadzić do wielu chorób i zaburzeń. Choć fluor w pierwszej kolejności niszczy zęby i kości, może także wpływać na homeostazę organizmu poprzez utrudnianie syntezy hormonów.

Objawami przewlekłego zatrucia fluorem są między innymi:

  • apatia, senność i ogólne osłabienie,
  • zaburzenia gospodarki minerałów – szczególnie wapnia, magnezu i potasu,
  • przewlekłe bóle kości, stawów, mięśni i głowy,
  • deformacje kości i stawów,
  • kaszel,
  • przewlekły nieżyt nosa na skutek uszkodzenia błon śluzowych,
  • zaburzenia neurologiczne – ataksja, parestezje,
  • skostnienia i zwapnienia,
  • wyrośla kostne,
  • uszkodzenie niektórych organów – na przykład nerek i wątroby,
  • zaburzenia wzroku,
  • zahamowanie wzrostu chrząstki,
  • zapalenie dziąseł,
  • zaparcia.

Fluoroza – objawy ostrego zatrucia u dzieci

Do ostrego zatrucia fluorem dochodzi po jednorazowym spożyciu dużej ilości tego pierwiastka. Taka forma fluorozy najczęściej pojawia się u dzieci, które połknęły bardzo dużą ilość pasty do zębów z fluorem lub płynów do higieny ust. Objawia się ona bólami brzucha, wymiotami, biegunką i wyraźnym spadkiem potasu we krwi. Jeżeli dojdzie do bezpośredniego kontaktu z fluorem, może on również uszkodzić błony śluzowe i drogi oddechowe.

Fluoroza – przyczyny zachorowań i profilaktyka u dzieci

Zachorowania na fluorozę wynikają z przyjmowania fluoru w nadmiernej ilości. Większość ludzi uważa, że ten pierwiastek znajduje się głównie w paście do zębów czy płynach do płukania ust, jednak jego źródłem są również niektóre pokarmy (ryby, owoce morza, czarna herbata), a także fluorowana woda. Do choroby najczęściej dochodzi na skutek spożywania dużej ilości takiej wody i pokarmów zawierających fluor, zwłaszcza przy u osób zamieszkujących tereny silnie zanieczyszczone tym pierwiastkiem.

Zobacz także: Czym jest lakierowanie zębów? Lakierowanie zębów u dzieci, zalecenia po lakierowaniu

Fluoryzację wody wprowadzono w połowie ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, ponieważ odpowiednia ilość tego pierwiastka zapobiega próchnicy i remineralizuje zęby. Najnowsze badania wykazują jednak, że fluor przyjmowany z wodą nie tylko nie wykazuje znaczącego działania przeciwpróchniczego, ale może też prowadzić do fluorozy. Dlatego coraz więcej krajów rezygnuje z tej procedury na rzecz zbilansowanego stosowania fluoryzacji zębów oraz używania past z zawartością fluoru dopasowaną do wieku osoby, która będzie je używała. W Polsce, w niektórych miastach, woda jest fluoryzowana, nie należy jednak przesadnie się tym martwić, jeżeli nie występuje ryzyko dodatkowego obciążenia tym pierwiastkiem.

Fluoroza – leczenie u dzieci

Dziecko, u którego zdiagnozowano fluorozę, powinna być pod stałą opieką stomatologa. Leczenie zębów ma charakter zachowawczy. Polega na uzupełnianiu ubytków, niwelowaniu ewentualnego stanu zapalnego i pokrywaniu uszkodzonego szkliwa specjalnymi mieszankami.

Konieczna jest także odpowiednia diagnostyka, aby ustalić, czy nie doszło do zaburzenia gospodarki mineralnej, a jeśli tak – należy uzupełnić niedobór pierwiastków. Nawet jeżeli otrzymane wyniki są prawidłowe, w przypadku fluorozy zębów zaleca się stosowanie diety bogatej w wapń, który jest ich podstawowym budulcem.

Fluoroza – jakie jest ryzyko zachorowania?

Fluoroza jest chorobą, którą często straszą rozmaite teorie spiskowe. Zanim jednak wpadnie się w panikę i zrezygnuje się z picia wody z kranu czy używania past z fluorem, warto wziąć pod uwagę, że pierwiastek ten w odpowiedniej ilości potrzebny jest do funkcjonowania organizmu. Tak samo jak nadmiar, jego niedobór też jest groźny i może prowadzić do rozmaitych chorób, na przykład osteoporozy.

Na ryzyko zachorowania na fluorozę najbardziej narażone są dzieci, które połykają pastę do zębów. Dlatego ważne jest wybranie takiej, która ma odpowiednią zawartość fluoru dla danego wieku i pilnowanie, żeby dziecko jej nie połknęło. Jeżeli mu się to zdarza, najlepiej kupować mu pastę bez fluoru, dopóki nie będzie dość duże, żeby móc bezpieczne używać normalnych środków do higieny jamy ustnej.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Bibliografia:

  1. Meler J., Meler G., Fluoryzacja wody pitnej - wady i zalety, „Journal of Elementology”, 3 (11), 2006.
  2. Błaszczyk I., Ratajczak-Kubiak E. i Birkner E., Korzystne i szkodliwe działanie fluoru, „Rozmaitości”, 65 (8), 2009.
Data aktualizacji: 22.12.2017,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej