Fakty i mity na temat spożywania jajek

Fot. Flashpop / Getty Images

Na przestrzeni lat wokół jajek działo się wiele. Ich wizerunek nie raz został mocno nadszarpnięty, niekoniecznie słusznie. Można spotkać się z opiniami, że są niezdrowe, gdyż zawierają bardzo dużo cholesterolu, że nie należy spożywać więcej niż 2 czy 3 jajka tygodniowo. Zatem jakie jajka są naprawdę oraz czy warto wprowadzić ich większą ilość do codziennej diety, czy może należy je ograniczyć?

Mity dotyczące jajek

  • Należy ograniczyć spożycie jajek do 3 tygodniowo, ponieważ podnoszą poziom cholesterolu.

Faktem jest, że jajka zawierają sporą ilość cholesterolu, bo aż około 180 mg w jednej sztuce, jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, które opowiadają się za tym, iż powyższe stwierdzenie to mit. Cholesterol jest związkiem organicznym z grupy steroli, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Część produkowana jest przez organizm, głównie w wątrobie i wraz z krwią dostarczany jest do całego organizmu. Druga część pochodzi z pożywienia. Można wyróżnić dwa typy cholesterolu, LDL – „zły” cholesterol oraz HDL „dobry” cholesterol. Ten dobry jest wykorzystywany do budowy błon komórkowych, wchodzi w skład osłonek mielinowych, które chronią włókna nerwowe przed uszkodzeniami, ułatwia trawienie tłuszczu, bierze udział w produkcji hormonów oraz jest potrzebny do wytarzania i przyswajania witaminy D. Jajka, pomimo że zawierają dużo cholesterolu to również są źródłem lecytyny, która zawiera cholinę. Ta natomiast wspomaga metabolizm cholesteroli i jej ilość prawie całkowicie odpowiada ilości cholesterolu. Dodatkowo, jajka są również źródłem kwasów omega-3, które neutralizują niekorzystne działanie cholesterolu. Zatem pozytywny skład jajek działa korzystnie na poziom dobrego cholesterolu oraz niweluje jego zły wpływ na organizm. Co więcej, za wysoki poziom cholesterolu w większym stopniu odpowiadają nasycone kwasy tłuszczowe niż sam cholesterol. Według WHO można spożywać nawet 10 jajek tygodniowo, wliczając również jajka zawarte w makaronie czy w ciastach.

  • Ugotowane jajko na twardo jest bezpieczne dla alergików, ponieważ zawarte w nim białka podczas długiej obróbki cieplnej ulegają denaturacji.

Najbardziej alergennymi związkami w jajku są owoalbumina i owomukoid. Jednak podczas obróbki termicznej nie zmieniają one swojej struktury, co za tym idzie, nie przestają one być alergenne. Samo żółtko zawiera białka, które mogą wywierać alergie, z tym że są nieco inaczej zbudowane, dlatego ryzyko uczulenia jest mniejsze. Co więcej, po ponad 10 minutowym gotowaniu wartość odżywcza białka spada o ponad połowę i staje się ono ciężkostrawne. Osoby z chorobami układu pokarmowego powinny tego unikać.

Jakie jajka warto jeść? Jak je przyrządzać? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: W jakiej postaci jeść jajka? Źródło: 36,6

  • Jajka warto jeść na surowo, bo gotowanie zabija witaminy.

Spożywanie jajek na surowo jest dość ryzykownym pomysłem z uwagi na ryzyko zakażenia salmonellą oraz, dlatego że surowe białko zawiera awidynę. Jest to substancja, która silnie wiąże i uniemożliwia wykorzystanie przez organizm witaminy H (biotyna). Gdy białko zostanie ogrzane, awidyna uwalnia tą cenną dla zdrowia witaminę. Jednak nie należy przesadzać z czasem obróbki cieplnej, gdyż im dłużej jajko jest ogrzewane, robi się ciężko strawne i traci na wartości odżywczej.

  • Nie należy podawać jajek dzieciom, ponieważ dostaną uczulenia.

Mitem jest, że dzieciom powinno się całkowicie ograniczyć spożycie jajek. Są one cennym elementem dziecięcej diety ze względu na zawartość łatwo przyswajalnego białka oraz bogactwo witamin i minerałów, w tym bardzo cennej witaminy D i B₁₂. Jajko dostarcza rosnącemu dziecku wielu składników odżywczych. Jednak ze względu na zawartość owoalbuminy i owomukoidu, które mogą wywołać reakcję uczuleniową u wielu dzieci, zaleca się wprowadzenie jajek do diety po pierwszym roku życia.

Pora na fakty

  • Jajka są bogate w składniki mineralne takie jak: fosfor, żelazo, wapń, potas, magnez, selen
  • Zawierają dużo witamin m.in. : A, witaminy z gruby B, w tym B₁₂ i kwas foliowy, D, E i K
  • Jaja są najlepiej przyswajalnym źródłem białka
  • Mają mało kalorii około 75, mimo tego są pożywne
  • W żółtku znajduje się beta-karoten oraz luteina, które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oraz zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej i poprawiają widzenie
  • Jajko jest białkiem wzorcowym, zawiera wszystkie potrzebne aminokwasy, w tym te niezbędne, których organizm nie jest w stanie wyprodukować sam i to w odpowiedniej ilości
  • Posiadają korzystny skład tłuszczowy, na 5g tylko 0,1g stanowią nasycone kwasy tłuszczowe, za to zawierają sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym omega 3 i omega 6, których organizm nie jest wstanie syntezować sam
  • Spożycie jednego jajka zaspokaja około 25% zapotrzebowania na białko u dorosłego człowieka
  • Zakwaszają organizm, dlatego warto je jeść z produktami zasadotwórczymi
  • Najsmaczniejsze jajka są wiosną i od kur z wolnego wybiegu, wtedy żywią się świeżą trawą. Mają wtedy najwięcej witaminy A i D o czym świadczy intensywny kolor żółtka. Jednak jego barwa może być również efektem podanej karmy – kukurydza sprawia, że żółtko jest pomarańczowe, a pszenica nadaje jasnożółty kolor. 
Data aktualizacji: 04.01.2019,
Opublikowano: 08.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej