Erekcja – kiedy jest niepełna, a kiedy prawidłowa? Jakie są przyczyny zaburzeń?

Fot: themacx / gettyimages.com

Erekcja polega na usztywnieniu prącia po zwiększeniu ukrwienia jego struktur. Liczne stany kliniczne mogą powodować problemy z erekcją już u młodych mężczyzn po 20. lub 30. roku życia. Poza stresem czy otyłością wynikać mogą z cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnienia.

Erekcja, inaczej wzwód prącia, to proces konieczny do odbycia stosunku seksualnego. Pojawiające się zaburzenia erekcji stanowią poważny problem, polegają na niezdolności do uzyskania i utrzymania wzwodu. Zaburzenia erekcji inaczej określane są impotencją.

Co to jest erekcja?

Erekcja, inaczej wzwód, zachodzi w następstwie pobudzenia neuronów przywspółczulnych w rogach bocznych segmentów krzyżowych rdzenia kręgowego (kręgi od S2 do S4). W wyniku przywspółczulnego działania impulsów nerwowych dochodzi do rozkurczu tętniczki doprowadzającej krew do ciała gąbczastego i ciał jamistych prącia pod wpływem wzrostu poziomu tlenku azotu. Układ współczulny wywołuje inne działanie – skurcz najądrzy i nasieniowodów, a także pęcherzyków nasiennych i gruczołu krokowego. W wyniku tych skurczów nasienie jest wydalane do cewki, a następnie może dojść do wytrysku.

Mężczyźni mogą obserwować u siebie zjawisko porannej erekcji, choć jej przyczyny nie zostały do końca wyjaśnione. Mogą mieć one np. związek z erekcjami sennymi.

Problemy z erekcją

Przyczyny problemów z erekcją mogą być pierwotne, a także nabyte. Dodatkowo przyczyny zaburzeń erekcji dzieli się na organiczne, psychogenne i mieszane. Problemy z erekcją nie muszą występować stale. Mogą one dotyczyć tylko wybranych sytuacji, np. zbliżeń z niektórymi partnerkami. Zaburzenia wzwodu różnią się również stopniem nasilenia problemu.

Do problemów ze wzwodem przyczynić się może wiele sytuacji klinicznych:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • zespół metaboliczny,
  • cukrzyca,
  • wysoki poziom cholesterolu,
  • niedobór progesteronu,
  • stany depresyjne,
  • choroby neurologiczne,
  • niewydolność wątroby,
  • bezdech senny,
  • uszkodzenia prącia,
  • urazy rdzenia kręgowego,
  • radioterapia.

Ponadto do zaburzeń erekcji przyczyniają się brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, otyłość, używki, ale również stres, przemęczenie, kompleksy i niektóre sytuacje, np. problemy w związku.

Problemy z erekcją to jednak nie tylko całkowity jej brak. Niekiedy występuje słaba erekcja, zbyt krótko utrzymująca się, wynikająca z nadmiernego napięcia nerwowego i stresu. Problemem okazuje się też zbyt długa erekcja po przyjęciu leków stymulujących wzwód.

Zaburzenia erekcji są częstsze u starszych osób. Po 70. roku życia problemy ze wzwodem ma prawie 40% mężczyzn. Zaburzenia te jednak dotyczą również młodych osób.

Leczenie problemów z erekcją

Zaburzenia erekcji mogą być leczone różnymi metodami, w zależności od przyczyny, która je wywołuje. Mogą to być metody farmakologiczne, a także psychologiczne. Doustne leczenie farmakologiczne obejmuje selektywne i odwracalne inhibitory fosfodiesterazy typu 5, inne leki doustne, które są dobierane w zależności od mechanizmu wywołującego zaburzenie erekcji. Niektóre leki farmakologiczne można również stosować w postaci iniekcji bezpośrednio do ciał jamistych. Niekiedy konieczne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego, jak protezowanie członka czy udrożnienie naczyń krwionośnych prącia.

Jednak przed podjęciem leczenia farmakologicznego czy ostatecznego – chirurgicznego, należy rozważyć odpowiednie metody psychologiczne w postaci terapii indywidualnej bądź z partnerem.

Zobacz film: Owoce na problemy z erekcją. Co wprowadzić do diety? Źródło: Stylowy Magazyn.



Data aktualizacji: 05.03.2018,
Opublikowano: 05.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej