Endometrioza może prowadzić do depresji i zaburzeń jelitowych?

Fot: Moyo Studio / gettyimages.com

Endometrioza może być powiązana z depresją oraz zaburzeniami ze strony układu pokarmowego - do takich wniosków doszli badacze Queensland University of Technology w Australii. Co łączy endometriozę z tymi schorzeniami?

Szacuje się, że na endometriozę choruje nawet 200 milionów kobiet na całym świecie. U pań z tą chorobą błona śluzowa macicy zaczyna się rozrastać i obejmować inne narządy. Może się ona pojawić w jajnikach, jajowodach, układzie pokarmowym, a nawet w mózgu. Jej rozwój może być spowodowany wieloma czynnikami. Najnowsze badania wskazują, że endometrioza może być powiązana ze skłonnością do depresji oraz zmianami zapalnymi w obrębie żołądka czy jelit.

Zobacz także:

Endometrioza - jak leczyć endometriozę? Czy operacja wycięcia zmian pomoże w walce z bólem?

Polacy kupują coraz więcej antydepresantów

Samotność i tęsknota są odbierane przez mózg w podobny sposób jak głód - dowodzą badania

Endometrioza. Co wypływa na rozwój choroby?

O tym, że istnieje związek między genami a endometriozą badacze wiedzieli już od pewnego czasu. Ponowna analiza zebranych danych wykazały, że niektóre warianty genów odpowiedzialnych za występowanie endometriozy mają swój udział w rozwoju depresji oraz zmian zapalnych w żołądku lub jelitach.

Naukowcy wykorzystali dane z badania asocjacyjnego całego genomu (GWAS) przeprowadzonego przez International Endogene Consortium. Analiza próbek pochodzących od 208 000 osób, z których ok. 17 000 pochodziło od kobiet chorych na endometriozę, pozwoliła wyodrębnić aż 22 geny. W ocenie badaczy ich mutacje mogą mieć związek zarówno z endometriozą, depresją oraz z co najmniej jednym nieprawidłowym stanem jelit, takim jak wrzody trawienne lub refluks żołądkowo-przełykowy.

Czy odkrycie ułatwi leczenie wszystkich tych schorzeń? Na to pytanie nie da się udzielić odpowiedzi. Jak podkreślają badacze konieczne są dalsze badania, być może dzięki nim uda się znaleźć skuteczne leki zwłaszcza na endometriozę, której leczenie jest bardzo trudne.

Endometerioza - co to za choroba?

Endometrioza to choroba nazywana również gruczolistością zewnętrzną macicy. Charakteryzuje się występowaniem błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza obszarem jamy macicy, m.in. w jajnikach, jajowodach, przestrzeni zapochwowej, a nawet innych narządach - na przykład w przewodzie pokarmowym.

Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą:

  • ostre bóle przedmenstruacyjne;
  • bolesne i obfite miesiączki;
  • zaburzone cykle;
  • ból podczas seksu;
  • bolesne owulacje;
  • przewlekły ból w obrębie miednicy mniejszej;
  • bóle w okolicy krzyżowej kręgosłupa.

Leczenie endometriozy nie jest łatwe i w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby. W niektórych przypadkach wystarczy leczenie hormonalne, a w innych konieczne jest radykalne wycięcie rozrośniętej tkanki.

Endometrioza powoduje szereg biochemicznych stanów zapalnych w organizmie. Laparoskopia, jako chirurgia mało inwazyjna przeprowadzona w sposób mikrourazowy, jest obarczona najmniejszym ryzykiem powstawania zrostów. Radykalne wycięcie ognisk endometrialnych z zabezpieczeniem preparatami barierowymi zmniejsza ryzyko powstawania zrostów

- mówił w rozmowie z serwisem Zdrowie TVN dr dr Mikołaj Karmowski, ginekolog.

Zobacz film i dowiedz się więcej o endometriozie i metodach jej leczenia:

Zobacz film: Jak skutecznie leczyć endometriozę? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 01.12.2020,
Opublikowano: 01.12.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

adk 30.01.2023r.

Zamiast kawy- pić mocny dziurawiec , tez jest gorzki. Mozna dodac troche szyszek chmielu

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej