Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Lekarze zgodnie podkreślają, że należy je zjeść nie później niż godzinę po przebudzeniu. Ale nie to jest najważniejsze. Ten pierwszy posiłek powinien być odpowiednio zbilansowany i dostosowany do trybu życia. Czy istnieje śniadanie idealne? Odpowiedzi na to pytanie postanowili poszukać twórcy programu 36,6°C.
Eksperci programu 36,6°C do eksperymentu zaprosili cztery dziewczyny. Uczestniczki testu były niemal w jednym wieku, prowadziły podobny styl życia i w równym stopniu były aktywne fizycznie. Dla każdej z nich przygotowano inne śniadanie. Pierwsza z dziewczyn zjadła płatki kukurydziane na chudym mleku, druga dostała jajecznicę z szynką, trzecia otrzymała kanapkę z wędliną i mozzarellą, a czwarta – owsiankę. Mimo że posiłki bardzo się od siebie różniły, to ich wartość kaloryczna była taka sama i nie przekroczyła 400 kcal.
Zanim jednak dziewczyny zaczęły jeść śniadanie zmierzono im poziom glukozy we krwi. Po godzinie od posiłku badanie powtórzono. Co się okazało? Poziom cukru najbardziej podniósł się tylko u dwóch uczestniczek – jedna zjadła na śniadanie owsiankę, druga płatki na mleku. Niewielki wzrost zanotowano także u dziewczyny, która na pierwszy posiłek dnia dostała kanapki. U ostatniej uczestniczki testu, która na śniadanie dostała jajecznicę, poziom glukozy we krwi delikatnie się obniżył.
Po badaniach przyszedł czas na praktykę. Aby sprawdzić, które z proponowanych śniadań najlepiej sprawdza się podczas aktywności fizycznej, każda z dziewczyn miała biegać przez dwadzieścia minut. W czasie treningu sprawdzano tętno oraz pracę serca uczestniczek testu. Jak im poszło? Które śniadanie najlepiej nadaje się dla osób, które uprawiają sport?