Dystocja barkowa, czyli niewspółmierność porodowa – postępowanie

Fot: Petardj / gettyimages.com

Dystocja barkowa wymaga zastosowania specjalnych manewrów, nacięcia krocza bądź przyjęcia pozycji kolankowo-łokciowej. Cukrzyca i zbyt duża przewidywana urodzeniowa masa ciała zwiększają ryzyko niewspółmierności porodowej.

Dystocję barkową określa się również jako niewspółmierność porodową, czy też niewspółmierność barkową. Jest to sytuacja w czasie porodu naturalnego, kiedy dziecko ułożone główkowo (prawidłowo) mimo wszystko wymaga dodatkowych manewrów położniczych, ponieważ nie jest w stanie wydostać się na zewnątrz. Dystocja barkowa polega na tym, że przedni bark dziecka zostaje zablokowany pod spojeniem łonowym matki. Drugą formą dystocji barkowej jest sytuacja, gdy bark tylny blokuje się o kość krzyżową. Jest to poważne utrudnienie i komplikacja okołoporodowa, która zwiększa chorobowość i umieralność okołoporodową zarówno noworodka, jak i matki. Powikłanie, jakim jest niewspółmierność porodowa, pojawia się w przypadku 0,7% porodów naturalnych.

Okresy porodu

Poród dzieli się na cztery zasadnicze okresy. Pierwszy trwa nawet 11 godzin. Obejmuje czas rozwierania się szyjki macicy. W kolejnym okresie dochodzi do urodzenia noworodka. Powinien on trwać maksymalnie godzinę. To właśnie wtedy dochodzi do dystocji barkowej. Trzecim okresem porodu jest wydalenie łożyska, a czwarty obejmuje dwugodzinny nadzór poporodowy.

Czynniki ryzyka niewspółmierności porodowej

Wśród czynników ryzyka wystąpienia dystocji barkowej, czyli niewspółmierności porodowej, wymienia się:

  • niewspółmierność porodową w poprzednich ciążach,
  • dużą masę płodu (powyżej 4,5 kg),
  • duży przyrost masy ciała ciężarnej w czasie ciąży,
  • długi pierwszy okres porodu,
  • zbyt długi drugi okres porodu,
  • brak postępu porodu,

Mimo iż istnieją pewne czynniki ryzyka, to jednak niewspółmierność porodowa nie jest powikłaniem, które można przewidzieć. Można jedynie określić ryzyko lub prawdopodobieństwo wystąpienia dystocji barkowej.

Postępowanie w przypadku niewspółmierności porodowej

Niewspółmierność porodowa jest powikłaniem okołoporodowym, jednak już wcześniej można oszacować wstępną masę ciała i stwierdzić, że u ciężarnej istnieje sporo czynników ryzyka wystąpienia dystocji barkowej. Jeśli przewidywana urodzeniowa masa dziecka przekracza 4,5 kg, ponadto ciężarna cierpi na cukrzycę ciążową, warto rozważyć wykonanie cięcia cesarskiego.

W przypadku wystąpienia dystocji barkowej należy powstrzymać rodzącą od parcia i wezwać pomoc w postaci dodatkowego personelu medycznego. Wykonuje się manewr McRobertsa, czyli dociąga się maksymalnie kolana rodzącej do brzucha. Kończyny dolne ulegają zgięciu i odwiedzeniu w stawach biodrowych, uda maksymalnie przylegają do brzucha. Ponadto wykonuje się ucisk nadłonowy, a także można rozważyć nacięcie krocza, by ułatwić manewry przezpochwowe. Jeśli mimo tego poród nie postępuje, nie da się uwolnić tylnego barku czy nie działa rotacja wewnętrzna, kobieta powinna przyjąć pozycję kolankowo-łokciową. Nie powinno się uciskać dna miednicy, ponieważ zwiększa to ryzyko powikłań u noworodka.

Wskazania do wykonania cięcia cesarskiego

Wśród wskazań do cesarki wymienia się przede wszystkim stany nagłe zagrażające dziecku lub matce, brak postępu porodu, nieprawidłowe ułożenie płodu, łożysko przodujące, przedwczesne oddzielenie się łożyska. Ponadto cięcie cesarskie wykonuje się ze wskazań życiowych, kiedy zapis kardiotokogramu wskazuje na zagrożenie życia dziecka.

Układ kostny - jak jest zbudowany i jakie spełnia funkcje? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 24.08.2018,
Opublikowano: 24.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Jaga79 29.08.2018r.

I właśnie dlatego nie mam dzieci! Panicznie się boję, że coś będzie nie tak, że dziecko się nieprawidłowo ułoży, albo trafimy mi jakiś nieprofesjonalny lekarz. Do tego przeraża mnie ból…

Marysia30 28.08.2018r.

Mój mały synek to miał, ułożył się nieprawidłowo i nie dałabym rady chyba urodzić go naturalnie. Na szczęście trafiłam na mądrego lekarza i wykonano u mnie cesarskie cięcie. Wszystko poszło dobrze. Ja i mój synek czujemy się świetnie :)

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej