Drunkoreksja, czyli alkohol zamiast jedzenia. Taka "dieta" jest groźna!

Getty Images/ Francesco Carta fotografo

Pełny kieliszek i pusty talerz - to codzienna "dieta" chorych na drunkoreksję. Jaki problem kryje się pod tym pojęciem? Jak bardzo jest niebezpieczny dla zdrowia i w jaki sposób można z nim walczyć? Posłuchaj naszej rozmowy z Martą Jachym, dietetyczką.

Drunkoreksja – co to jest?

Drunkoreksja występuje też pod pojęciem alkoreksji. Co kryje się pod tym terminem? To rodzaj zaburzeń odżywiania.. Nie jest jeszcze zakwalifikowany jako oficjalny termin problemów z jedzeniem, jednakże od około 12 lat opisuje się go jako zaburzenie. Czy drunkoreksję diagnozuje się często? Jak twierdzi nasza ekspertka, coraz częściej rozpoznaje się ją u młodych osób.

Drunkoreksja – na czym polega i kto jest najbardziej narażony?

Drunkoreksja jest sumą dwóch zaburzeń – anoreksji i alkoholizmu. Osoby, które mają problemy z akceptacją własnego ciała, często znajdując się w nowym środowisku czy podejmując pełną wyzwań pracę – chcą kontrolować wagę (dlatego nie jedzą) i dodatkowo chcą dodawać sobie śmiałości, dlatego sięgają po alkohol.

Przeczytaj też: Anoreksja – na czym polega leczenie jadłowstrętu psychicznego?

Nierzadko bywa również tak, że dana osoba wiedząc, że wieczorem będzie pić drinki ze znajomymi, ogranicza lub całkowicie rezygnuje w ciągu dnia z posiłków. A wszystko po to, by zostawić „kaloryczne miejsce” dla procentowych napojów. W ten sposób ryzyko przybrania na wadze wydaje im się mniejsze.

A kto jest najbardziej narażony na tego rodzaju problemy z odżywianiem? Zdecydowanie młodzi ludzie, którzy nie mają jeszcze wykształconych nawyków radzenia sobie ze stresem i panowania nad nowymi dla siebie emocjami.

Drunkoreksja – czy jest niebezpieczna dla zdrowia?

Na to pytanie może być tylko jedna prawidłowa odpowiedź - alkoreksja niesie ze sobą poważne konsekwencje. Z jednej strony mamy bowiem do czynienia z niedożywieniem, z drugiej - z toksycznym wpływem alkoholu na nasz organizm. Jeśli dodatkowo połączymy ze sobą oba zaburzenia – skutki, jakie wyrządzają w naszym organizmie, zyskują na sile.

Alkohol pity na pusty żołądek niesie ze sobą o wiele większe konsekwencje, niż spożywany wraz z racjonalnym, normalnym posiłkiem. Z jednej strony mamy wycieńczony i pełen niedoborów przez niejedzenie organizm, a z drugiej alkohol, który jest po prostu substancją toksyczną. Obciążeniu ulega wiele narządów – wyjaśnia Marta Jachym.

Warto również zdawać sobie sprawę, że przy drunkoreksji bardzo łatwo jest popaść także w bulimię. Nasza ekspertka zaznacza też, że nierzadko bywa tak, że osoba z jednym zaburzeniem odżywiania, bardzo łatwo przechodzi w kolejne. Czasami jeden rodzaj problemów z jedzeniem przeradza się też w następny.

Drunkoreksja – leczenie

Biorąc pod uwagę fakt, że alkoreksja to połączenie dwóch problemów – anoreksji i alkoholizmu, leczenie powinno przebiegać dokładnie tak samo, jak terapia każdego z tych schorzeń osobno.

Nie zawsze drunkoreksja jest związana bezpośrednio ze stwierdzonym alkoholizmem i dlatego czasami praca ze specjalistą nad jednym z tych zaburzeń – zazwyczaj tym pierwotnym, czyli anoreksją – pomaga rozwiązać ten drugi problem - dodaje dietetyk. 

Przeczytaj też: Alkoholizm - objawy, skutki i leczenie choroby alkoholowej

Kiedy powinna zapalić nam się czerwona lampka, sygnalizująca, że drunkoreksja może dotyczyć właśnie nas? Zobacz całą naszą rozmowę!

Źródło: Zdrowie

Niedożywienie - skutki

Jak już wspomnieliśmy, zazwyczaj pierwotnym problemem przy drunkoreksji jest anoreksja. Zaburzenie to z kolei wiąże się przeważnie z utrzymywaniem bardzo niskiej wagi. Czy wiesz, jak niedożywienie może wpłynąć na organizm? Wąska talia to tylko efekt uboczny zniszczeń, które w naszym ciele powodują zbyt małe i niewartościowe porcje jedzenia. Jakie są skutki niedojadania?

  • zmniejszona odporność
  • utrata masy ciała i siły mięśni
  • osłabienie pracy serca i układu nerwowego
  • zaburzenia trawienia i wchłaniania pokarmów
  • niedokrwistość
  •  ciągłe uczucie zmęczenia
  • sucha i szara skóra
  • wypadanie włosów
  • problemy z miesiączkowaniem i zajściem w ciąże
  • problemy z koncentracją
  • silne bóle głowy

Alkoholizm - jakie są skutki picia?

Lampka czy dwie alkoholu, pite od czasu do czasu nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie i urodę. Jednak wyskokowe napoje spożywane regularnie, z czasem przyczyniają się do poważnych uszkodzeń organizmu. Sięgając często po kieliszek, musisz liczyć się z wystąpieniem takich problemów, jak:

  • przewlekłe biegunki i nudności
  • udar mózgu
  • zawał serca
  • uszkodzenie wątroby
  • nowotwór
  • nadciśnienie tętnicze
  • otępienie i problemy z koncentracją i pamięcią
  • bezsenność
  • choroby przyzębia
  • refluks żołądkowo - przełykowy
  • żylaki
  • opuchnięcia i cellulit
  • szarą cerę i zmarszczki
  • impotencja

Data aktualizacji: 21.08.2020,
Opublikowano: 21.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej