Dren Kehra - jak długo się nosi? Kiedy się stosuje?

bymuratdeniz/getty images

Dren Kehra to silikonowy lub gumowy przewód, który podczas operacji przebiegających z otwarciem lub uszkodzeniem dróg żółciowych pomaga odprowadzać nadmiar żółci i umożliwia bezpieczne wygojenie powstałych uszkodzeń. Po wykorzystaniu można go usunąć bez wykonywania dodatkowego zabiegu operacyjnego.

Choroby dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego pojawiają się we współczesnych społeczeństwach z dużą częstością. Z badań wynika, że u ok. 10% chorych z kamicą pęcherzykową złogi występują również w przewodach żółciowych. Ich operacyjne usunięcie często wiąże się z koniecznością wykonania czasowego odprowadzenia treści z dróg zewnątrzwątrobowych. Do wykonania tej procedury stosuje się najczęściej dreny typu Kehra. Ich drugą, równie ważną rolą jest zapobieganie powstawaniu zwężeń utrudniających odpływ żółci.

Czym jest kamica dróg żółciowych?

Kamica dróg żółciowych to powszechna choroba, która dotyka niemal 50% kobiet po 60 roku życia. Mężczyźni cierpią na to schorzenie niemal 5 razy rzadziej. Istotą procesu chorobowego jest powstawanie nierozpuszczalnych złogów – najczęściej w obrębie pęcherzyka żółciowego. Ponieważ jest on bocznym, ślepym odgałęzieniem przewodu żółciowego, przepływ żółci jest tam spowolniony.

Przy zaburzeniach czynności skurczowej albo niepełnym opróżnianiu z zawartości dochodzi do zagęszczania się żółci i do formowania się z niej kamieni, które, stopniowo powiększając się, mogą wypełnić nawet cały pęcherzyk. U około 10 procent chorych na kamicę pęcherzykową złogi tworzą się też w przewodach żółciowych wewnątrz- i zewnątrzwątrobowych. Powoduje to konieczność otwarcia w trakcie zabiegu dróg żółciowych, gdyż pozostawione w nich kamienie mogą spływać w stronę brodawki Vatera i zablokować odpływ żółci do dwunastnicy. Stan taki prowadzi do żółtaczki mechanicznej (niekiedy połączonej z ostrym zapaleniem trzustki).

Leczenie operacyjne kamicy żółciowej

Leczenie zabiegowe kamicy żółciowej składa się zwykle z usunięcia pęcherzyka żółciowego (cholecystektomii) i – w niezbędnych przypadkach – również z kontroli i oczyszczenia dróg żółciowych. Ich inspekcję przeprowadza się po nacięciu ściany przewodu, czyli po tzw. choledochotomii. Wykonanie tej procedury wiąże się z dwoma ryzykami. Pierwszym z nich jest niebezpieczeństwo pooperacyjnego wycieku żółci przez nieszczelne (lub ulegające rozciągnięciu) szycie powstałego otworu, a drugim – bliznowaciejący zrost nacięcia powodujący zwężenie lub zarośnięcie przewodu żółciowego i utrudniający odpływ żółci.

Budowa i zastosowanie drenu Kehra

Dren Kehra jest bardzo często stosowany w trakcie zabiegu cholecystektomii z choledochotomią. Jego kształt przypomina literę T. Dwie krótsze, poprzeczne gałęzie wsuwa się w przeciwległych kierunkach do przewodu żółciowego w miejscu wcześniej wykonanego nacięcia. Dłuższy, prostopadły do nich element (pionową część „litery T”) jest wyprowadzany przez powłoki na zewnątrz jamy brzusznej. Dren Kehra jest zwykle wykonany z silikonu, a jego ściana ma taką sprężystość, by ucisk z zewnątrz nie powodował zapadania się przewodu i zamykania przepływu.

Założony do dróg żółciowych dren obszywa się szczelnie, by obok jego ściany do jamy otrzewnej nie przedostawała się żółć. Odprowadzana jest ona do woreczka, z którym łączy się końcówkę drenu Kehra. W niezbędnych przypadkach wykorzystać można do tego celu sprężystą plastikową buteleczkę typu Redona, która pozwala na sukcesywne odsysanie treści z dróg żółciowych. Niekiedy (przy niewielkim wycieku) końcówkę pozostawia się otwartą i zabezpiecza jałowym opatrunkiem przymocowanym do skóry.

Dzięki założeniu drenażu uzyskuje się przede wszystkim zmniejszenie ciśnienia w drogach żółciowych bezpośrednio po zabiegu, co zapobiega powstawaniu przecieku w miejscu nacięcia. Jednocześnie sprężysta ściana drenu stanowi szkielet, na który zrastają się tkanki ściany przewodu żółciowego. Gwarantuje to, że w miejscu powstającej blizny światło przewodu nie będzie węższe, niż średnica zewnętrzna drenu Kehra. Umożliwia to zapobieżenie powstawaniu wtórnych powikłań, takich jak pooperacyjna kamica dróg żółciowych czy żółtaczka mechaniczna.

Jak długo nosi się dren Kehra?

Stosowanie drenu typu Kehra ma najczęściej sens w okresie 7–14 dni od wykonania zabiegu. W tym czasie stan chorego i przepływ żółci stabilizuje się, a uszkodzona lub nacięta ściana przewodów żółciowych wstępnie zarasta. Ryzyko powstania niedrożności lub zwężenia dróg żółciowych po takim czasie znacznie spada. Ostateczną decyzję o usunięciu drenażu podejmuje – na podstawie oceny stanu klinicznego – chirurg opiekujący się pacjentem.

Sam zabieg trwa bardzo krótko, nie jest bolesny lub powoduje tylko chwilowy dyskomfort. Polega na umiejętnym wyciągnięciu drenu przez powłoki. Powstały po procedurze niewielki otwór w skórze pozostawia się do wygojenia. Przez kolejny dzień lub dwa chory może odczuwać nieznaczne dolegliwości bólowe, które ustępują samoistnie.

Zobacz film: Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego - objawy, leczenie, dieta

źródło: 36,6

Bibliografia:

1. W. Noszczyk, Chirurgia, t. II, Warszawa 2019.

2. A.W. Bradbury, O.J. Garden, Chirurgia, red. pol. T. Popiela, Wrocław 2015.

Data aktualizacji: 27.11.2020,
Opublikowano: 29.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej