Dr med. Ewa Kempisty-Jeznach: Mężczyźni nie lubią profilaktyki. Do lekarza idą najczęściej za namową kobiety

Fot: Hiroshi Watanabe / gettyimages.com

Stereotypy każą mężczyźnie być silnym, męskim i spełniać swoją rolę dobrego kochanka, ojca, a przede wszystkim żywiciela rodziny. Niestety stres, nieregularne i niezdrowe jedzenie oraz brak ruchu sprawiły, że w mężczyźnie jest coraz mniej mężczyzny. To wszystko prowadzi do spadku testosteronu. Jakie mogą być tego konsekwencje? Rozmawiamy o tym z dr med. Ewą Kempisty-Jeznach, międzynarodowo certyfikowanym specjalistą medycyny męskiej.

Kiedy rozmawiałyśmy przez telefon, aby umówić się na ten wywiad, powiedziała mi Pani, że największym problemem współczesnych mężczyzn są choroby układu krążenia. Dlaczego?

Przed laty uczyliśmy się, że mężczyźni już po czterdziestce chorują na nadciśnienie i zawały z powodu swojego męskiego hormonu testosteronu, a kobiety dzięki estrogenom są chronione. Do czasu. Po przekwitaniu, czyli kiedy poziom estrogenów spada, zaczynają się zrównywać ilością zawałów i udarów z mężczyznami. Co gorsza, okazuje się, że kobiety coraz częściej zapadają na choroby układu krążenia w młodym wieku i zaczynają pod tym względem dorównywać mężczyznom .

Dlaczego tak się dzieje?

Kolosalną rolę w powstawaniu chorób układu krążenia odgrywa nasz styl życia. Stres (problem z nim mają zarówno kobiety, jak i mężczyźni), brak snu, nieodpowiednie odżywianie, brak ruchu sprzyjają chorobom układu krążenia.

Zobacz także: Ekspert: SARS-CoV-2 może uszkadzać serce, dlatego chorzy muszą o siebie dbać i przyjmować leki

A jak się ma do tego testosteron?

Do niedawna sądzono, że to testosteron jest winny, że to z jego powodu młodzi mężczyźni mają nadciśnienie lub dostają zawału. Dziś medycyna twierdzi, że z jednej strony testosteron, szczególnie w nadmiarze, odpowiada za tzw. zawał zatorowy, a z drugiej strony chroni przed zawałem i chorobą wieńcową.

Dlaczego tak się dzieje?

Z jednej strony testosteron działa negatywnie na serce, gdyż zagęszcza krew. To on odpowiedzialny jest za produkcję w nerkach i wątrobie hormonu erytropoetyny zwanego w żargonie sportowców EPO. To właśnie nim dopingowali się chociażby znani kolarze, jak Armstrong czy Ulrich. I to przez doping EPO zmarło nagle w młodym wieku kilku sportowców.

Erytropoetyna powoduje produkcję czerwonych ciałek krwi w szpiku. Jej nadmiar zagęszcza krew i sprzyja powstaniu zakrzepów następstwem czego są tzw. zawał zatorowy i nadciśnienie. Stąd po przebytym zawale i zatorze mózgowym pacjenci pobierają tzw. baby aspirynę i leki przeciwzakrzepowe. Z drugiej strony testosteron chroni przed zawałem i odkładaniem się blaszek miażdżycowych.

Jak to robi?

Testosteron spala tkankę tłuszczową zarówno na brzuchu, jak i w naczyniach. Mężczyźni tracą testosteron z powodu obecnego stylu życia, a więc braku ruchu, stresu, niezdrowego odżywiania, palenia papierosów, niedoboru snu, spożywania produktów z dużą zawartością estrogenów. Następstwem tego jest wysoki poziom adrenaliny i kortyzolu - hormonów, które powodują nadciśnienie, otyłość, cukrzycę i zaburzenia lipidogramu. Wysoki testosteron broni mężczyznę przed tzw. zespołem metabolicznym, a więc wymienionymi wyżej czynnikami, zmniejszając tłuszcz trzewny i ryzyko chorób układu krążenia.

Można zaryzykować powiedzenie, że im bardziej otyły mężczyzna tym ma niższy poziom testosteronu. W tkance tłuszczowej u otyłego mężczyzny znajdują się prozapalne czynniki zwane cytokinami, które wywołują stan zapalny chociażby w śródbłonku naczyń tętniczych. Powoduje to odkładanie się blaszek miażdżycowych i zwężanie się światła naczynia. Efektem końcowym jest zamknięcie naczynia, co grozi ostrym zawałem serca lub zawałem mózgowym. Tak więc testosteron, spalając tkankę tłuszczową brzucha - tzw. tłuszcz wisceralny - zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.

FDA, czyli (ang.Food and Drug Administration) – amerykańska instytucja rządowa w 2015 roku zaostrzyła kryteria podawania testosteronu do sytuacji, gdy został on utracony z powodu chorób przysadki, nadnerczy lub jąder, a nie z powodu wieku. Oburzyło to dwa towarzystwa - American Association of Clinical Endocrinologists (AACE) i American College of Endocrinology (ACE), które wystosowały petycję do FDA o zmianę kryteriów leczenia testosteronem u mężczyzn z jego niedoborem.

Jak działa układ krążenia? Dowiesz się tego z filmu:

Zoabcz film: Budowa i funkcje układu krążenia Źródło: 36,6

FDA wobec braku jednoznacznych prac o zwiększeniu ryzyka chorób układu krążenia ustąpiło w końcu ze swojej deklaracji i rozszerzyło możliwości leczenia niedoboru testosteronu z innych przyczyn niż organiczne. Tak więc terapia testosteronem u pacjentów z jego niedoborem czy zespołem metabolicznym (cukrzycą, wysokim poziomem trójglicerydów i niskim poziomem dobrego cholesterolu), a także otyłych uzyskała zielone światło od najbardziej kompetentnego na świecie amerykańskiego towarzystwa. I choć FDA dopuściła taką formę leczenia, to zaznaczyła, że leczenie testosteronem musi być prowadzone przez kompetentnych lekarzy.

Kiedy u mężczyzn, najczęściej, zaczynają pojawiać pierwsze problemy ze zdrowiem?

Po czterdzieste mało który facet nie ma nadciśnienia i mało który nie bierze leków. Dlatego, tak olbrzymie znaczenie ma styl życia. Warto zaznaczyć, że zdrowy mężczyzna z prawidłowym poziomem testosteronu nie ma problemów z wagą i nie będzie miał nadciśnienia i nie będzie mu groził zawał serca czy udar mózgu.

Co powinno sprowokować każdego mężczyznę do wizyty u lekarza?

Mężczyzna, który zaczyna odczuwać ściski w klatce piersiowej, bóle głowy, szumy uszne, zawroty głowy, drętwienie lewej ręki lub szczęki, a nawet pobolewania w okolicy lewej łopatki, duszności, przemęczenie, zaczerwienie twarzy, pocenie się, nierówne lub szybkie bicie serca, a także wrażenie pulsowania na szyi. Takie objawy mogą świadczyć o nadciśnieniu, a nawet stanach przedzawałowych czy przedudarowych.

Zobacz także: Choroba niedokrwienna serca, czyli niedotlenienie mięśnia sercowego: objawy, przyczyny, czynniki ryzyka i leczenie 

Jak leczą się mężczyźni?

Jak już przyjdzie do lekarza – będzie działał zadaniowo, jeśli wie, co ma robić. Około 91 proc. panów dostosuje się do zaleceń, gdyż mężczyźni mają wysoko rozwinięty lęk o swoje zdrowie. Problem w tym, że mężczyzna nie lubi profilaktyki i niestety często jest przywożony karetką do szpitala w ostrych stanach, jak zawał serca czy udar mózgowy. Jeśli jednak udaje się do specjalisty w celach profilaktyki zdrowia, najczęściej przyprowadza go kobieta. Pocieszające jest to, że młodzi ludzie dzięki portalom społecznościowym i filmikom na Youtubie coraz częściej stosują profilaktykę. Pokolenie 40+ może się uczyć od młodych takiego podejścia do swojego zdrowia.

Co i jak często powinien badać każdy mężczyzna?

Aby uniknąć problemów dotyczących chorób krążenia mężczyzna powinien zbadać przynajmniej raz w roku lipidogram, poziom glukozy, kreatyninę, morfologię oraz testosteron, kortyzol, prolaktynę i hormony tarczycy. Oczywiście starać się jak najczęściej w różnych okolicznościach zbadać swoje ciśnienie tętnicze.

Pamiętajmy, że styl życia odgrywa najważniejszą rolę w profilaktyce chorób krążenia. Tak więc przypomnijmy, że to aktywność fizyczna, dieta niskowęglowodanowa z ograniczeniem tłuszczy złożonych i trans, zdrowy sen i regularny seks oraz unikanie używek i umiejętne obchodzenie się stresem.

Jakie mogą być pierwsze objawy zawału? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Objawy zawału serca Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 04.05.2020,
Opublikowano: 04.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej