Długość cyklu miesiączkowego dużo mówi o twoim zdrowiu

Masanyanka GettyImages

Czy długość cyklu i jego regularność przekładają się na długość życia? Zdaniem badaczy ze Stanów Zjednoczonych taka zależność istnieje. Naukowcy uważają, że długie i nieregularne cykle miesiączkowe są powiązane z przedwczesną śmiercią. Jak to możliwe?

Miesiączka - zaraz po ciśnieniu, pulsie, temperaturze ciała i oddechu - to jeden z ważniejszych mierników kobiecego zdrowia. Już wcześniejsze badania dowiodły, że nieprawidłowy cykl może mieć związek nie tylko z chorobami ginekologicznymi, ale również chorobami serca czy zaburzeniami psychicznymi. Teraz badacze ustali, że panie, których cykle trwają co najmniej czterdzieści dni są bardziej zagrożone przedwczesną śmiercią.

Jak cykl miesiączkowy przekłada się na długość życia?

Autorzy badania, które zostało opublikowane w magazynie BMJ, przez 24 lata analizowali cykl menstruacyjny 80 tysięcy pielęgniarek. W chwili rozpoczęcia badań kobiety miały 25-42 lat. Każda z pań, co dwa lata, otrzymywała ankietę, w której umieszczała informacje dotyczące nie tylko cyklu miesiączkowego, ale także diety, stanu zdrowia i przebytych chorób.

W pierwszej fazie badania panie zostały poproszone o przypomnienie sobie, jak wyglądały ich miesiączki, gdy miały 14-17 lat oraz we wczesnej dorosłości, czyli między 18. a 22. rokiem życia. W drugiej fazie badania te same kobiety zostały zapytane o długość i regularność cyklu między 29. a 49. rokiem życia.

Analiza pokazała, że panie, które zgłaszały, że ich cykle miesiączkowe trwają 40 dni i dłużej były bardziej zagrożone przedwczesną śmiercią, niż kobiety, u których cykl mieścił się w normie (tj. trwał od 26-31 dni). W ocenie badaczy to ryzyko było szczególnie wysokie u kobiet, które już w młodości miały zaburzony cykl menstruacyjny oraz paliły papierosy.

Z jakimi schorzeniami wiąże się ze zbyt długi cykl?

Specjaliści zaznaczyli w publikacji, że wzięcie pod uwagę takich czynników, jak masa ciała, choroby w rodzinie nie wpłynęły na wynik analizy. Niewykluczone, że jednym z kluczowych czynników, który wpływa na przedwczesną śmierć jest stres. Wszystkie badane panie to pielęgniarki. Ich praca wiąże się z dużym napięciem i nieregularnymi godzinami pracy, a to może przełożyć się długość cyklu miesiączkowego, a w konsekwencji na stan zdrowia kobiety. 

Badacze są zdania, że kobiety z nieregularnym cyklem miesiączkowym częściej umierają przed 70. rokiem życia przede wszystkim z powodu chorób układu krążenia, a także nowotworów (ale w znacznie mniejszym stopniu).

Czy długość cyklu aż tak mocno wpływa na zdrowie kobiet?

Na to pytanie badacze nie potrafią udzielić jednoznacznej odpowiedzi i zapowiadają dalsze badania. Nie zmienia to jednak faktu, że nieprawidłowy cykl może być sygnałem, że w organizmie kobiety dzieje się coś niepokojące.

Kim Jonas, fizjolog reprodukcyjna z King's College, która skomentowała wyniki badań dla serwisu Science Alert, uważa, że znalezienie zależności między nieregularnymi miesiączkami a problemami zdrowotnymi nie oznacza, że to nieregularne cykle powodują te problemy.

Zaburzenia cyklu - przyczyny

  • stres;
  • zaburzenia czynności na osi podwzgórze - przysadka - jajniki;
  • zaburzenia hormonalne;
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej;
  • infekcja intymna.

Źródło: Science Alert

Skąd się biorą zaburzenia miesiączkowania? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Zaburzenia miesiączkowania - skąd się biorą? Źródło: 36,6



Data aktualizacji: 10.10.2020,
Opublikowano: 08.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej