Dieta wątrobowa, czyli dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłuszczu. Wskazania do jej stosowania, zasady, produkty wskazane i przeciwwskazane w diecie wątrobowej

Fot: voltan / fotolia.com

Dieta wątrobowa ma za zadanie zmniejszyć aktywność wydzielniczą chorego narządu: wątroby, trzustki lub pęcherzyka żółciowego. Jadłospis diety powinien składać się z 5-7 regularnych i urozmaiconych posiłków. Wskazane są potrawy gotowane, rozdrobnione i łatwostrawne. 

Dieta wątrobowa jest dietą łatwostrawną z ograniczeniem tłuszczu. Wskazaniem do jej stosowania jest profilaktyka oraz leczenie chorób wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz trzustki. Podstawową zasadą jest unikanie potraw smażonych, tłustych i pikantnych.

Dieta wątrobowa: czym jest?

Dieta wątrobowa należy do diet leczniczych. Stosowana jest u osób ze zdiagnozowanymi chorobami wątroby, takimi jak: zapalenie wątroby, stłuszczenie lub marskość. Dieta jest również zalecana w przypadku schorzeń trzustki, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych oraz w okresie zaostrzenia wrzodziejącego zapalenie jelita grubego. Dieta wątrobowa jest potoczną nazwą diety łatwostrawnej z ograniczeniem tłuszczu. Celem jej stosowania jest odciążenie zmienionego chorobowo narządu, czyli zmniejszenie jego aktywności wydzielniczej oraz wspomaganie jego pracy. Dieta wątrobowa umożliwia dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych do jego funkcjonowania składników odżywczych, które pozwalają na wyrównywanie niedoborów pokarmowych powstałych na skutek choroby oraz na regenerację zniszczonych komórek i tkanek.

Dieta wątrobowa u kobiety ciężarnej: kiedy jest wskazana

Zastosowanie diety wątrobowej u kobiety ciężarnej jest konieczne w przypadku zdiagnozowania u niej cholestazy ciążowej. Choroba ta jest stosunkowo rzadka i rozwija się najczęściej około trzydziestego tygodnia ciąży na skutek bardzo wysokich stężeń hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu. Jej pierwszym objawem jest uporczywy świąd dłoni i stóp. Cholestaza ciążowa nie stanowi zagrożenia dla przyszłej matki, jednak jest bardzo niebezpieczna dla płodu. Leczenie polega na stosowaniu preparatów farmakologicznych, wypoczywaniu i wdrożeniu diety wątrobowej.

Zasady diety wątrobowej

Ważną zasadą diety wątrobowej jest jedzenie małych objętościowo, regularnych posiłków od 5 do 7 razy dziennie. Przerwy pomiędzy poszczególnymi posiłkami nie powinny przekraczać 3-4 godzin. Przy chorobach wątroby występuje skłonność do hipoglikemii, czyli obniżenia poziomu cukru we krwi, który może prowadzić nawet do śpiączki. W celu zapobiegania stanom hipoglikemii wskazane jest jedzenie jednego, niewielkiego posiłku późnym wieczorem, najlepiej niedługo przed snem. Kaloryczność diety wątrobowej jest ustalana indywidualnie dla każdej osoby, gdyż musi być zgodna z normą fizjologiczną. W przypadku prawidłowej masy ciała zaleca się dostarczanie organizmowi 25-30 kcal na kilogram masy ciała w ciągu doby. 

Chorobom wątroby często towarzyszy niedożywienie, wówczas zapotrzebowanie energetyczne wzrasta i wynosi 35-40 kcal/kilogram masy ciała/doba. W lekkostrawnej diecie wątrobowej obowiązuje ograniczenie błonnika pokarmowego. Z tego powodu należy unikać pełnoziarnistych produktów zbożowych, płatków owsianych, gruboziarnistych kasz oraz otrębów. Przeciwwskazane jest jedzenie surowych warzyw i owoców. Produkty te należy obierać oraz poddawać gotowaniu i rozdrabnianiu. Dozwolone jest jedzenie warzyw i owoców w postaci soków i przecierów. Zalecanymi technikami przyrządzania potraw są: gotowanie na wodzie i na parze, pieczenie bez tłuszczu na ruszcie, w opiekaczu, w folii aluminiowej lub w pergaminie oraz duszenie bez obsmażania. Zakazane są natomiast: smażenie, panierowanie, pieczenie z dodatkiem tłuszczu oraz duszenie ze wcześniejszym obsmażaniem. 

W jadłospisie diety wątrobowej powinny pojawić się produkty bogate w witaminę C, która działa przeciwzapalnie i wspomaga pracę układu odpornościowego. W diecie znacznie zmniejsza się ilość dozwolonego tłuszczu, dlatego konieczne jest zwiększenie podaży warzyw dostarczających witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli D, E, K oraz beta karotenu. 

Produkt Wskazane Przeciwwskazane
Produkty zbożowe

mąka pszenna, ziemniaczana, kukurydziana, owsiana

pieczywo jasne, pszenne, czerstwe bułki

drobne kasze: manna, kukurydziana, jęczmienna

ryż biały

makaron „nitki”

mąka razowa, żytnia

pieczywo pełnoziarniste, razowe, żytnie, świeże

gruboziarniste kasze: gryczana, jaglana

ryż brązowy

makaron z mąki pełnoziarnistej

Mleko i produkty mleczne

mleko chude 0,5%, 1,5%

mleko odtłuszczone

kefir,

chude sery twarogowe

mleko tłuste 3,2%

kwaśne mleko

sery żółte, topione, dojrzewające 

Mięso i ryby

chude gatunki mięsa: cielęcina, wołowina, kurczak

chude wędliny: szynka, polędwica

chude ryby: dorsz, szczupak, sandacz, lin, leszcz

tłuste gatunki mięsa: wieprzowina, baranina, dziczyzna, gęś, kaczka

tłuste wędliny, pikantne kiełbasy, pasztetowe

tłuste ryby: śledź, łosoś, sardynki, ryby marynowane i konserwowe

Warzywa i owoce 

bogate w witaminę c: owoce dzikiej róży, jagodowe, cytrusowe, pomidory, pietruszka

bogate w beta-karoten: marchew, dynia

pozostałe: seler, jabłka, morele, brzoskwinie, suszone owoce 

kapusta, kalafior, fasolka szparagowa, rzodkiewka, ogórki, kalarepa, brukiew, por, cebula

czereśnie, gruszki

świeże i nieobrane warzywa i owoce

wszystkie warzywa strączkowe

Napoje 

herbata: słaba, z mlekiem, ziołowe, owocowe

kawa zbożowa z mlekiem

niegazowana woda mineralna

soki owocowe i warzywne

mocna, czarna herbata

mocna, naturalna kawa

napoje gazowane

napoje alkoholowe

Tłuszcze

w ograniczonych ilościach

oleje roślinne: oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, rzepakowy, sojowy

tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: smalec, słonina, łój, boczek

śmietana

Ziemniaki  gotowane, puree pieczone, smażone
Zupy 

warzywne i owocowe przecierane

krupnik

mleczne

na tłustych wywarach mięsnych, grzybowych

z zasmażką lub śmietaną

warzywne nieprzecierane

Cukier i słodycze miód, marmolada, dżemy niskosłodzone, biszkopty, herbatniki czekolada, ciasta z kremami, torty

Produkty wskazane i przeciwwskazane w diecie wątrobowej

Przepisy w diecie wątrobowej

Przepis na pulpety mięsne

Składniki:

  • 9 dag chudego mięsa,
  • 10 dag czerstwej, jasnej bułki,
  • 5 g masła,
  • 1 białko jaja kurzego,
  • 25 ml odłuszczonego mleka.

Sposób przygotowania:

Masło należy połączyć ze zmielonym, chudym mięsem (np. wołowym), namoczoną w mleku i odciśniętą bułką oraz pianą ubitą z białka. Po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników formuje się okrągłe pulpeciki, które następnie wkłada się do wrzącej, lekko osolonej wody. Pulpety gotuje się około 10 minut.

Przepis na zapiekankę z jabłka i ryżu

Składniki:

  • 20 dag jabłek,
  • 5 dag ryżu białego,
  • 2 łyżeczki cukru,
  • 100 ml chudego mleka,
  • 5 g masła.

Sposób przygotowania:

Ryż należy ugotować na sypko w mleku. Jabłka obiera się i kroi w plasterki. W naczyniu żaroodpornym wysmarowanym masłem układa się warstwowo ryż i jabłka, przesypując niewielką ilością cukru. Danie zapieka się w piekarniku. 

Zobacz film: Detoks? Zobacz, zanim zaczniesz! Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej