Dieta w chorobie Parkinsona stanowi ważny element postępowania leczniczego. Posiłki powinny być ubogie w białko i bogate w witaminy, zwłaszcza o działaniu antyoksydacyjnym. Osoby z chorobą Parkinsona są narażone na niedożywienie, dlatego często zwiększa się wartość energetyczną posiłków.
Dieta w chorobie Parkinsona - dlaczego jest ważna?
Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym. Polega na obumieraniu komórek nerwowych w części mózgu nazywanej istotą czarną, gdzie produkowana jest dopamina. Jest ona neuroprzekaźnikiem odpowiadającym za napięcie mięśni, procesy emocjonalne i poznawcze oraz koordynację ruchową. Chorobie towarzyszą takie objawy, jak: drżenie kończyn, spowolnienie ruchowe, zaburzenia mowy i równowagi, ślinotok, sztywność mięśni. Dieta w chorobie Parkinsona ma istotne znaczenie w terapii schorzenia. Należy pamiętać, że wdrożenie zaleceń żywieniowych nie zahamuje rozwoju choroby, może jednak przyczynić się do zwiększenia efektywności leczenia.
Preparatem najczęściej stosowanym w terapii choroby jest lewodopa. Jej działanie jest związane z szybkością wchłaniania leku, a tym samym pewnych czynników mogących negatywnie wpływać na ten proces. Zalicza się do nich m.in. różne produkty żywnościowe. Jednym z czynników ograniczających działanie preparatów lewodopy jest nadmiar białka w diecie. Stosowanie właściwej diety w chorobie Parkinsona nie tylko zwiększa skuteczność leczenia i zapewnia dobre samopoczucie osoby chorej, ale również sprzyja utrzymaniu optymalnej masy ciała. Jest to szczególnie ważne, gdyż przy chorobie Parkinsona istnieje duże ryzyko niedożywienia. Wynika ono z pewnych zaburzeń i trudności, jakie każdego dnia towarzyszą choremu, m.in.:
- z depresji i współwystępującego braku apetytu,
- trudnościami w połykaniu,
- trudności w posługiwaniu się sztućcami,
- szybko pojawiającym się uczuciem sytości, mimo niewielkich porcji przyjętego pokarmu.
Dieta w chorobie Parkinsona - czego unikać?
Dieta w chorobie Parkinsona w przypadku osób przyjmujących preparaty lewodopy powinna być uboga w białko. Dobowa podaż tej substancji odżywczej może wynosić 0.8 g na kilogram masy ciała. Ważną rolę odgrywa również rozkład białka na posiłki. U osób chorych można zastosować:
- dietę z dystrybucją białka, która polega na jego równomiernym rozłożeniu na wszystkie posiłki,
- dietę z redystrybucją białka, w której chory przez większość dnia nie spożywa pokarmów zawierających białko, a wieczorem (w ramach kolacji) przyjmuje większość zalecanej, dobowej dawki tego składnika odżywczego.
W diecie przy chorobie Parkinsona ograniczeniu podlegają takie produkty, jak: jaja, mięso, mleko i produkty mleczne (np. jogurty, sery, kefiry, twarogi), rośliny strączkowe (fasola, soja, soczewica, groch, bób).
Dieta w chorobie Parkinsona - podstawowe zalecenia żywieniowe
Zalecenia żywieniowe przy chorobie Parkinsona powinny być zindywidualizowane, a więc dostosowane do potrzeb osoby chorej. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, które warto stosować przy tej jednostce chorobowej. Jedną z nich jest spożywanie co najmniej czterech posiłków w ciągu dnia w regularnych i stałych odstępach czasu. Preparaty lewodopy zwykle należy przyjmować na 30 minut przed posiłkiem lub godzinę po nim. W każdym posiłku powinny pojawić się produkty będące źródłem węglowodanów, takie jak: pieczywo, płatki, kasze, makarony, ryż, najlepiej pełnoziarniste ze względu na większą zawartość witamin i minerałów. Produkty z pełnego ziarna są dostarczają więcej błonnika pokarmowego, który reguluje pracę jelit.
Jest to bardzo ważne, gdyż u osób z chorobą Parkinsona często występuje problem zaparć. Ważną zasadą jest spożywanie przy każdym posiłku warzyw i owoców, które zawierają związki o właściwościach przeciwutleniających, m.in. flawonoidów, beta- karotenu, witaminy C i E. W jadłospisie zalecane są m.in.: natka pietruszki, szpinak, kalafior, jarmuż, czerwona papryka, marchew, kapusta, porzeczki, truskawki, owoce cytrusowe, morele, brzoskwinie, awokado, czarne jagody. Produktami, które powinny pojawić się w diecie osoby z chorobą Parkinsona są również ryby morskie, orzechy, oleje roślinne, pestki dyni, nasiona słonecznika. Zawierają one kwasy omega-3, które korzystnie wpływają na działanie układu nerwowego. Preparaty lewodopy zwiększają zapotrzebowanie na witaminy z grupy B. Ich źródłem są: pełnoziarniste produkty zbożowe, wątróbka, drożdże, mleko, orzechy, zielone warzywa liściaste, mięso.
Dieta w chorobie Parkinsona: jak zapobiec niedożywieniu?
Dieta w chorobie Parkinsona ma zapewnić optymalny stan odżywienia oraz zapobiec wystąpieniu niedożywienia u osoby chorej. Podstawową zasadą jest dostosowanie kaloryczności pokarmów do potrzeb chorego. Jadłospis powinien składać się ze zróżnicowanych posiłków, a także atrakcyjnych i smacznych, aby pobudzić apetyt. U osoby z chorobą Parkinsona często pojawiają się liczne problemy ograniczające ich samodzielność oraz utrudniające przyjmowanie posiłków. Przy trudnościach w połykaniu ważne jest dokładne gryzienie niewielkich kęsów pokarmu, które można popijać płynem. Ze względu na trudności w posługiwaniu się sztućcami należy stosować podkładki antypoślizgowe, sztućce z pogrubionymi uchwytami oraz głębokie talerze zapobiegające zsuwaniu się jedzenia.
duzy 20.06.2020r.
najwazniejsze zeby lekaze sie znali na leczeniu moj lekasz powiedzial pierwszy ze jestem alkocholikiem drugi ze papiez tez byl chory i nikt mu nie pomugl wiec tez nie pomoze trzeci po dwuch latach podal sie jego wiedza sie skoczyla niewiem moze swiadectwo kupili na stadjonie dziesieciolecia