Dieta South Beach, czyli Plaż Południowych, jest dietą o zmniejszonej ilości węglowodanów w diecie. Jej stosowanie umożliwia skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej. Dieta South Beach składa się z trzech faz, a z każdą kolejną jadłospis staje się coraz mniej restrykcyjny.
Dieta South Beach: zasady
Dieta South Beach nie jest typową dietą odchudzającą, którą wprowadza się na ściśle określony czas. Ten typ diety jest programem żywieniowym obowiązującym przez całe życie. Jest on skomponowany w taki sposób, że dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, nie dopuszczając do jakichkolwiek niedoborów pokarmowych. Celem diety Plaż Południowych jest zmniejszenie masy ciała oraz zachowanie lub podniesienie kondycji zdrowotnej oraz sprawności fizycznej. Program żywieniowy został podzielony na trzy fazy. Pierwsza z nich jest najbardziej rygorystyczna, a każda kolejna zakłada wprowadzenie do jadłospisu następnych dozwolonych grup produktów żywnościowych, przez co dieta rozszerza się. Podstawową zasadą diety South Beach jest wyeliminowanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i zastąpienie ich zdrowszym tłuszczem dostarczanym przez ryby, oliwę z oliwek i inne oleje roślinne oraz orzechy. W początkowym okresie stosowania diety w jadłospisie ogranicza się ilość węglowodanów. Dieta zakłada jedzenie produktów, które są źródłem węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym (jest to wskaźnik prezentujący w jakim stopniu po zjedzeniu określonego produktu wzrośnie poziom glukozy we krwi). Zaleceniem jest jedzenie przynajmniej trzech posiłków każdego dnia z dwoma przekąskami. Dieta Plaż Południowych nie wymaga liczenia kaloryczności potraw oraz ważenia produktów.
Faza I diety South Beach – założenia, produkty wskazane i przeciwwskazane
Faza I diety South Beach jest najbardziej restrykcyjnym etapem tego programu żywieniowego, ale również najkrótszym. Czas trwania tej fazy wynosi dokładnie 14 dni. Podczas pierwszych dwóch tygodni diety Plaż Południowych dochodzi do szybkiej utraty masy ciała. W organizmie stabilizuje się poziom glukozy we krwi, a w konsekwencji zmniejsza się łaknienie. Podstawowym założeniem fazy I jest wyeliminowanie z jadłospisu produktów o dużej zawartości węglowodanów, zwłaszcza skrobi. Przeciwwskazane jest jedzenie wszelkich produktów zbożowych, takich jak: makarony, ryż, kasze, wyroby mączne, płatki śniadaniowe, wszystkie rodzaje pieczywa, płatki owsiane, wyroby cukiernicze. Na tym etapie niedozwolone są również owoce, kofeina, tłuszcze nasycone, cukier oraz soki owocowe. Z warzyw wyklucza się: ziemniaki, buraki, dynię, kukurydzę, gotowaną marchew. Produktami zakazanymi w I etapie diety są także: pełnotłusty nabiał (mleko, jogurty, sery), napoje alkoholowe oraz wszelkie napoje zawierające cukier. Z żywienia eliminuje się niektóre rodzaje mięsa (oprócz ich chudych części): wołowinę, wieprzowinę, cielęcinę, kaczki, gęsi, indyka (skrzydełka i udka) oraz kurczaka (skrzydełka i nogi). Produktami wskazanymi w pierwszym etapie diety South Beach są:
- ryby i owoce morza – wszystkie rodzaje,
- drób – pierś kurczaka i indyka,
- chude części wołowiny – polędwica, rostbef,
- chude części wieprzowiny – polędwica, szynka gotowana, szynka surowa,
- chuda cielęcina – udziec, antrykot,
- jagnięcina – udziec, comber,
- wędliny – gotowana lub wędzona polędwica z indyka i kurczaka, gotowana lub wędzona szynka,
- jaja,
- nabiał – sery typu light lub odtłuszczone, chudy twaróg, mleko i maślanka 1% lub odtłuszczone, jogurt naturalny 0% lub niskotłuszczowy, niesłodzone mleko sojowe,
- warzywa – świeże, mrożone oraz z puszki bez dodatku cukru: cukinia, czosnek, brukselka, brokuł, bakłażan, fasolka szparagowa, grzyby, sałata, rzodkiew, szczypiorek, szparagi, szpinak, ogórki, pomidory, papryka, por, jarmuż, kalarepa, kalafior, kabaczek, kapary, kapusta, kiełki: fasoli, soczewicy, rzodkiewki, słonecznika, borkułów,
- rośliny strączkowe – fasola, soczewica, soja, groch,
- nasiona i orzechy – migdały, orzechy włoskie, laskowe, nerkowca, piniowe, pistacje, nasiona: sezamu, słonecznika, soi, siemię lniane, pestki dyni,
- tłuszcze i oleje roślinne – dozwolone 2 łyżki w ciągu doby: olej rzepakowy, kukurydziany, lniany, sezamowy, słonecznikowy, sojowy, oliwa z oliwek.
W diecie South Beach dozwolone jest używanie wszystkich przypraw niezawierających cukru. Wskazanymi dodatkami do potraw są: chrzan, sok z cytryny, pasta paprykowa, olejki aromatyczne oraz buliony. Zgodnie z zasadami zdrowego żywienia codziennie należy przyjmować co najmniej 2-2,5 litrów płynów. Zalecanymi płynami w diecie Plaż Południowych są: naturalna, niegazowana woda mineralna, herbaty ziołowe oraz soki warzywne.
Efekty diety South Beach
Dieta South Beach prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej oraz zmniejszenia masy ciała bez efektu jo-jo. Przyczynia się również do unormowania poziomu glukozy we krwi, obniżenia stężenia szkodliwego cholesterolu, a w konsekwencji niweluje ryzyko cukrzycy oraz chorób układu krążenia. Stosowanie diety South Beach uczy respektowania zasad zdrowego odżywiania się, zapewnia zachowanie zdrowia oraz sprawności fizycznej. W przeciwieństwie do bardziej restrykcyjnych diet odchudzających, które opierają się na znacznym ograniczeniu kaloryczności jadłospisu i ilości jedzonych produktów, dieta Plaż Południowych nie powoduje uczucia głodu oraz nie prowadzi do osłabienia organizmu.
Dieta South Beach: przepisy na smaczne dania
Przepis na rybę z warzywami
Składniki:
- filet z dorsza,
- pieczarki,
- cebula,
- zielony groszek,
- brokuły,
- żółty ser,
- oliwa z oliwek,
- ulubione przyprawy,
- bulion.
Sposób przygotowania:
Brokuły należy podzielić na różyczki i obgotować al dente. Filet rybny kroi się na kawałki, doprawia i obsmaża z obu stron na oliwie z oliwek. Usmażoną rybę odkłada się na talerz. Na patelni z oliwą (po smażeniu ryby) podsmaża się posiekaną cebulkę i pieczarki. Następnie dodaje się odsączony zielony groszek i brokuły. Całość zalewa się bulionem. Po chwili na patelnię dodaje się kawałki dorsza. Potrawę dusi się bez przykrycia do momentu, aż prawie cały bulion odparuje. Na koniec danie posypuje się startym, żółtym serem.
Przepis na zapiekankę z kalafiora
Składniki:
- kalafior,
- pieczarki,
- szynka,
- cebula,
- kostka rosołowa,
- ser żółty,
- przecier pomidorowy,
- nasiona słonecznika,
- ulubione przyprawy do smaku.
Sposób przygotowania:
Kalafior gotuje się w lekko osolonej wodzie, a następnie odcedza. Pokrojone pieczarki i cebulę podsmaża się na oleju, np. rzepakowym lub słonecznikowym. Szynkę oraz żółty ser kroi się w paseczki. Ugotowany kalafior układa się w naczyniu żaroodpornym, posypuje szynką, serem, pieczarkami i cebulą i doprawia się solą, pieprzem i ziołami: bazylią, majerankiem, słodką papryką. W szklance wody rozpuszcza się kostkę rosołową z 3 łyżkami przecieru, którą następnie polewa się kalafior. Potrawę posypuje się uprażonymi nasionami słonecznika. Całość zapieka się przez około 15 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza.