Dieta przy reumatyzmie - co należy jeść, a czego unikać?

Chris Stein/getty images

Reumatyzm to choroba, której nie da się wyleczyć, ale można nad nią zapanować. Ogromne znaczenie na odczuwalność objawów i rozwój schorzenia ma właściwie skomponowany jadłospis. Dieta dla chorych na reumatyzm opiera się na niskokalorycznych posiłkach. Sprawdź, jaka jest właściwa dieta przy reumatyzmie.

Reumatoidalne zapalenie stawów, określane potocznie reumatyzmem, jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, atakującą stawy. Jednoznaczne źródło choroby nie jest znane. Lekarze wśród wielu czynników wskazują podłoże genetyczne i tryb życia. Choroba objawia się sztywnością, obrzękiem, bardzo dużym bólem rąk i nóg. Nieleczona, niszczy stawy, prowadząc do inwalidztwa. Ponadto reumatyzm podnosi ryzyko wystąpienia zawału czy udaru mózgu. Choroba nie jest uleczalna, ale może być zahamowana. Podstawowym sposobem leczenia jest terapia farmakologiczna, która ma na celu remisję choroby i wykluczenie jej bardzo bolesnych objawów. Lekarze jednak wskazują na ogromne znaczenie diety, która pomaga wyciszyć reumatyzm. Choroba oprócz stawów dotyka również innych organów, głównie przewodu pokarmowego, dlatego osoby dotknięte reumatyzmem mają również problemy z niestrawnością i podrażnieniami żołądka. Tym bardziej właściwie dobrana dieta jest w ich przypadku wskazana.

Reumatyzm a dieta. Czego należy unikać?

Prowadzone liczne badania nad rozwojem reumatoidalnego zapalenia stawów i jego wpływem na organizm wykazały, że choroba napędzana jest przez produkty bogate w cukier, sól, tłuszcze trans. Dieta dla chorych na reumatyzm nie powinna uwzględniać: czerwonego mięsa, warzyw liściastych zawierających szczawiany (buraków, botwiny, szpinaku, szczawiu), płatków owsianych i żurawiny – ze względu na obecne w niej substancje, powodujące produkcję kwasu moczowego. Należy ponadto unikać kofeiny w dawce przekraczającej 300 mg dziennie, co odpowiada 2 filiżankom.

Jakie diety szczególnie zaleca się chorym na reumatyzm?

  • Dieta wegańska – oparta tylko na owocach i warzywach. Wyeliminowanie mięsa przyczynia się do zwiększenia ruchomości stawów i zmniejszenia w nich stanów zapalnych. Chory rzadziej odczuwa sztywność, ból i drętwienie kończyn, a dodatkowo poprawia mu się kondycja fizyczna. Enzymy i składniki odżywcze zawarte w warzywach i owocach pozytywnie wpływają na układ odpornościowy i eliminują dolegliwości układu pokarmowego. Należy jednak pamiętać, by w diecie wegańskiej nie było warzyw kumulujących szkodliwe szczawiany.
  • Dieta śródziemnomorska – oparta na produktach bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz zdrowe węglowodany. Jadłospis prawie w całości składający się z ryb, owoców morza i oliwek pozytywnie wpływa na działanie stawów i zmniejszenie w nich stanów zapalnych. W rezultacie chory odczuwa znacznie mniej bólu i zauważa u siebie lepszą ogólną sprawność fizyczną. Dieta śródziemnomorska redukuje sztywność stawów i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Ponadto chorym na reumatyzm zaleca się stosowanie raz na jakiś czas głodówek sokowych. Oczyszczanie organizmu oparte na działaniu składników odżywczych zawartych w warzywach pomaga pozbyć się z organizmu, przede wszystkim ze stawów, ognisk zapalnych powodujących ból. Głodówka, nawet trzydniowa, powinna być jednak przeprowadzona wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Właściwa dieta chorych na reumatyzm

Dieta w reumatyzmie uwzględnia produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, cynk, żelazo, selen, witaminy A i C, beta-karoten. To składniki, których działanie przeciwzapalne opóźnia rozwój choroby i wyraźnie zmniejsza bolesność objawów. Dieta na reumatyzm składa się z niskokalorycznych produktów, które nie obciążają osłabionych stawów. Chorzy powinni sięgać po surowe warzywa (głównie marchew, pietruszkę, dynię, brukselkę, brokuły, seler, kapustę, sałatę, awokado, warzywa strączkowe), owoce (cytrusy, jagody, borówki, maliny). Dodatkowo w diecie nie może zabraknąć tłustych ryb morskich, bogatych w niezbędne kwasy omega-3. Zmniejszają one poranną sztywność stawów, wyciszają stany zapalne i wspomagają ich ruchliwość w ciągu dnia. Tłuste ryby zalecane są minimum 2 razy w tygodniu. Według lekarzy chorzy powinni codziennie jeść przynajmniej 5 porcji surowych warzyw i owoców. Cennym składnikiem wspomagającym pracę stawów jest błonnik. W dużej ilości występuje w produktach pełnoziarnistych: w kaszach, pieczywie razowym i roślinach strączkowych.

Do produktów, które najlepiej powstrzymują rozwój choroby, należą:

  • oliwa z oliwek – dzięki jednonienasyconym kwasom tłuszczowym, działającym przeciwzapalnie i naprawczo na uszkodzone i osłabione stawy,
  • przyprawy: kurkuma, cynamon i imbir – zawierają ogromne ilości związków działających przeciwzapalnie,
  • zielona herbata – zawiera bardzo silny utleniacz działający przeciwzapalnie,
  • ciemne owoce: wiśnie, czarne porzeczki, jagody, maliny, granaty – zawierają antocyjany, które działają przeciwzapalnie.

Zobacz film: Jak dbać o stawy?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Ligocki P, Żywienie w chorobach reumatycznych, „Żywienie Człowieka i Metabolizm”, 2007.

Data aktualizacji: 09.11.2020,
Opublikowano: 20.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej