Na czym polega dieta grejpfrutowa i jak wpływa na odchudzanie

Fot.: underdogstudios / stock.adobe.com

Dieta grejpfrutowa to popularna już od lat 30. XX w. dieta odchudzająca (zwana także dietą Hollywood), której podstawę stanowi codzienne spożywanie grejpfrutów (świeżych owoców lub soku). Stosowana konsekwentnie przez 2 tygodnie, pozwala na szybką utratę masy ciała – nawet do 10 kg.

Według twórców diety grejpfrutowej intensywny spadek wagi następuje dzięki zawartym w owocach enzymom, które pomagają w spalaniu tłuszczu w organizmie. Współczesne badania wykazały, że nie istnieją naukowe podstawy do tego rodzaju twierdzenia. Skuteczność diety grejpfrutowej wiąże się głównie z obniżeniem wartości kalorycznej posiłków, a także ze znacznym ograniczeniem spożywania tłuszczów i węglowodanów. 

Dieta grejpfrutowa – na czym polega?

Dieta grejpfrutowa trwa 2 tygodnie. W ciągu dnia spożywa się 3 główne posiłki i 1–2 przekąski, które łącznie dostarczają około 800–1000 kcal. Cytrusy nie stanowią podstawy codziennego menu, ale są jego stałym dodatkiem. Istnieją 2 warianty diety grejpfrutowej. Najczęściej zakłada ona zjedzenie 1/2 grejpfruta albo wypicie 1/2 szklanki soku grejpfrutowego (bez dodatku cukru!) w trakcie lub po każdym posiłku. W innej wersji zaleca się spożywanie 2–3 owoców dziennie (lub – opcjonalnie – 2–3 szklanek soku) w charakterze przekąski.

W czasie diety grejpfrutowej należy bardzo ograniczyć spożycie tłuszczów i złożonych węglowodanów, co oznacza rezygnację z potraw smażonych, czerwonego mięsa, słodyczy, masła, olejów, tłustego nabiału. Z menu trzeba także całkowicie wyeliminować sól.

Zobacz film: Odchudzanie a wydatki. Ile kosztuje odchudzanie? Źródło: Wiem, co jem na diecie

Oprócz grejpfrutów w jadłospisie znajdują się:

  • białe mięso i ryby (pieczone lub gotowane),
  • jajka,
  • chudy nabiał,
  • warzywa, niektóre owoce,
  • pełnoziarniste pieczywo,
  • pełnoziarnisty makaron, ryż,
  • kawa i herbata.

Posiłki trzeba spożywać regularnie, w odstępach 3–4 godzin. Nie wolno pomiędzy nimi podjadać. Równomierne rozłożenie kolejnych dań powinno zapewnić uczucie sytości w ciągu całego dnia, mimo niskiej wartości kalorycznej diety.

Diety grejpfrutowej nie należy stosować dłużej niż przez 2 tygodnie, ponieważ nie jest ona zbilansowana – nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Można powtórzyć ją po co najmniej kilkutygodniowej przerwie.

Przeciwwskazania do stosowania diety grejpfrutowej

Dieta grejpfrutowa odpowiednia jest wyłącznie dla osób cieszących się dobrym zdrowiem. Ze względu na jej ubogi skład i niską wartość energetyczną nie jest zalecana ludziom, którzy pracują fizycznie lub mają szczególne potrzeby żywieniowe (dzieci, kobiety w ciąży, matki karmiące itp.). Ponieważ sok z grejpfruta zaburzyć metabolizm wielu leków, dieta nie jest wskazana w przypadku regularnego zażywania jakichkolwiek farmaceutyków.

Zobacz film: Jak zdrowo się odchudzać? Źródło: 36,6.

Dieta grejpfrutowa – przykładowy jadłospis

Przygotowując posiłki, należy starannie odmierzać wszystkie składniki tak, by ich łączna wartość energetyczna nie przekroczyła zalecanego poziomu. Każde danie główne powinno dostarczać porównywalnej ilości kalorii. Menu złożone z 5 posiłków może wyglądać następująco:

  • śniadanie – 2 kromki razowego chleba z chudą szynką, filiżanka czarnej kawy, 1/2 grejpfruta,
  • II śniadanie – jogurt naturalny, jabłko, szklanka soku grejpfrutowego,
  • obiad – 1/2 szklanki ryżu, pieczony dorsz, sałatka z pomidorów z czosnkiem i odrobiną oliwy, herbata, 1/2 grejpfruta,
  • podwieczorek – sałatka owocowa z 1/2 grejpfruta i 1/2 banana, herbata,
  • kolacja – szklanka chudego mleka z 2 łyżkami płatków owsianych, 1/2 grejpfruta.

Co wiesz o odchudzaniu i zdrowej diecie?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Właściwości grejpfruta a odchudzanie

Grejpfrut zyskał popularność jako podstawowy składnik diety odchudzającej ze względu na panujące przez lata przekonanie, że zawiera on substancje, które przyspieszają przemianę materii i ułatwiają przemianę tłuszczów. Tej teorii nie udało się naukowo potwierdzić. Dowiedziono jednak szeregu prozdrowotnych właściwości grejpfrutów, które czynią je wskazanym elementem zdrowej diety – nie tylko takiej, która służy utracie zbędnych kilogramów.

Grejpfruty stanowią niezwykle bogate źródło witamin, minerałów i silnych przeciwutleniaczy. Regularne spożywanie tych cytrusów wspomaga odporność. Ogranicza też negatywne działanie wolnych rodników, tym samym zmniejszając ryzyko zachorowań na raka i spowalniając procesy starzenia się organizmu. Zawarte w grejpfrutach substancje oddziałują korzystnie na układ krwionośny (m.in. obniżają poziom „złego” cholesterolu we krwi), wątrobę, nerki czy kondycję skóry.

Z punktu widzenia diety odchudzającej grejpfruty są odpowiednią pozycją w menu, ponieważ dostarczają zaledwie 42 kcal w 100 g owocu. Składają się głównie z wody. Dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego na długo po spożyciu pozostawiają uczucie sytości. Mają niski indeks glikemiczny – małe wydzielanie insuliny wiąże się z większym zużyciem rezerw tłuszczu. Obecne w grejpfrutach flawonoidy mają działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu wspomagają diety oczyszczające.

Zobacz film: Czy suplementy diety działają? Źródło: Stylowy Magazyn

Dieta grejpfrutowa – efekty

Stała obecność grejpfrutów w diecie służy dobremu zdrowiu i zgrabnej sylwetce. Jednak nawet najzdrowszy produkt, spożywany w nadmiarze, może zaszkodzić, podobnie jak wyeliminowanie z jadłospisu określonych składników odżywczych. Dieta grejpfrutowa jest nieskomplikowana, relatywnie mało restrykcyjna i zapewnia szybkie efekty, ale w związku z dość długim czasem trwania ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Może powodować osłabienie, zmęczenie, problemy z koncentracją, zawroty i ból głowy, biegunkę lub zaparcia, zaburzenia pracy nerek i wątroby, odwodnienie. Co więcej, jej rezultaty zwykle nie są trwałe. Zbyt mała ilość przyjmowanych kalorii powoduje bowiem, że organizm przestawia się na oszczędne wydatkowanie energii, co prowadzi do spowolnienia metabolizmu. W konsekwencji u większości osób po zakończeniu odchudzania pojawia się efekt jo-jo. Grejpfruty najlepiej włączyć do zbilansowanego jadłospisu i – zamiast tworzyć z nich podstawę diety – spożywać kilka owoców w tygodniu.

Zobacz film: Dlaczego nie powinno się popijać leków sokiem grejpfrutowym? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 20.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej