Dieta Diamondów - skuteczna dieta odchudzająca i oczyszczająca organizm. Zasady, jadłospis

Fot. thomasandreas / Getty Images

Dieta Diamondów wspomaga detoksykację organizmu i umożliwia redukcję wagi. Jadłospis diety życia składa się z trzech posiłków dziennie, pomiędzy którymi dozwolone jest jedzenie owoców, warzyw i picie świeżo wyciskanych soków. 

Dieta Diamondów jest kuracją odchudzającą, która opiera się na warzywach i owocach. Jej stosowanie przyczynia się do redukcji masy ciała i sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn. Podstawową zasadą diety Diamondów jest niełączenie produktów zawierających białko i skrobię.

Dieta Diamondów - skuteczna metoda redukcyjna

Dieta Diamondów nazywana jest inaczej dietą niełączenia lub dietą życia. Została opracowana przez dietetyka Harveya Diamonda pracującego w amerykańskim Instytucie Zdrowia. Autor diety niełączenia sam zmagał się z nadwagą i poszukiwał skutecznego sposobu na odchudzanie. Stworzony plan żywieniowy zastosował na sobie i szybko osiągnął właściwą masę ciała. Wspólnie z żoną - Marley Harvey rozpowszechnił dietę niełączenia jako dietę oczyszczająco - odchudzającą. Celem stosowania diety życia jest wspomaganie organizmu w likwidacji zgromadzonych w nim toksyn. Skutkuje to poprawą ogólnego samopoczucia i przyspieszeniem procesów przemiany materii.

Zasady diety Diamondów

Dieta Diamondów zakłada jedzenie jak największej ilości warzyw i owoców. Jadłospis diety życia powinien składać się z trzech posiłków dziennie - śniadania, obiadu i kolacji, które należy spożyć od godziny 12.00 do 20.00. Podstawową zasadą tego planu żywieniowego jest nie łączenie ze sobą produktów spożywczych zawierających białko i skrobię. Wynika to z założenia, iż jedzenie w jednym posiłku tych dwóch rodzajów produktów sprawia, że żołądek nie może ich efektywnie strawić i dłużej zalegają w żołądku. Produkty białkowe i skrobiowe można natomiast łączyć z warzywami. Rano po przebudzeniu oraz między posiłkami dozwolone jest jedzenie owoców oraz picie soków owocowo-warzywnych. Dieta życia zakłada wypijanie co najmniej 2 litrów wody dziennie, co wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Stosowanie diety Diamondów nie wymaga ciągłego liczenia dostarczanych kalorii, jednak ważne jest, by 60% energii pochodziło z węglowodanów, 30% z białek, 10% z tłuszczów. W ramach śniadania i obiadu należy spożywać pokarmy dostarczające węglowodanów, a na kolację posiłki białkowe. Stosowanie się do tej diety przyczynia się do usprawnienia procesów trawiennych i przyspieszenia metabolizmu.

Dieta życia - co jeść?

W diecie życia szczególnie zalecanymi owocami i warzywami są: pomidory, papryka, marchew, ogórki, buraki, cebula, jabłka, kiwi, owoce leśne, melony, ananasy. W jadłospisie mogą pojawić się również warzywa strączkowe, takie jak fasola, bób, groch, soja. Niewskazane jest jedzenie bananów. Z diety życia wyklucza się: cukier, alkohol, jasne pieczywo i większość gatunków mięs. Ograniczeniu podlegają również mleko i produkty mleczne.

Dieta Diamondów - zdrowa dieta odchudzająca czy nie?

Dieta Diamondów jest dietą oczyszczająco-odchudzającą, która umożliwia spadek masy ciała nawet o 7 kilogramów w ciągu miesiąca. Stosowanie diety życia usprawnia procesy trawienne i przyspiesza przemianę materii, co skutkuje lepszym samopoczuciem. Dieta niełączenia prowadzi również do poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci, gdyż wraz z warzywami i owocami dostarcza organizmowi wielu niezbędnych witamin i minerałów. Specjaliści żywieniowi nie są jednak zgodni z założeniem, że dieta Diamondów jest całkowicie zdrową dietą odchudzającą. Dieta życia nie spełnia wszystkich zaleceń zdrowego i racjonalnego żywienia, np. jedzenia pięciu posiłków dziennie czy codziennego spożywania nabiału. Jadłospis diety niełączenia jest ubogi w białko, wapń, żelazo i witaminy z grupy B (zwłaszcza B1 i B2), które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Co wiesz o odchudzaniu i zdrowej diecie?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Dieta Diamondów - przykładowy jadłospis na dwa dni

  • Dzień I:
  1. Śniadanie: świeżo wyciskany sok pomarańczowy, dowolny owoc
  2. Obiad: Kasza gryczana z grzybowym sosem, surówka z kapusty i pora
  3. Kolacja: ryba po grecku
  • Dzień II:
  1. Śniadanie: pieczywo zapiekane z pomidorem, bazylią i cebulą
  2. Obiad: naleśniki z warzywami: sałatą, pomidorem, brokułami i kukurydzą
  3. Kolacja: kurczak duszony na maśle z dodatkiem koperku

Dieta Diamondów - przepis na rybę po grecku

Składniki:

  • 500 g fileta z dorsza
  • 150 g pietruszki,
  • 100 g selera,
  • 1 mały por (tylko biała część pora),
  • ½ kg marchewki,
  • 1 duża cebula,
  • 100 g koncentratu pomidorowego,
  • 3 szklanki wrzącej wody,
  • olej roślinny do smażenia,
  • przyprawy: 3 ziarna ziela angielskiego, 1 liść laurowy, 1 łyżeczka soli, po ½ łyżeczki: pieprzu, oregano, bazylii, słodkiej papryki

Sposób przygotowania:

  1. Rybę osusz papierowym ręcznikiem. Pokrój na kawałki. Oprósz solą, pieprzem. Odłóż.
  2. Marchewkę, pietruszkę i selera obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Warzywa przełóż do garnka i zalej wrzącą wodą. Posól. Gotuj przez około 15-20 minut przy uchylonej pokrywce. Pod koniec gotowania do warzyw dodaj listek laurowy i ziele angielskie.
  3. Podczas gotowania warzyw usmaż rybę. Obtocz filet w mące. Smaż partiami na rozgrzanym oleju.
  4. Odlej około pół szklanki wywaru. Rozmieszaj w nim koncentrat.
  5. Cebulę i pora pokrój w półplasterki. Zeszklij na patelni na rozgrzanym oleju. Dodaj warzywa z wywarem, koncentrat. Całość wymieszaj i zagotuj. Dodaj przyprawy: bazylię, oregano, sól, pieprz i słodką paprykę.
  6. Gotowe i gorące warzywa połóż na usmażonej rybie ułożonej w ceramicznym naczyniu. Potrawę ostudź, przykryj i włóż do lodówki, aby nabrała smaku.

Zobacz film: Detoks? Zobacz, zanim zaczniesz! Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 23.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej