Dieta cytrynowa - zasady, efekty i przepisy

Dieta cytrynowa jest dietą oczyszczającą, która usuwa z organizmu toksyny i jednocześnie pozwala schudnąć. Nie jest ona w pełni bezpieczna dla zdrowia, ponieważ zasady są bardzo restrykcyjne. Bazą kuracji cytrynowej jest sok z cytryny.

Dieta cytrynowa nie wymaga stosowania głodówki ani przemysłowo wyprodukowanego pożywienia. Może być praktykowana przez osoby cierpiące na nadciśnienie, cukrzycę, osteoporozę, anemię czy dnę moczanową. Bazą diety jest sok z cytryny, który należy pić do każdego posiłku. Kuracja cytrynowa nie tylko odchudza, ale również oczyszcza organizm z toksyn. Do wyboru są dwa rodzaje diet cytrynowych - profilaktyczna i lecznicza. Każda z nich ma działanie odchudzające.

Zdrowe odżywianie, czyli jakie? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź swoją wiedzę o zdrowej diecie

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Sok z cytryny – właściwości

Cytryna to niepozorny owoc, który jest prawdziwą skarbnicą cennych dla zdrowia mikroelementów. Oczyszczanie organizmu cytryną jest bardzo skuteczne, a przy tym pozwala pozbyć się wielu dolegliwości. Cytryna jest znakomitym źródłem witaminy C oraz rutyny, które wspierają układ immunologiczny. Jest w niej także bardzo dużo potasu, który ma wpływ na pracę mózgu oraz układu nerwowego.

Picie soku z cytryny poprawia trawienie. Pobudza produkcję żółci, która odpowiada za rozbijanie cząsteczek tłuszczu. Właśnie dlatego po obfitym posiłku warto wypić szklankę wody z cytryną. W oczyszczaniu organizmu z toksyn cytryna jest niezrównana, dlatego sok warto pić również w trakcie kaca lub po kuracji antybiotykowej.

Cytryna alkalizuje organizm. Pomimo że jest kwaśna w smaku, tak naprawdę nie zakwasza, ale odkwasza organizm. Jej zasadotwórcze właściwości sprawiają, że sok z cytryny mogą bez obaw stosować nawet osoby cierpiące na wrzody żołądka. Właśnie dlatego detoks cytrynowy jest tak skuteczny.

Efektem diety cytrynowej jest utrata wagi, ponieważ owoc ten zawiera mnóstwo pektynowego błonnika. Jest to delikatny i bezpieczny środek przeczyszczający, który minimalizuje uczucie głodu podczas diety odchudzającej.

Zobacz także: Dieta Cambridge - zasady, efekty, jadłospis i przepisy

Zobaczcie, na czym polega zakwaszenie organizmu:

Zobacz film: Zakwaszenie organizmu - jak je rozpoznać i jak z nim walczyć? Źródło: 36,6

Kuracja cytrynowa – zasady i przepisy

Zasady terapii cytrynowej nie są zbyt skomplikowane – najważniejsze jest picie soku z cytryny, który powinien być świeżo wyciśnięty z cytryn o cienkiej skórce.

Sok z cytryny – przepis

Cytrynę należy przekroić wszerz i wycisnąć z niej sok. Sok najlepiej wypić w czystej postaci, jeśli jednak jest to zbyt trudne, można rozcieńczyć go wodą i dodać 1 łyżeczkę miodu. Woda z cytryną daje takie same efekty jak czysty sok cytrynowy, ale napój należy wypić od razu, ponieważ witamina C bardzo szybko się utlenia.

Profilaktyczna dieta cytrynowa trwa 10 dni. W jej trakcie należy wypić sok z 30 cytryn, stosując podane ilości:

  • dzień 1 i 10 – 1 cytryna,
  • dzień 2 i 9 – 2 cytryny,
  • dzień 3 i 8 – 3 cytryny,
  • dzień 4 i 7 – 4 cytryny,
  • dzień 5 i 6 – 5 cytryny.

W diecie cytrynowej leczniczej soku z cytryn nie wolno niczym rozrabiać ani nic do niego dodawać. W jej trakcie mogą pojawić się problemy jelitowe, wówczas należy przejść na kurację profilaktyczną. Detoks cytrynowy leczniczy zakłada wypicie soku z 12 cytryn w ciągu 12 dni. Codziennie należy wypijać sok z podanej ilości cytryn:

  • dzień 1 i 12 – 5 cytryn,
  • dzień 2 i 11 – 10 cytryn,
  • dzień 3 i 10 – 15 cytryn,
  • dzień 4 i 9 – 20 cytryn,
  • dzień 5, 6, 7 i 8 – 25 cytryn.

Sok z cytryny należy pić zawsze 1/2 godziny przed posiłkiem lub od razu po posiłku. W trakcie oczyszczania organizmu należy wypijać dużo płynów, w tym m.in. lemoniady, wody mineralnej lub naparów z ziół. W menu powinny znaleźć się wyłącznie produkty naturalnego pochodzenia.

Kuracja cytrynowa a odchudzanie – efekty i przykładowy jadłospis

Woda z cytryną to nie tylko detoks organizmu, ale także znakomity sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dieta cytrynowa daje dobre efekty, ale tylko wtedy, gdy oprócz soku z cytryn w menu są wyłącznie lekkie, naturalne i niskokaloryczne potrawy. 

Zobacz film: Woda z cytryną - jak działa na organizm? Wpływ na odchudzanie, przepis, skutki uboczne

Picie cytryny poprawia wygląd skóry i zębów, a także leczy dolegliwości skóry głowy, np. łupież. Cytrynowy detoks usprawnia funkcjonowanie układu immunologicznego i pokarmowego. Efektem jest również utrata wagi, choć należy pamiętać, że skutki picia wody z cytryną szybko miną po powrocie do dawnych nawyków żywieniowych. Lecznicza kuracja sokiem z cytryny może wyleczyć takie schorzenia, jak dna moczanowa, podagra, kamienie żółciowe czy nerkowe.

Skutki uboczne kuracji cytrynowej to przede wszystkim chudnięcie, które jest efektem pożądanym. Czasem może pojawić się podrażnienie żołądka – wówczas należy pić sok z cytryny po posiłkach zamiast przed. Sok najlepiej pić przez słomkę, ponieważ może zniszczyć szkliwo zębów.

O czym trzeba pamiętać, zanim rozpocznie się detoks? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Detoks? Zobacz, zanim zaczniesz! Źródło: 36,6

Przykładowy jadłospis może wyglądać następująco:

  • śniadanie – 30 minut przed posiłkiem woda cytrynowa, na śniadanie kromka chleba razowego, łyżka twarożku, herbatka z pokrzywy,
  • obiad – 30 minut przed posiłkiem sok z cytryny, gotowany na parze dorsz z brokułem, herbatka miętowa,
  • kolacja – 30 minut przed posiłkiem sok cytrynowy, dyniowa zupa krem, herbatka z melisy.

Zobacz także: Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty

Między posiłkami można pić herbatki ziołowe, owocowe oraz wodę mineralną. Dozwolone są także suszone owoce, surowe warzywa, nasiona słonecznika i dyni oraz banany.

Na sam koniec poznajcie jeszcze inne metody detoksu:

Zobacz film: Trzy metody detoksu: sokowy, jaglany, cytrynowy. Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 31.03.2019,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej