Dieta 1500 kcal – odchudzająca kuracja dla osób z nadwagą. Zasady i przykładowy jadłospis 

Fot.: blueman171 / stock.adobe.com

Dieta 1500 kcal pozwala na zredukowanie masy ciała oraz unormowanie poziomu cukru we krwi, co hamuje apetyt i zapobiega podjadaniu niezdrowych przekąsek. Powinna być bogata w chude produkty białkowe, np. drób, ryby, twaróg. Z jadłospisu wyklucza się potrawy tłuste i panierowane, białe pieczywo oraz słodzone napoje.

Dieta 1500 kcal opiera się na niskokalorycznym, ale urozmaiconym i pełnowartościowym jadłospisie. Dieta ta umożliwia skuteczną redukcję masy ciała bez odczuwania głodu. Należy łączyć ją z regularną aktywnością fizyczną, wówczas odchudzanie przyniesie szybsze efekty.

Zasady diety 1500 kcal

Dieta 1500 kcal należy do diet, których celem jest zredukowanie masy ciała przy jednoczesnym dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Jej podstawową zasadą jest zmniejszenie kaloryczności posiłków tak, by doprowadzić do ujemnego bilansu energetycznego, co sprzyja spadkowi wagi i spalaniu tkanki tłuszczowej. Dieta 1500 kcal powinna opierać się na zbilansowanym i urozmaiconym jadłospisie. Należy spożywać 4–5 małych objętościowo posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu – co 3–4 godziny, zgodnie z zasadą „mało a często”. Dieta 1500 kcal nie wyklucza jedzenia kolacji jak większość diet odchudzających. Ostatni posiłek powinien być spożyty na co najmniej 3 godziny przed pójściem spać. 

Co wiesz o odchudzaniu i zdrowej diecie?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Jadłospis komponuje się zgodnie z zasadami zdrowego i racjonalnego żywienia. W jego składzie powinny pojawić się produkty ze wszystkich grup żywnościowych. Wskazane są: pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak: pieczywo razowe, żytnie, kasza gryczana, kasza pęczak, ryż brązowy, makaron ciemny, płatki owsiane oraz otręby pszenne. Produkty te dostarczają dużych ilości błonnika pokarmowego, który przyspiesza perystaltykę jelit i wspomaga proces odchudzania. W diecie powinny pojawić się chude mięsa, np. cielęcina, drób, a także ryby i nabiał. Jadłospis powinien być bogaty w różnego rodzaju warzywa. Dozwolonymi technikami przyrządzania potraw są: gotowanie w wodzie i na parze, pieczenie w folii i w pergaminie bez dodatku tłuszczu oraz duszenie bez obsmażania. 

Z żywienia wyklucza się tłuste rodzaje mięs (wieprzowina, baranina, kaczka), podroby, pasztety, potrawy panierowane i smażone, a także żywność wysoko przetworzoną (np. gotowe dania, produkty typu fast food) i wszelkie słodycze. Eliminuje się również tłuszcze zwierzęce na korzyść roślinnych, takich jak: oliwa z oliwek, olej rzepakowy. Ważne jest picie dużej ilości płynów – około 2 litrów dziennie. Wskazane są: mineralna i niegazowana woda, herbaty owocowe, ziołowe, a także herbata zielona i czerwona. Przeciwwskazany jest dodatek cukru do napojów oraz śmietanki do kawy. Niewskazane są słodkie napoje gazowane.

Zobacz film: Od jakich ćwiczeń rozpocząć walkę z nadwagą? Źródło: 36,6

Komu wskazana jest dieta 1500 kcal?

Dieta 1500 kcal może być stosowana zarówno przez kobiety, jak też mężczyzn. Zalecana jest przede wszystkim osobom z nadwagą i otyłością. Dieta 1500 kcal korzystnie wpływa na ograniczenie apetytu na słodycze, gdyż przyczynia się do ustabilizowania poziomu cukru we krwi, co redukuje napady głodu i sięganie po słodkie i niezdrowe przekąski. Efektem diety 1500 kcal jest redukcja masy ciała o średnio 1,5–2 kilogramy w ciągu tygodnia. Niskokaloryczna dieta nie powinna być stosowana przez kobiety ciężarne, karmiące piersią oraz przez dzieci i młodzież. W tych grupach zapotrzebowanie energetyczne wzrasta i musi zostać całkowicie pokryte, aby nie doszło do niebezpiecznych dla zdrowia skutków. Wskazane jest, by modyfikacji sposobu odżywiania towarzyszyła regularna aktywność fizyczna, np. w formie basenu, jazdy na rowerze, energicznych spacerów czy zajęć fitness.

Jadłospis w diecie 1500 kcal

Jadłospis diety 1500 kcal obejmuje pięć posiłków: I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Kaloryczność poszczególnych posiłków powinna przedstawiać się w następujący sposób:

  • I śniadanie – około 500 kcal; wskazanymi produktami są: wysokobłonnikowe produkty zbożowe, owoce, warzywa oraz chudy nabiał – sery twarogowe, jogurt, kefir, maślanka;
  • II śniadanie – około 200 kcal; w ramach tego posiłku można wypić owocowy lub owocowo-warzywny koktajl lub lekką kanapkę z razowego pieczywa;
  • Obiad – około 400–500 kcal; powinien składać się z chudego mięsa lub ryby oraz świeżych lub gotowanych warzyw;
  • Podwieczorek – około 100 kcal; wskazany jest owoc lub chudy nabiał;
  • Kolacja – około 200–300 kcal; zalecanymi produktami są warzywa, chude twarogi, jaja.

Przykładowy, dzienny jadłospis

  • I śniadanie: płatki owsiane z jogurtem naturalnym i świeżymi owocami: bananem, gruszką, jagodami lub truskawkami z dodatkiem nasion słonecznika i rodzynek.
  • II śniadanie: pieczywo chrupkie, chudy twarożek z rzodkiewką.
  • Obiad: dorsz zapiekany z dynią i młodymi ziemniaczkami.
  • Podwieczorek: pomarańcza.
  • Kolacja: kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z pastą jajeczną z dodatkiem szczypiorku, sałatka z pomidorów. 

Zobacz film: Koszt diety pudełkowej. Źródło: Wiem, co jem na diecie

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 04.01.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Faldka 11.01.2018r.

Od soboty zaczynam, mam nadzieje ze będę mogła podzielić się z wami dobrymi wiesciami. Moja waga startowa to 71 kg przy wzroście 167. Także sporo przy dużo. Trzymajcie kciuki!

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej