Dieta 13 dniowa - przepisy, jadłospis i przykładowe menu. Jakie daje efekty?
Flashpop/getty images
Dieta 13-dniowa jest niezwykle rygorystyczną dietą. Trwa 13 dni, a dzienna dawka kalorii jest bardzo niska. Waha się między 500 a 800 kcal. Niestety każde odstępstwo powoduje przerwanie diety.
Dieta 13-dniowa – jakie daje efekty?
Dieta 13-dniowa jest niskokaloryczna i bardzo wymagająca. Warunkiem powodzenia diety 13-dniowej jest ścisłe przestrzeganie jadłospisu, co wymaga bardzo silnej woli. Efekty są co prawda widoczne bardzo szybko (nawet do 8 kg), ale po powrocie do normalnych nawyków żywieniowych, szybko może pojawić się efekt jojo. By temu zapobiec, z diety należy wyjść w przemyślany sposób, najlepiej pod okiem dietetyka.
Celem diety 13-dniowej jest redukcja wagi. Z jadłospisu należy wyeliminować węglowodany, a więc pieczywo, kasze, ryże, makarony. Podstawowym źródłem kalorii są białka. Jadłospis w diecie 13-dniowej musi być bardzo rygorystycznie przestrzegany. Dominuje w nim kawa z cukrem, jajka na twardo, gotowane mięso i szpinak. Godziny posiłków są zawsze takie same – śniadanie 8:00–9:00, obiad 12:00–14:00 i kolacja 17:00–18:00.
Należy wypijać co najmniej 2 l płynów dziennie.
Menu:
Śniadanie: 1 kubek czarnej kawy, 1 kostka cukru.
Obiad: 2 jajka na twardo, 1/2 paczki (szklanka) gotowanego szpinaku lub brokułu, 1 pomidor.
Kolacja: 1 duży befsztyk wołowy (200 g), 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny.
Zobacz film: Jak dieta białkowa wpływa na nasz organizm?
źródło: co nas truje?
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 15.07.2020,
Opublikowano: 15.07.2020 r.
Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego?
Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?
Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik?
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?
Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?
Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?
Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?
Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie?
Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?
Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania.